-
Czas budowy domu w technologii tradycyjnej
Inwestorzy planujący budowę najczęściej decydują się na projekty domów murowanych. Taka technologia cechuje się najdłuższym czasem realizacji, gwarantując zarazem doskonałą trwałość i odporność na wpływ niekorzystnych czynników. Stan zerowy, czyli wykonanie wykopu, fundamentów i płyty zajmą nam około 3-4 tygodni. Stan surowy otwarty – etap obejmujący murowanie ścian i kominów, wykonanie więźby i pokrycia dachowego potrwa zazwyczaj około 3-4 miesięcy. Stan surowy zamknięty, podczas którego ma miejsce montaż okien i drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej powinien zająć co najmniej 2 tygodnie. Ostatni, a zarazem najdłuższy etap – czyli ocieplenie budynku i wykończenie wnętrz – zazwyczaj trwa od trzech do pięciu miesięcy. Biorąc pod uwagę wymagane przerwy technologiczne należy przyjąć, że całkowity czas budowy domu murowanego zajmuje od roku do dwóch lat.
-
Czas realizacji budowy technologią szkieletową
Jeżeli spieszymy się z przeprowadzką, weźmy pod uwagę projekty domów szkieletowych. Wyróżniają się one zminimalizowaną ilością prac mokrych i związanych z nimi przerw, umożliwiając znacznie szybsze zakończenie inwestycji. Wykonanie fundamentu pod konstrukcję szkieletową wraz z jego schnięciem zajmuje około 3-4 tygodni. Realizacja stanu surowego otwartego wraz z montażem stolarki okienno-drzwiowej potrwa 1-2 miesiące. W przypadku budynku w technologii prefabrykowanej, wzniesienie ścian i montaż konstrukcji dachu można wykonać nawet w 2 dni. Wykończenie wnętrza powinno natomiast zająć około 2-3 miesięcy. Szacuje się, że czas budowy i zaaranżowania domu szkieletowego zazwyczaj trwa poniżej 6 miesięcy.
-
Czynniki determinujące całkowity czas budowy domu
Prócz technologii budowy, na czas realizacji inwestycji wpływa metraż i stopień skomplikowania obiektu. Szybciej wzniesiemy i wykończymy niewielki dom na planie prostokąta o nieskomplikowanej bryle i dwuspadowym zadaszeniu, aniżeli kilkusetmetrową willę o rozbudowanej formie i wielospadowym dachu. Duże znaczenie ma system budowy – gospodarczy, kontraktowy lub zlecony. Prowadząc prace samodzielnie, musimy przygotować się na znaczne wydłużenie czasu budowy. Najszybciej przeprowadzimy się do wymarzonego domu, wybierając system zlecony, w którym generalny wykonawca zadba o sprawną realizację przedsięwzięcia. Nie bez znaczenia jest doświadczenie poszczególnych ekip budowlanych. Znający się na swojej profesji fachowcy wykonają zlecone prace szybciej, aniżeli mniej wykwalifikowani pracownicy. Ostatnim aspektem determinującym długość budowy są także przeznaczone na nią fundusze. Dysponując ograniczonymi środkami zazwyczaj będziemy musieli poświęcić więcej czasu na znalezienie tańszych materiałów; dłuższy będzie również okres oczekiwania na ekipy proponujące bardziej przystępne stawki.
Budowa domu to inwestycja, której czas trwania zależy od wielu czynników. Typ projektu, technologia budowy czy doświadczenie ekip mogą znacząco przybliżyć lub wydłużyć czas do naszej przeprowadzki. Z tego względu powinniśmy starannie przemyśleć aspekty wpływające na czas realizacji przedsięwzięcia oraz dopasować je pod kątem własnych planów i wymagań.