Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 2 października 2022 05:20
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Lubań. Miasto wyłącza oświetlenie i przykręci grzejniki

Premier zapowiedział w czwartek, że administracja rządowa i samorządowa zostaną zobowiązane do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. Nakaz ten ma obowiązywać od 1 października. Jakie oszczędności wprowadzi lubański magistrat?
Lubań. Miasto wyłącza oświetlenie i przykręci grzejniki
Autor: pixabay
Oceń

Drożyzna i szalejące ceny energii dotykają również samorządy. Przecież to magistrat opłaca rachunki za energię w szkołach, czy urzędach i to po cenach zupełnie innych od tych dla "Kowalskiego". Podobnie jak reszta Polaków, samorządy muszą szukać oszczędności, aby miejski budżet mógł udźwignąć rachunki po nowych taryfach. Skala podwyżki cen energii elektrycznej dla lubańskiego samorządu nie jest jeszcze znana, ale burmistrz przewiduje drastyczny skok.

Co do cen energii elektrycznej musimy poczekać do 28 września. Czekamy na rozstrzygniecie przetargu, który ogłosiła Lubińska Grupa Zakupowa. Wtedy dowiemy się jaka jest skala podwyżek cen energii dla samorządu. Jednak patrząc na inne przetargi to możemy się spodziewać drastycznego wzrostu cen i wtedy będziemy podejmować decyzje o dalszych krokach - wyjaśniał nam dziś Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Cena energii to jedna sprawa, jest jeszcze odgórny nakaz oszczędzania. Premier jeszcze na czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział, że samorządy będą zobowiązane do zmniejszenia zużycia o 10 procent. Niektórzy samorządowcy zapowiadali oszczędności jeszcze przed oświadczeniem premiera. Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju już tydzień temu zapowiadał, że będzie szukał oszczędności poprzez częściowe wyłączenie oświetlenia i obniżenie standardu zimowego utrzymania dróg. Akurat dla kurortu, który jest tak samo popularny latem jak zimą, to zła wiadomość. Po prostu będzie ciemno i ślisko.

W Lubaniu też zapadły już pierwsze oszczędnościowe decyzje. Od dziś zostaną wygaszone wszystkie zewnętrzne iluminacje na budynkach użyteczności publicznej. Miasto będzie wyglądało teraz inaczej, bez oświetlonego ratusza, czy Wieży Brackiej. Częściowe wyłączenie oświetlenia to pierwszy krok, następnym na pewno będą oszczędności na ogrzewaniu miejskich urzędów i placówek, tak aby wprowadzić oszczędnościowe gospodarowanie ciepłem i energią.

Wyłączenie  iluminacji budynków użyteczności publicznej to jest pierwszy, najłatwiejszy krok.  O dalszych rozwiązaniach będziemy dyskutować. Na pewno trzeba będzie pilnować, aby po wyjściu pracowników z urzędu, czy uczniów ze szkół obniżać temperaturę do optymalnie oszczędnego poziomu. Nie chcę wyznaczać określonej temperatury, myślę że sami dyrektorzy szkół sięgną po zrozumiałe kroki oszczędnościowe - nie będziemy palić świateł po wyjściu z placówek, obniżymy temperaturę, czy będziemy wygaszać światła w salach podczas przerwy. - dodaje Arkadiusz Słowiński.


Wygląda na to, że zima nie będzie łatwa i nie ma co liczyć na świąteczne iluminacje w mieście. Za to miejmy nadzieję, że oszczędności przyniosą oczekiwane efekty, a uczniom w lubańskich szkołach będzie po prostu ciepło.

 

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
JAn 24.09.2022 22:42
Przyjdzie Donald premier i zobaczycie jak bedzie pieknie i dobrze .Ja pamietam jak rzadził jak schładzał gospodarke ,zeby pokonac inflacje .!Zwiekszył bezrobocie i inflacja zrozumiane zawsze spadnie .Jezdził ...Merkelowa w d ......całował Putinka przymilał ;,mowiły mu Kaczory ,zeby tego nie robił .Wywalił anglikow z Unii ,a teraz Unie rozwali z elita Brukselska .TO NIE NARZEKAJCIE ,SAMI SOBIE ZROBILISMY TAKIE PIEKŁO !!!

Jenteresant 21.09.2022 19:00
Wniosek do burmistrza! Wydać zarządzenie iż do pracy urzędnicy przychodzą z własną kawą (herbatą) w termosie. Zarekwirować wszystkie elektrycznie czajniki. Wyliczono że przez takie działanie te 10 % energii będzie zaoszczędzone.

... 21.09.2022 15:22
Wszyscy tacy chętni byli nakładać sankcje na Rosję. Krzyczeć ze nie chcą wegla ,gazu , ropy.... to są teraz efekty tych sankcji A to dopiero początek problemów

!!! YebaćPIS !!! 21.09.2022 06:42
Jak słyszę, że "premier" coś tam nakazuje, to zbiera mi się na wymioty. Jak ten ***A ma czelność cokolwiek przedstawiać czy doradzać narodowi. Gdzie *** jest ten obiecany węgiel, gdzie? ***one głupo-dudy, dla których wymachiwanie szabelką wydaje się zabawą. Oszczędzanie to inna sprawa. Mogę oszczędzać, jeśli mam z czego. Na ten moment moge zapewnić, że oszczędzę w tym sezonie masę węgla, którego mieć nie będę.

wiktor 24.09.2022 22:49
Baranie nie pamietasz kto kazał zamykac kopalnie ,mam Ci przypomniec ...A teraz chcesz wegla ! Ustaw sobie wiatrak w ogrodku . Cholownia w czwartek rano w radio ZETT ,mowił ,ze trzeba zamknac TUROW i wygaszac kopalnie .Pi .....sz jak ta opozycja ,jak słonce swieci to mowia ,ze deszcz pada .........Ale ,zeby wyzwolic swoje emocje to prroponuje zapisz sie na strzelanie ,zeby umiec bo to ci sie przyda

Maryjan 21.09.2022 06:10
Gdzie te oszczędności gdy mamy jeszcze lato a w szkole juz grzejniki pracują....

?? 20.09.2022 21:01
Oszczędzanie oczywiście kosztem mieszkańców. Proszę pokazać pensje burmistrza, wójt z gminy Lubań,poznamy przyczyny oszczędzania. Pytanie, z jakie zasługi takie stawki?

Gość poranny. 20.09.2022 19:24
Za każde włamanie, kradzież i pobicia powinien zostać oskarżony ten kto doprowadzi do wyłączenia oświetlenia na ulicach.

Latarnik 20.09.2022 16:20
Ciemno wszędzie głucho wszędzie co to będzie może znicze palić

Hanss?? 20.09.2022 15:01
To miasto to żart, a burmistrz i ta świta to ha ha ha, powinno widnieć na chromeksie na bilbordzie ile miasto zarabia i na czym ? ? ? ? bo ja tego nie wiem , potem pretesje, że na kulture na koncerty są zapraszani artysci kategori Z. Beton w urzedzie i wokol betonoza. W kamieniolomach byly przekrety i cicho sza, w policji przekrety, lasy wywożą wycieli prawie wszystko, rejon drug to jakiś żart to firma od naklejania łat, lekarze kędyś też byli umorusani, sluzba zdrowia też be. A to dopiero początek oglądajcie niemieckie wiadomości oni mówią wprost idzie recesja, ludzie zatrudnieni na strefach przyszłość nie pewna, a wegla nie ma, to koniec.

Drukasz 21.09.2022 19:02
Hanss! Nie pisze się : ...rejon drug ... Tylko druk!

AnonimowyHejterZPisarzowic 20.09.2022 12:20
Czas się znacząc hartować słabe s***syny.Zamiast pisać wypociny w komentarzach i narzekać to ***jcie na siłownie

24rtfw 20.09.2022 21:34
hahaha

?? 20.09.2022 10:32
Lubań przeżywa kryzys parę lat, nic nowego

dziadek44 20.09.2022 09:39
Proponuje wyłączyć co drugą latarnie z oświetlenia ulic! Tak już kiedyś było i ciemnoty nie było a oszczedność tak!

M. 20.09.2022 12:11
i plaga złodziejstwa też wtedy była, o tak

Kasica 20.09.2022 16:26
Na Zielonej i Pogodnej już 2 miesiące się nie swiecą żadne.

M 20.09.2022 09:28
Niech oszczędności przewielebny Arkadiusz zacznie od siebie.

Zbych 20.09.2022 05:31
To rachunki za ogrzewanie powinny być mniejsze.

Cezet 20.09.2022 05:12
Ulice Pogodna i Zielona pozostają bez oświetlenia od momentu wymiany lamp tj od lipca 2022. Pewnie będą obniżali podatki.