Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Lubańskie Obchody Dnia Zwycięstwa

Jak co roku mieszkańcy Lubania uczcili dzień zakończenia II wojny światowej i tryumf nad III Rzeszą.
Lubańskie Obchody Dnia Zwycięstwa

Autor: ŁCR

8 maja 2025 roku, odbyły się uroczyste obchody Dnia Zwycięstwa, zgromadzając mieszkańców miasta. To wyjątkowe wydarzenie, upamiętniające zakończenie II wojny światowej, stało się okazją do refleksji nad historią oraz do celebrowania pokoju i jedności.
W trakcie obchodów złożono wieńce i kwiaty pod kurhanem Józefa Piłsudskiego. Swoje wiązanki składali Grzegorz Wieczorek, Burmistrz Miasta Lubań, Zbigniew Zjawin, Starosta powiatu Lubańskiego oraz dyrektorzy szkół, przedstawiciele spółek miejskich, instytucji kultury, jednostek samorządowych oraz organizacji kombatanckich. Ich obecność podkreśliła wagę pamięci historycznej dla naszej społeczności.

Obchody zakończyła msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w kościele Trójcy św. Msza była okazją do modlitwy za tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolności, oraz za przyszłość naszego kraju.

Dlaczego obchodzimy Dzień Zwycięstwa?

8 maja to ważna data w naszym kalendarzu. W tym właśnie dniu skapitulowały wojska niemieckie w 1945 roku i tym samym zakończyła się II wojna światowa w Europie. Obchody mają na celu przypomnienie o wartościach, jakie niesie ze sobą pamięć o przeszłości oraz o konieczności dążenia do pokoju i jedności na świecie. Dzień Zwycięstwa jest również czasem refleksji nad historią i jej wpływem na współczesność, a także okazją do wyrażenia wdzięczności tym, którzy walczyli o lepszą przyszłość. Ten dzień jest też przestrogą przed nowym zagrożeniem w Europie, które może doprowadzić do globalnego konfliktu zbrojnego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Balbina 10.05.2025 11:05
A mieszkańcy Lubania tłumnie przybyli oglądać ten teatr przybyli? Dla kogo ta błazenada? Oczywiście dla oficjeli... Piłsudski się wew grobie przewraca!

rozbawiony 09.05.2025 13:22
Te obchody od ładnych kilku lat to zwykłe dziadostwo. Natomiast biorąc pod uwagę to, że burmistrzem został historyk to jest to dziadostwo do kwadratu.

Baltazar 09.05.2025 11:18
(...) Msza była okazją do modlitwy za tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolności, oraz za przyszłość naszego kraju. ==== To znaczy ta modlitwa w jakiej intencji ... Konkretnie! Bo te mecyje odprawiane są od czasu zakończenia - i rok w rok w "intencji". To takie świętobliwe bla-blanie bez sensu ładu i składu. Rozumiem intencje w kwestiach: odzyskania zdrowia, szczęśliwej podroży, czy nawet jak u Samych Swoich - co by się Kargulowe plemię ... Ale za poległych w wojnie...?

Kalendariusz. 09.05.2025 09:27
Kurhan Marszałka miejscem lubańskich obchodów zakończenia II Wojny Światowej? Polscy żołnierze , oprócz upamiętniających Ich nazw ulic, nie zasłużyli na podobne miejsce w Lubaniu ? Wstyd. A teraz jeszcze kilka słów komentarza .Takie dziś moje wspomnienie. Należy się Im owa pamięć, bo jak widzę, w Lubaniu jakoś wczoraj jej ...odrobina. Mimo pozostawionych owych historycznych nazw ulic. "Poszliśmy tam, (w Berlinie) na ochotnika! Ale zeszliśmy z Kolumny , jak zobaczyliśmy, że jeszcze niemieckie pociski latają. Dopiero później przyszedł dowódca i mówi: "Chłopcy, już Niemcy broń składają". (…) To wtedy postanowiliśmy powiesić flagę. Przy radiostacji mieliśmy płachtę, którą rozkładaliśmy obok, żeby nasze samoloty nas nie bombardowały. Czerwono-białą, trzy na trzy. Drzewce wycięliśmy w parku, obok kolumny. Płachtę przyszyliśmy do niego tym niemieckim kablem, który leciał po schodach kolumny. Weszliśmy w piątkę na wieżę, do tego anioła. Do jego ręki uczepiliśmy tę płachtę na drzewcu". Opowiadał o tym, w roku 2010, nieżyjący już kpt. Antoni Jabłoński, jeden z żołnierzy, którzy wieszali biało-czerwoną. "Byliśmy na Kolumnie Zwycięstwa w piątkę (oprócz Jabłońskiego: podporucznik Mikołaj Troicki, plutonowy Kazimierz Otap, kanonierzy Eugeniusz Mierzejewski i Aleksander Kasprowicz). To było ukoronowanie, na murach Kolumny Zwycięstwa w Belinie, pamięci setek tysięcy tych, co zginęli idąc i walcząc do i dla Polski, niedawnych niewolników z obozów na Syberii. Warto zapamiętać te nazwiska.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
gry
Henryki 2025
SFM
Lawa PROGRAM
Pecenica 2025
Dni Zgorzelca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama