Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 19 maja 2024 06:51
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

XVI Międzynarodowy Festiwal ,,Muzyka u J. I. Schnabla'' w Nowogrodźcu

17 maja rozpoczyna się XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu ,,Muzyka u J. I. Schnabla'' w Nowogrodźcu. Podczas tegorocznych koncertów nie zabraknie muzycznych zaskoczeń, wyjątkowych odkryć i wielu wzruszeń w mistrzowskim wykonaniu.
XVI Międzynarodowy Festiwal ,,Muzyka u J. I. Schnabla'' w Nowogrodźcu

Cykl koncertów rozpocznie opera dla najmłodszych w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Mini Opera. Mini Opera to doskonała okazja do zabawy i śmiechu. Chodzi przecież o to, by razem z dziećmi odkryć piękno klasycznej opery i razem z nimi przełamać wiele językowych trudności. Dlatego pojawią się wspólne zabawy i ćwiczenia, pojedynki „na słowa”, a nawet aria śpiewana razem z publicznością. Inspiracją do powstania Mini Opery były wiersze wybitnej pisarki dziecięcej — Małgorzaty Strzałkowskiej, pochodzące z tomików Gimnastyka dla języka, oraz Wierszyki łamiące języki. Za zgodą autorki, wybrane wiersze zostały włączone do spektaklu.

Cykl koncertów wieczornych rozpocznie Kate Liu. Urodzona w Singapurze, rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku czterech lat, a w wieku ośmiu przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Początkowo uczyła się w Instytucie Muzyki w Chicago u Alana Chowa, Micah Yui i Emilia del Rosario. Następnie ukończyła studia licencjackie w Curtis Institute of Music i podjęła naukę w Juilliard School pod kierunkiem Roberta McDonalda i Yoheved Kaplinskiej. Zdobyła najwyższe laury w kilku konkursach, takich jak III Międzynarodowy Konkurs Chopinowski Azji i Pacyfiku, międzynarodowe konkursy w Montrealu i Nowym Jorku. Światowy rozgłos przyniosła jej III nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie mazurków w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie na którym otrzymała również Nagrodę Publiczności przyznawaną przez słuchaczy Polskiego Radia.

W sobotni wieczór w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu, zaprezentuje się wyjątkowy duet: Marek Toporowski (organy) oraz Łukasz Długosz (flet). Pan Toporowski jest jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce. Tego wieczoru zagra dla nas na organach kościelnych. Jest szczególnie ceniony jako wirtuoz - klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w barokowej muzyce oratoryjnej. Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów u Józefa Serafina i klawesynu u Leszka Kędrackiego doskonalił umiejętności we Francji, Niemczech i Holandii, pracując pod kierunkiem wybitnych europejskich klawesynistów: Aline Zylberajch i Boba van Asperena oraz organisty Daniela Rotha. Pan Łukasz Długosz jest uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę Flute Stories okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie.

Koncert Finałowy zakończy się występem Akademickiej Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu powstała w roku 1979 z inicjatywy altowiolisty Jana Michalskiego, który był pierwszym kierownikiem artystycznym zespołu. Kolejnym kierownikiem artystycznym orkiestry był Juliusz Michalski, a od lat dziewięćdziesiątych zespół prowadzi dr Zbigniew Szufłat – podobnie jak poprzednicy, związany z wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum.

Zespół tworzą studenci studiów I oraz II stopnia. Skład orkiestry obejmuje kwintet smyczkowy, poszerzany w zależności od potrzeb o kwintet dęty. Orkiestrą dyrygują wrocławscy dyrygenci oraz dyrygenci zagraniczni, goszczący w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ostatnio zespół prezentował swój kunszt wykonawczy pod batutą takich artystów, jak Krijn Koetsveld, Alexander Walker i Vladimir Kiradijev. Orkiestra występuje kilkakrotnie w ciągu roku, m.in. w ramach cyklu Koncerty Dyplomantów i w ramach współpracy z Wydziałem Wokalnym przy realizacji spektakli operowych. Podczas koncertu zamykającego tegoroczny festiwal wystąpią studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którzy wykonają hejnał Nowogrodźca.

Szczegóły na: www.festiwalnowogrodziec.pl

Wstęp bezpłatny.

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Burmistrz Nowogrodźca Joanna Świder, Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu prof. dr hab. Krystian Kiełb, Ars Augusta, Fundacja Twoje Dziedzictwo

Patronat Medialny: TVP3 Wrocław

Organizator: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu

Partner: Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Nowogrodźcu

Sponsor: Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu ,,Muzyka'', realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
ReklamaPowiat Lubań
Reklama