Jak pisze autor:
„Książka przedstawia historię budowy oraz infrastrukturę najważniejszych budowli hydrotechnicznych powstałych po powodzi stulecia, jaka nawiedziła Śląsk w 1897 roku. (…) W latach 1903–1933 powstało w Sudetach ponad 20 różnego rodzaju budowli hydrotechnicznych, pozostających w rękach państwa, z których część wyposażono w nowoczesne hydroelektrownie.”
Znajdziesz tu nie tylko opisy techniczne, ale też archiwalne zdjęcia, plany i mnóstwo historii. A wszystko na podstawie dokumentów z polskich i niemieckich archiwów.





Zgarnij książkę
Aby otrzymać książkę wystarczy odpowiedzieć na pytanie, ale od razu zapowiadamy, że nie będzie łatwo! Chcemy by wydanie to trafiło w ręce kogoś, kto naprawdę doceni kunszt dawnych inżynierów.
Pytanie
Jakie nowatorskie, nietypowe i nigdy później niepowtórzone rozwiązanie techniczne zastosowano przy upustach wody w zaporze w Leśnej?
Uwaga! I nie chodzi tu o słynne generatory prądu umieszczone 7 metrów pod halą maszyn, bo tym pisano już wielokrotnie.
Szukajcie innego, mniej znanego rozwiązania. Uprzedzamy, że po wpisaniu tego w Google w wynikach wyszukiwania nie znaleźliśmy odpowiedzi.
Na pewno znajdziecie ją w książce, ale tę trzeba wygrać bądź kupić.
Odpowiedzi przyjmujemy do 18 maja 2025 roku – odpowiedzi przesyłajcie mailowo na adres [email protected] z tytułem „Zapory wodne w Sudetach do 1945 roku”.
Wśród poprawnych odpowiedzi wylosujemy osobę, do której trafi książka.
Jeżeli nie będzie poprawnych odpowiedzi pomyślimy nad innym rozwiązaniem.
Po zakończeniu konkursu odpowiedź pojawi się w aktualizacji tego tekstu.
Napisz komentarz
Komentarze