Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 7 października 2022 22:07
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Kiedy woda w gminnym wodociągu będzie zdatna do picia?

Od wczoraj mieszkańcy Gminy Lubań nie mogą korzystać z wody pochodzącej z gminnego wodociągu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lubaniu stwierdziła zanieczyszczenie mikrobiologiczne bakteriami z grupy coli i nakazała Gminie wykonanie prac naprawczych oraz zapewnienie mieszkańcom wody pitnej.
Kiedy woda w gminnym wodociągu będzie zdatna do picia?
Oceń

Mieszkańcy Henrykowa, Pisarzowic, Jałowca, Kościelnika, Radostowa i Uniegoszczy mogą korzystać z wody jedynie do celów sanitarnych. Woda nie nadaje się do picia, przygotowania posiłków czy mycia. Od wczoraj wodę pitną dostarcza mieszkańcom Gmina Lubań w wyznaczonych miejscach:

  • Henryków Lubański - DOM MILI, HENRYKÓW LUBAŃSKI NR 394
  • Pisarzowice - PISARZOWICE 275 c, OBOK WARSZTATU SAMOCHODOWEGO
  • Radostów Dolny, Radostów Średni, Radostów Górny - PLEBANIA, RADOSTÓW ŚREDNI NR 71
  • Kościelnik, Kościelniki Dolne, Jałowiec, Uniegoszcz - KOŚCIELNIK NR 18 PRZY ŚWIETLICY WIEJSKIEJ

Ile potrwają prace naprawcze i kiedy będzie można bezpiecznie korzystać z wody?

Od wczoraj podjęliśmy wszystkie konieczne działania - chlorujemy, czyściliśmy zbiorniki, płuczemy wodociąg. Czekamy na wyniki badań kolejnych próbek wody, które pobierane są na bieżąco. Jeżeli badania nie wykażą zanieczyszczeń, woda będzie dostępna natychmiast. Jeżeli tylko otrzymamy wyniki od razu będziemy informować mieszkańców  - powiedziała nam Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka, wójt Gminy Lubań.

 


Napisz komentarz
Komentarze
Gejzer 26.09.2022 07:30
Komentarz zablokowany

? 25.09.2022 12:30
Chamskie traktowanie społeczeństwa, wychodzi kultura osobista damy z FB. Ryneczek opisuje, ale szłam ...

edi 24.09.2022 22:19
Wychodza szamba nowoczesne ,wszystko idzie w grunt .Czy ktos kontroluje to ?

Pisarzowice 25.09.2022 16:18
To nie nowoczesne szamba tylko gnojówka z pola. Nawożą gównem pola, pozniej leci w grunt razem z deszczem. W okresie nawożenia pól powinny być częstsze kontrole jakości wody

lokals 24.09.2022 22:06
podjechałem dziś zobaczyć wodopój w Pisarzowicach, zaskoczył mnie ... beczka na przyczepce, może 400-500 litrów na wioskę 1500 mieszkańców dlaczego aż? lub tylko tyle? ciekawe

Tom 24.09.2022 21:13
Jakoś korzystałem z tej wody rano przed ogłoszeniem tej wiadomości i nic mi nie dolega.Oprócz celów spożywczych dalej będę z niej korzystał.

Hmm 24.09.2022 12:13
Teraz jest weekend więc nasi włodarze odpoczywają, a my nic nie wiemy co dalej dzieje się w sprawie oczyszczania wody. Woda z cysterny to nie jest jakiś luksus. Dlaczego w Radostowach jest woda butelkowana, a gdzie indziej nie? Czy podczas weekendu woda jest badana, a wodociag płukany, czy wszyscy odpowiedzialni mają teraz weekend i wypoczywają w SPA?

Podatnik 24.09.2022 11:18
Na FB wszystkie wpisy robi pracownik urzędu, który jest zatrudniony i opłacany z pieniędzy podatników - całymi dniami płodzi wpisy zamiast zająć się konkretną pracą. Czy stać podatników na opłacanie takiego pracownika przy wprowadzaniu oszczędności? Może Wójt zatrudni sobie w swojej firmie taką osobę i zapłaci ze swoich prywatnych pieniędzy?

Radostów Dolny 24.09.2022 08:24
Jedno ujęcie wody pitnej dla dużej wioski o długości 9 km? To jakiś żart chyba. Pani Wójt , a kiedy ta woda niby tam będzie? Ani wody ani informacji. Granda!

hejter 23.09.2022 23:47
a co z nowojowem śląskim i łużyckim wieś obok uniegoszczy i nic?

Ona 23.09.2022 20:35
Piątek, weekendu początek i cicho sza.....

mieszkaniec 23.09.2022 16:54
do niedawna wszyscy pili wodę ze studni które były wylęgarnią wszelkiego świństwa, a teraz afera bo jeden dzień bez wody. To tylko Polacy potrafią być tak roszczeniowi co do innych. a przy okazji to chamskie zachowanie i wieśniactwo z niektórych wychodzi

Diabel 23.09.2022 16:52
Pierwsza krytyczna sytuacja i wojt nie wie co robic,kompletny brak informacji dla mieszkańców,ciekawe ile dni pilismy ta wode teraz wiadomo czemu dzieci choruja! Powinny poleciec glowy za to...

MalaMi 23.09.2022 16:32
Gotować wodę i tylko taka używać. Bakteria ginie w wysokiej temperaturze. A do picia dla bezpieczeństwa butelkowana. Na gminę nie ma co liczyć - info na Facebooku w tak poważnej sprawie to śmiech na sali. Nie wszyscy mają FB albo ciągle na nim siedzą. Woda dla trzech miejscowości w jednej z nich? Porazka!

xyz 23.09.2022 16:11
Byłem pod plebanią w Radostowie Średnim dziś koło 15:40. Gdzie ta woda?

Sąsiad 23.09.2022 15:54
Szanowni sąsiedzi, bakteria coli to bardzo niebezpieczna bakteria. Jeżeli dostanie się do organizmu człowieka powoduje, przewlekłą biegunkę, która prowadzi do odwodnienia organizmu w krótkim czasie . Należy niezwłocznie udać się do lekarza po zaobserwowaniu u siebie w/w objawów. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Bakteria ta nie jest zabijana przez gotowanie, gdyż jest tzw przetrwalnikiem w temperaturze 100 stopni otacza się błoną odporną na temperaturę i w sprzyjających warunkach wznawia swoją aktywność. Zadziwiające, że odpowiednie służby nie wydały odpowiednich zaleceń i nie podjęły ustalenia miejsca skażenia wody. Bez ustalenia miejsca skażenia wody , może dochodzić do wtórnego skażenia i będzie błędne koło , a ludzie będą chorować . Inna sprawa to zaniedbania ze strony Urzędu gminy. Od godziny 10 do 15 nie powiadomiono sołtysów o skażeniu wody by Ci mogli ostrzec mieszkańców. Nie przeprowadzono akcji informacyjnej np przez uruchomienie strażąków OSP lub inne formy powiadomień. Z obserwacji wynika jakby zlekceważono to poważne wydarzenie.

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama