Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 7 października 2022 21:58
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Oszczędzamy, a latarnie w mieście świecą się cały dzień

Wczoraj informowaliśmy, że w ramach oszczędności w miejskiej kasie wyłączono zewnętrzne iluminacje budynków użyteczności publicznej. Od razu na redakcyjną pocztę zaczęły napływać zdjęcia z różnych części Lubania, gdzie mimo dziennej pory włączone są latarnie.
Oszczędzamy, a latarnie w mieście świecą się cały dzień
Autor: Kasia Dul
Oceń

Widok włączonych latarni w środku dnia w Lubaniu ostatnio nie jest rzadkością. W różnych rejonach miasta albo oświetlenie uliczne jest włączone przez całą dobę, albo w ogóle nie działa. Zarówno mieszkańcy Osiedla Piastów jak Osiedla Waryńskiego, czy śródmieścia zgłaszają podobne problemy. Włączone oświetlenie w dzień oburza, szczególnie w obecnej sytuacji, gdy wszyscy będziemy zmuszeni do racjonalnego i oszczędnego gospodarowania energią. 

Okazuje się, że włączone latarnie to efekt kompleksowej modernizacji oświetlenia w mieście. Prace trwają już kilka miesięcy, a ich zakończenie ma nastąpić wiosną przyszłego roku. Inwestycja polega na wymianie słupów, opraw oświetlenia i okablowania. To spore przedsięwzięcie, wymianie podlega 800 słupów i 1800 opraw. Z kolei w trakcie prac modernizacyjnych pojawiają się też nowe usterki w okablowaniu i awarie, co z kolei wymusza po naprawie wykonanie kolejnych sprawdzeń, a testów nikt przecież nie robi w nocy.

Prowadzone są prace modernizacyjne i konserwatorskie oświetlenia ulicznego. Bywa tak, na szczęście rzadziej niż częściej,  że pojawiają się awarie oświetlenia. Najczęściej ma to związek z okablowaniem i wymaga napraw. Takie sytuacje są normalnym elementem prac, może też pojawić się sytuacja odwrotna, czyli brak oświetlenia. Modernizacja oświetlenia to duże przedsięwzięcie, wymianie podlega 800 słupów i 1800 opraw, a prace nie osiągnęły jeszcze półmetka. - powiedział nam dziś Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Lubańska inwestycja w nowoczesne i energooszczędnego oświetlenie drogowe będzie kosztowała 4,3 mln zł.

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
nbzi 21.09.2022 15:07
To jest oszczędność w dzień świecą a w nocy można oberwać czymś w głowę ,bo jest ciemnica

Mieszkanka Lubania 21.09.2022 11:40
Mam pytanie ile w skali miesiąca zm"zaoszczedzi " miasto wyłączając oświetlenie? I do czyjej kieszeni te pieniądze trafią panie Słowiński ? Bo przecież oplaty mieszkańców nie zmaleją , podatków nie obniżycie a ciemniejsze ulice będą baedziej podatne na kradzieże ktorych i tak jest coraz wiecej .

xD 22.09.2022 02:05
Koszt oświetlenia to ok 500 tysięcy. Podziel to na 12 miesięcy to dowiesz się ile miesięcznie gmina wydaje na oświetlenie. Ps. Ponad 40 tysięcy miesięcznie.

Waryńskiego 20.09.2022 22:21
To jest ku.... Cyrk!!! Co tu sie od..... Waryńskiego już ponad 2 miesiące ciemności w nocy. Wymienione oświetlenie na energooszczędne i nie świeci. Kto tym do ch...zarządza???

prusakolep 21.09.2022 16:29
Ale za to świeci w dzień.

Thx 21.09.2022 17:05
Prywatna firma którą UM wyłonił w przetargu. 18 lutego br. zawarta została umowa na kwotę 4 214.891 zł z firmą SPIE Elbud Gdańsk Sp. z o.o. na wykonanie zadania „Modernizacja oświetlenia ulicznego w zachodniej i południowej części województwa dolnośląskiego”. Termin realizacji inwestycji to 18.02.2023 r.

Jan 21.09.2022 19:41
Czyli firmę stać na testy w dzień ale to i tak nie ona dostanie rachunek za tą energię ...

XD 22.09.2022 02:05
Bo ono jest najbardziej energooszczędne na świecie. Nic na nic nie pobiera prądu

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPraca w Zakładzie Karnym w Zarębie
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama