Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Leon XIV był kiedyś w Polsce. Co wiemy o nowym papieżu?

69-letni Amerykanin kardynał Robert Prevost został kolejnym papieżem i przyjął imię Leona XIV. Przed laty na kilka dni przyjechał do Polski i ma podwójne obywatelstwo – USA i Peru.

Już drugiego dnia konklawe kardynałowie wybrali nowego papieża. W czwartek po godzinie 19 poznał go cały świat. To amerykański kardynał Robert Prevost.

To pierwszy papież ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent tego kraju Donald Trump w internecie napisał:

„Gratulacje dla kardynała Roberta Francisa Prevosta, który właśnie został mianowany papieżem. To dla mnie wielki zaszczyt, że jest on pierwszym amerykańskim papieżem. Jakież to ekscytujące i jakiż wielki zaszczyt dla naszego kraju. Z niecierpliwością czekam na spotkanie z papieżem Leonem XIV. To będzie bardzo znaczący moment!”.

Papież z dwoma obywatelstwami

Komentatorzy mówią o nim, że jest młody. Leon XIV ma 69 lat. Jego poprzednicy byli starsi, kiedy zostali wybrani. Benedykt XVI miał 78, a Franciszek 77 lat. Młodszy od nowego papieża był Jan Paweł II, który na czele Kościoła katolickiego stanął w wieku 59 lat.

Leon XIV jest kardynałem zaledwie od 2023 roku. Tę godność nadał mu Franciszek.

Choć pochodzi z USA, to przez 20 lat mieszkał w Peru, gdzie był proboszczem, misjonarzem i wykładowcą. Dlatego papież ma także obywatelstwo peruwiańskie.

To zakonnik, który w latach 2001-2013 przewodniczył Zakonowi Świętego Augustyna. W latach 2015-2023 był biskupem diecezji Chicago, a w lutym 2025 został biskupem włoskiej diecezji Albano.

Uznawany jest za człowieka środka, to znaczy za osobę o umiarkowanych poglądach. Jednocześnie krytycznie wypowiadał się o polityce migracyjnej Donalda Trumpa, zwracając uwagę, że nie mieści się w naukach Ewangelii. Z drugiej strony krytykował małżeństwa homoseksualne.

Poprzednik nowego papieża – Leon XIII na filmie

Ostatni papież, który przyjął imię Leona, żył pod koniec XIX wieku. Był to Leon XIII. Zasłynął encyklikami „O wolności człowieka” (1888 r.) i „Rzeczy nowych” (1891 r.), które uważane są za przełomowe. Odrzucają one formy mądrości politycznej i wybijają nauczanie w duchu etyki chrześcijańskiej, której głównym obiektem jest człowiek.

Zachował się film, na którym papież Leon XIII został uwieczniony w ogrodach watykańskich. Umieścił go na swojej stronie na FB Maciej Kawecki.

Papież spędził kilka dni w Polsce. Odwiedził Kraków i Częstochowę. Spotkał się  wtedy z kardynałem Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II. W sieci pojawiło się zdjęcie, które to dokumentuje. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kibic 11.05.2025 17:57
cały kościół na rowery a zakonnice na ramy żyć jak ubodzy nie ja pisiory z Morawieckim Obajtkiem i tym waszym Dudą ale już nie długo

kibic 11.05.2025 17:56
cały kościół na rowery a zakonnice na ramy żyć jak ubodzy nie ja pisiory z Morawieckim Obajtkiem i tym waszym Dudą ale już nie długo trafią za kraty a Rydzyk będzie ich kapelanem

Redemptor 10.05.2025 22:09
na początek będzie musiał się wytłumaczyć z ukrywania - a jakże - przypadków seksualnych wybryków założyciela organizacji Sodalicja Życia Chrześcijańskiego (SCV), czyli założonego w Peru katolickiego stowarzyszenia życia apostolskiego, w którym dochodziło m.in. do nadużyć seksualnych. Dwie organizacje pozarządowe, dokumentujące przypadki nadużyć seksualnych w Kościele, skrytykowały Leona XIV za domniemane milczenie w tej sprawie w okresie, gdy kierował diecezją Chiclayo w Peru w latach 2015-23 – poinformowała agencja AFP. Pojawiły się jednak także głosy obrońców nowego papieża. Biskup Edinson Farfan, następca Prevosta w diecezji, zapewnił, że późniejszy papież "przestrzegał procedur". A co można by innego po nim się spodziewać? SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests) oraz Bishop Accountability opublikowały po wyborze 69-letniego kardynała Roberta Prevosta na nowego papieża komunikaty, w których zarzuciły Leonowi XIV brak działań w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele. Według Anne Barrett Doyle z Bishop Accountability, wielebny Prevost, jako przełożony zakonu augustianów i biskup Chiclayo, "nie opublikował żadnych nazwisk" duchownych dopuszczających się przemocy seksualnej. Dawał przykład JaPa2 jak przemilczać mają!

Redemptor 09.05.2025 12:07
Oby tylko nie poszedł w ślady swojego duchowego przywódcy z czasów wielkiej schizmy - czyli Marcina Lutra. Tenże pierwotnie też służył pod panem na Watykanie jako członek zakonu Augustianów. Rychło - już po studiach teologicznych i doktoracie przejrzał na oczy, to znaczy rozeznał prawdę a ona go wyzwoliła. 31 października 1517 roku ogłosił w Wittenberdze 95 tez, w których sprzeciwił się nadużyciom przy sprzedaży odpustów. I tak się zaczęło ...

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
gry
Henryki 2025
SFM
Lawa PROGRAM
Pecenica 2025
Dni Zgorzelca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama