Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 9 maja 2024 09:43
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Wideoinformator

W dzisiejszym wideoinformatorze będzie o nowych inwestycjach miejskich dofinansowanych z zewnętrznych programów oraz letnich półkoloniach w mieście.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Dzięki Rządowemu Programowi Odbudowy Zabytków już wkrótce rozpocznie się modernizacja szesnastowiecznego budynku dawnej szkoły łacińskiej, a obecnie siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Miejskiej.

- W ramach tych środków 488 tysięcy, które otrzymaliśmy, plus wkład własny, zamierzamy wymienić wszystkie okna w budynku plus dodatkowo drzwi, które są w budynku. Oczywiście wszystko jest pod nadzorem konserwatora – wyjaśnił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Przewidywany termin pierwszego etapu remontu budynku MOPS to druga połowa przyszłego roku.

Za pośrednictwem samorządu dofinansowanie uzyskały także dwie parafie, dzięki czemu możliwe będzie przeprowadzenie prac konserwatorskich przy dziewiętnastowiecznym kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy oraz wybudowanym na przełomie piętnastego i szesnastego wieku kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubaniu - Uniegoszczy.

Łącznie Gmina Miejska Lubań pozyskała ponad milion sto tysięcy złotych.

Lubański samorząd – jako jedna z 17 dolnośląskich jednostek samorządowych – otrzymał dofinansowanie z budżetu Województwa Dolnośląskiego na budowę Rowerowego Parku Umiejętności, który powstanie na Zielonym Wzgórzu.

Oprócz dofinansowania z budżetu Województwa Dolnośląskiego, samorządy, zakwalifikowane do programu, otrzymają wsparcie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- Zadanie powinno być wykonane, zgodnie z przyjętym harmonogramem, w bieżącym roku. Ja wiem, że ten czas się kurczy, ale na szczęście, przynajmniej w opinii kilku osób, które się tym projektem zajmowały, nie są to prace aż tak czasochłonne, żeby do końca listopada, z początkiem grudnia tych prac nie zakończyć i nie rozliczyć się – zapewnił burmistrz.

Na terenie obiektu znajdzie się trasa główna o zróżnicowanym poziomie trudności oraz elementy dodatkowe, tj. odcinki typu single track, pump truck i pump mini (przeznaczony dla dzieci w wieku 4-7 lat), a także plac manewrowy, szatnia oraz oświetlenie.

Wartość inwestycji wynosi 980 tys. zł, z czego 300 tys. zł stanowi dofinansowanie z budżetu Województwa Dolnośląskiego, a  33% (maksymalnie 400 tys. zł) gmina uzyska z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Lubański samorząd już myśli o następnych inwestycjach. Z kolejnej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych chcemy pozyskać środki na przebudowę dróg w centrum miasta oraz na Osiedlu Jagiellonów.

- Trzecim pomysłem, nad którym obecnie się zastanawiamy, to jest zagospodarowanie placu Lompy, czyli zabezpieczenie Wieży Trynitarskiej wraz z jej częściowym remontem, to jest zagospodarowanie terenu wokół Wieży Trynitarskiej– kontynuował A. Słowiński.

 W najbliższym czasie złożone zostaną też wnioski o dofinansowanie budowy następnych odcinków dróg rowerowych, a także kolejnego etapu rewitalizacji parku na Kamiennej Górze.

Wakacje w pełni, a uczniowie korzystają z czasu wolnego od szkolnych obowiązków. Dzieci, biorące udział w zajęciach zorganizowanych przez miejskie jednostki, udowadniają, że lato w mieście też może być ciekawe.

Zajęcia pod hasłem „Kreatywne lato w bibliotece” pozwoliły uczestnikom odkryć nowe pasje i świetnie się bawić. Jak biblioteka, to spotkania z książkami, ale nie tylko. Dzięki bogatym zasobom sprzętu dzieci uczyły się programowania, ćwiczyły refleks, uczyły się współpracy, grając w gry zespołowe. Mnóstwo radości sprawiły też zajęcia z całkiem innej bajki. Decoupage to prosta technika zdobienia, dzięki której zwykłe pudełko czy pojemnik można zmienić w unikalną użytkową ozdobę. Dzieci wychodziły także do innych instytucji, na przykład na policję.

Warsztaty artystyczno-integracyjne „Niewykluczony talent”, zorganizowane przez Miejski Dom Kultury rozbudziły talenty młodych artystów.

Nauka tańca nowoczesnego, warsztaty teatralne oraz wokalne, a także zajęcia plastyczne i ceramiczne oraz mnóstwo dobrej zabawy sprawiły, że nie było czasu na nudę.

Podsumowaniem dwutygodniowych zajęć były występy na dużej scenie Miejskiego Domu Kultury oraz wystawa prac stworzonych przez małe zdolne rączki.

Wakacje w mieście to także półkolonie w Szkole Podstawowej nr 4, która na czas wakacji zmieniła się w kolorową strefę nauki przez zabawę.

Ośrodek Wsparcia Dziennego, oprócz organizacji wakacyjnych zajęć, zaprosił najmłodszych na spektakl „Bajki rozmaite”. Sala lustrzana Miejskiego Domu Kultury pękała w szwach.

Słoneczna pogoda sprzyja beztroskim zabawom. Nie dziwi więc, że wodny plac zabaw przy Miejskim Ośrodku Sportu i rekreacji cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród najmłodszych lubanian. Nie inaczej jest na terenie popularnych „kartingów”, gdzie codziennie lubanianie w każdym wieku aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu.

Zbliżamy się do półmetka wakacji. Mamy nadzieję, że i sierpień upłynie dzieciom i młodzieży na beztroskim i bezpiecznym odpoczynku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama