Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 30 kwietnia 2025 22:51
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Kwasy omega-6 - zdrowe czy niezdrowe?

W przeciwieństwie do tego, w co 20 lat temu było promowane w dietetycznym świecie, tłuszcz jest istotną częścią naszej diety. Jest on głównym źródłem energii dla naszego organizmu i potrzebujemy go, aby przetrwać. Składnikami budulcowymi tłuszczu są niezbędne kwasy tłuszczowe, które otrzymujemy jedząc takie produkty jak łosoś, orzechy, oleje i awokado.
  • 01.02.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kwasy omega-6 - zdrowe czy niezdrowe?

Prawdopodobnie wiesz już o kwasach omega-3. Ale równie ważne są kwasy tłuszczowe omega-6, inny rodzaj zdrowego tłuszczu, który budzi pewne kontrowersje. Oto, co musisz wiedzieć.

Czym są kwasy tłuszczowe omega-6?

Wiele źródeł naukowych, opisuje kwasy tłuszczowe jako łańcuchy atomów węgla z przyłączonymi atomami wodoru i charakterystyczną charakterystyczną kwasową grupą chemiczną na jednym końcu. Są one klasyfikowane według ich długości i tego, czy wolne wiązania węglowe są wykorzystane - to jest to, co oddziela tłuszcze nasycone od tych, które są nienasycone.

Jaka jest różnica między kwasami tłuszczowymi nasyconymi, a nienasyconymi?

Łatwym sposobem na zapamiętanie różnicy między tłuszczami nasyconymi i nienasyconymi jest to, że tłuszcze nienasycone są zazwyczaj płynne w temperaturze pokojowej. Dzieje się tak, ponieważ mają one albo jedno nienasycone wiązanie węgla w cząsteczce (znane jako tłuszcz jednonienasycony) lub więcej niż jedno (tłuszcz wielonienasycony). Kwasy tłuszczowe omega-6 należą do tej drugiej kategorii i są tak nazwane, ponieważ ostatnie wiązanie podwójne znajduje się sześć węgli od końca cząsteczki. Tłuszcze nasycone, z drugiej strony, są zazwyczaj stałe w temperaturze pokojowej, ponieważ ich cząsteczki są nasycone cząsteczkami wodoru.

Korzyści zdrowotne i konsekwencje spożywania kwasów tłuszczowych omega-6

Wiesz już, że spożywanie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 przynosi niezliczone korzyści zdrowotne, takie jak wzmocnienie funkcji mózgu, poprawa przepływu krwi, a nawet wydłużenie życia. Zarówno kwasy tłuszczowe omega-6, jak i omega-3 wytwarzają w organizmie cząsteczki sygnalizacyjne, które są niezbędne dla odporności, regulacji ciśnienia krwi, stanów zapalnych, kontroli cukru we krwi i funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Problemy wkradają się jednak, gdy stosunek tych kwasów jest zachwiany.

Stosunek kwasów omega-3 do omega-6

Kwasy tłuszczowe omega-6 są zazwyczaj uważane za prozapalne, gdy stosunek ich spożycia przekracza spożycie kwasów tłuszczowych omega-3. Niestety, dla wielu Polaków tak właśnie jest. Badania pokazują, że ludzie ewoluowali na diecie, która zawierała 1:1 stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3. Obecnie, polska dieta jest bardziej zbliżona do stosunku 15:1 lub jeszcze wyższego. Jednym z powodów jest to, że wielonienasycone tłuszcze, takie jak olej kukurydziany, olej czy słonecznikowy są często używane do smażenia żywności i używane w przetworzonej żywności.

 

Spożywanie zbyt wielu kwasów omega-6 może stanowić problem problemem, ponieważ są one znane z przekształcania kwasu linolowego w kwas arachidonowy, cząsteczkę, która jest prekursorem stanu zapalnego. Zauważa jednak, że ważne jest, aby pamiętać, że stan zapalny jest niezbędny do przetrwania i nie zawsze jest zły. Nagły stan zapalny daje organizmowi sygnał, że coś złego dzieje się w ciele i prowadzi do natychmiastowej reakcji. Jednak przewlekły stan zapalny może być początkiem innych chorób przewlekłych.

Jakie jest zalecane spożycie kwasów tłuszczowych omega-6?

Zalecane spożycie kwasów tłuszczowych omega-6 dla dorosłych wynosi 17 gramów dziennie dla mężczyzn i 12 gramów dziennie dla kobiet. Dla porównania,100 gramów orzechów włoskich zawiera około 12 gramów kwasów omega-6. Kwasy tłuszczowe omega-6 znajdują się w olejach roślinnych, takich jak wysokiej jakości olej słonecznikowy, kukurydziany i sojowy, a także w orzechach włoskich, pestkach dyni i tofu. Być może zastanawiasz się: Czy olej słonecznikowy jest zły? Żaden produkt spożywczy sam w sobie nie jest ani 'zły', ani 'dobry' dla nas; znaczenie ma wielkość porcji i częstotliwość spożycia.

--- Materiał partnera ---


Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Jak zagłosują na rafałka albo drugiego z popisu, na mentzena, to już dawno jesteśmy sprzedani... Taka prawda..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:29Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: Gryf IzerskiTreść komentarza: Pijemy coli coli , Glin I inne dodatki w wodzie pitnej. Rolek nas truł latami i Edzia robi to samo. Złotówki nie wydała na poprawę jakości wody pitnej przez ro swojego urzedowania . Pani burmistrz nie informuje nas o niezdatnosci wody pitnej do spożycia. I to jest jej największe przewinienie. Może eluban zapyta w lubańskim sanepidzie o tegoroczne mandaty dla gminy ? To jest temat , o którym warto napisać .Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:21Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwcaAutor komentarza: Masz duże mieszkanieTreść komentarza: Czy to prawda, że trzaskająca radna Marlena ma zamiar wziąść pod swój dach migrantów i innych inżynierów, których jej kandydat w ramach solidarności z UE wprowadzi masowo do Polski?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:03Źródło komentarza: W Lubaniu drożej, bo krócej. W Zgorzelcu kwadrans za darmoAutor komentarza: SłowianieTreść komentarza: Może dość ogłupiania ludzi my mamy oczy uszy i widzimy co się dzieje w Polsce i w Europie.STOP umowie merkosur niszczącej nasze rolnictwo, STOP zielonej propagandzie, STOP imigrantom obcych kulturowo wwożonym przez niemcow do Polski, STOP ośrodkom dla imigrantów obcych kulturowo. STOP przyzwoleniu mordowania nienarodzonych dzieci.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:54Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwca
ReklamaPowiat Lubań
Reklama