Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega - niebezpieczne produkty na rynku

Dziś, 24 lutego 2025 roku Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał trzy ostrzeżenia dotyczące produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Dotyczą one mąki pszennej, marynowanych liści winogronowych oraz miodu nektarowego lipowego. Poniżej przedstawiamy szczegóły każdego z ostrzeżeń.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega - niebezpieczne produkty na rynku

Mąka pszenna z bakteriami Escherichia coli

GIS poinformował o wykryciu obecności bakterii Escherichia coli produkującej toksynę Shiga (STEC) w mące pszennej uniwersalnej typ 650 marki "Dobre plony". Zakażenie tą bakterią może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak krwotoczne zapalenie okrężnicy czy zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS).

Szczegóły produktu:

  • Nazwa: Mąka pszenna uniwersalna typ 650, 1 kg, "Dobre plony"
  • Numery partii i daty minimalnej trwałości: 29.09.2025 oraz 30.09.2025
  • Producent: GoodMills Polska Sp. z o.o., ul. Diamentowa 2, 47-341 Stradunia
  • Dystrybutor: ALDI Sp. z o.o., ul. Niedźwiedziniec 10, 41-506 Chorzów

Dystrybutor we współpracy z producentem rozpoczął procedurę wycofywania produktu z obrotu oraz poinformował organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Konsumenci, którzy zakupili mąkę z wymienionych partii, powinni unikać jej spożycia i zwrócić produkt do miejsca zakupu.

Marynowane liście winogronowe z nadmiarem pestycydów

Kolejne ostrzeżenie dotyczy marynowanych liści winogronowych marki "Armenium", w których stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych poziomów pozostałości 15 różnych pestycydów. Spożycie takiego produktu może być szkodliwe dla zdrowia.

Szczegóły produktu:

  • Nazwa: Weinblätter, eingelegt 680 g, marka "Armenium"
  • Numer partii: AP-006
  • Data minimalnej trwałości: 11.09.2025
  • Kraj pochodzenia: Armenia
  • Dystrybutor w UE: Grupa Korporacyjna Monolith, Niemcy

Niemiecki dystrybutor rozpoczął proces wycofywania produktu z obrotu oraz od konsumentów. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują ten proces w Polsce. Osoby, które zakupiły ten produkt, powinny go nie spożywać i zwrócić do sklepu.

Miód nektarowy lipowy z obecnością sulfonamidów

Trzecie ostrzeżenie dotyczy miodu nektarowego lipowego, w którym Inspekcja Weterynaryjna wykryła obecność sulfonamidów – antybiotyków mogących wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych.

Szczegóły produktu:

  • Nazwa: Miód nektarowy lipowy, szklane słoje o gramaturze 1000 g, 650 g, 370 g
  • Numery partii (daty rozlewu): 15.11.2024 r., 18.11.2024 r., 31.12.2024 r.
  • Producent: Roztoczański Związek Pszczelarzy w Tomaszowie Lubelskim, Zakład Produkcyjny, Rogóźno, ul. Sybiraków 13, 22-600 Tomaszów Lubelski

Producent wdrożył procedurę wycofywania produktu z obrotu, a organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują ten proces. Osoby uczulone na sulfonamidy powinny unikać spożycia miodu z wymienionych partii i zwrócić go do miejsca zakupu.

Zalecenia dla konsumentów:

Wszystkie osoby, które posiadają produkty z wymienionych partii, powinny natychmiast zaprzestać ich spożywania oraz zwrócić je do punktu zakupu. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po spożyciu tych produktów, zaleca się skonsultowanie z lekarzem.

Dla bezpieczeństwa własnego oraz swoich bliskich, zawsze warto sprawdzać aktualne komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zwracać uwagę na informacje dotyczące wycofywanych produktów spożywczych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

arek 24.02.2025 20:29
Główny Inspektorat zapraszam do Leśnej ( dolnośląskie ). Tutaj od zadymienia można się zatruć codziennie. Istny Armagedon. Czy Urzędy coś robią? Nic . Nic. Musi się zatruć śmiertelnie kilka osób to zjadą się telewizje, radio, politycy i inne ..............

Jędrek* 24.02.2025 20:28
Już raz zabierałem głos na ten temat. Było o łososiu. Codziennie w sieci odnajduję ostrzeżenia o znajdującej się w sieci sprzedaży serii produktów zawierających toksyny (truciznę). A przecież gros posiadaczy tego produktu nie zagląda codziennie do netu, by tam szukać informacji o produkcie. Nawet ja , posiadając w smartfonie apkę, do rozpoznawania źródła, jakości i wartości zdrowotnej produktu , dwa razy już zostałem zaskoczony takim komunikatem: o zatrutej mące i łososiu. Mimo pozytywnej tam opinii. Pan Sławomir Mentzen oraz panowie Premier z panem Rafałem Brzoską, zapowiadają deregulację przepisów normujących działanie firm w Polsce. Mam rozumieć, że tylko dlatego , żeby nie stawiać barier firmom nastawionym na zysk, pozwoli się sprowadzać z całego świata barachło , by biedniejsza część polskich konsumentów "połknęła" to? A laboratoria zakładów higieny żywności, za kilka miesięcy (po czasie, jak już dziś czytam powyżej - ostrzegające konsumentów o zagrożeniu życia) pójdą w zapomnienie? Bo na tym polega deregulacja. Usuwanie wypracowanych latami obostrzeń, w wprowadzaniu na rynek produktów. Proponuję Wszystkim bardzo przyglądać się temu procesowi. Pozdrawiam zaglądających!

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama