Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 11 maja 2025 23:37
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Obowiązek meldunkowy zostaje

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności. Nowe rozwiązania oznaczają, że od 1 stycznia 2018 r. obowiązek meldunkowy będzie nadal istniał.
Obowiązek meldunkowy zostaje

Pozostawiając obowiązek meldunkowy zaproponowano istotne uproszczenia przy jego realizacji - od 1 stycznia 2018 r. przewidziano możliwość elektronicznego meldunku, czyli bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie. W tym celu ma powstać specjalna e-usługa, za pomocą której każda osoba posiadająca profil zaufany ePUAP albo kwalifikowany podpis elektroniczny będzie mogła się zameldować.

Jednocześnie przy użyciu jednego formularza meldunkowego możliwe będzie zameldowanie na pobyt czasowy z jednoczesnym wymeldowaniem z pobytu stałego, a także zameldowanie na pobyt stały i jednoczesne wymeldowanie z pobytu czasowego. Obecnie trzeba wypełniać dwa formularze: zameldowania i wymeldowania. Rozwiązanie to ma ułatwić czynności meldunkowe np. studentom i pracownikom, którzy wyjeżdżają poza stałe miejsce zamieszkania.

Projekt zakłąda też, że numer PESEL nadawany będzie wszystkim cudzoziemcom dokonującym zameldowania w Polsce na pobyt stały lub czasowy. Oznacza to gromadzenie informacji o wszystkich cudzoziemcach przebywających w naszym kraju w centralnym rejestrze PESEL. W rezultacie zlikwidowane zostaną dotychczasowe rejestry zamieszkania cudzoziemców (gromadzone są w nich dane o cudzoziemcach którym nadano numer PESEL, jak i o tych którzy go nie otrzymali). Słabą stroną tych rejestrów jest niska referencyjność zgromadzonych w nich danych, ponieważ nie są one odpowiednio często aktualizowane, a także ich rozproszenie (każda gmina prowadzi własny rejestr). Po zmianach nie będzie mnożenia danych w rejestrach i ich dublowania.

Obywatelom państw członkowskich UE i członkom ich rodzin numer PESEL będzie nadawany przy zameldowaniu powyżej 3 miesięcy. Zmniejszone zostaną także formalności związane z zameldowaniem tych osób. Numer PESEL nie zostanie nadany przy zameldowaniu cudzoziemców, których pobyt w Polsce będzie krótkotrwały lub tranzytowy (nie przekraczający 30 dni). 

Nowa ustawa ma także uprościć zasady nadawania numeru PESEL obywatelom polskim. Osobom mieszkającym w Polsce, które będą ubiegać się o wydanie dowodu osobistego numer PESEL zostanie nadany z urzędu. Obecnie numer PESEL nadawany jest przy ubieganiu się o dowód osobisty lub paszport obywatelom, którzy mieszkają poza Polską. W rezultacie, osoby mieszkające w Polsce, które nie posiadają numeru PESEL, a chcą otrzymać dowód osobisty - muszą w pierwszej kolejności ubiegać się o numer PESEL. Obywatel taki musi złożyć odpowiedni wniosek do organu gminy o nadanie PESEL, a dopiero potem może ubiegać się o wydanie dowodu osobistego (numer PESEL jest podstawą wydania dowodu osobistego).

Zdaniem autorów projektu taki sposób działania wprowadza dodatkowe formalności i wydłuża czas oczekiwania na dowód osobisty przez obywateli polskich zamieszkałych w naszym kraju. Dzięki nowym rozwiązaniom wszystkie czynności związane z nadaniem numeru PESEL wykona urzędnik.

Obecnie obowiązek rejestracji miejsca zamieszkania funkcjonuje w kilkunastu krajach Unii Europejskiej, w tym m.in. w Finlandii, Litwie, Austrii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Łotwie, Danii, Bułgarii, Belgii, Luksemburgu, Szwecji, Hiszpanii, Włoszech, Estonii, Holandii, czy Niemczech. W wielu krajach obowiązek meldunkowy ma bardziej rygorystyczną formę niż w Polsce, a za jego niedopełnienie wymierzane są wysokie kary finansowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Herakliusz 31.08.2017 11:15
Czas najwyższy gawiedź zdyscyplinować bo z chwilą tak zwanej transformacji "burdel" mamy w sprawach ewidencji ludności niesamowity. Nie wyobrażam sobie powszechnej mobilizacji na wypadek konfliktu z panem Putinem.Warto zatem uświadomić PT Rodakom, że:Wyjeżdżając za granicę Polski na dłużej niż 6 miesięcy czy planach wyjazdu na stałe z Polski należy zgłosić swój wyjazd najpóźniej w dniu, w którym opuszcza się kraj. Należy to zrobić w urzędzie gminy osobiście bądź przez internet. Można też zgłosić swój wyjazd przez pełnomocnika. W urzędzie można otrzymać formularz zgłoszenia wyjazdu za granicę lub pobrać za pośrednictwem internetu. Problem w tym, że obowiązek ten nie jest obwarowany sankcją administracyjną - a Polak wiadomo, jak nie ma bata jako środka przymusu - to bryka....

Święty Mikołaj 31.08.2017 16:08
Ciekawym czy i kiedy doczekamy czasów w których szaman herakliusz przestanie się ogłupiać , bo grzechy jego narosły aż do nieba , a wszystkim czytającym jego sekciarskie wypociny na każdy temat robi się nie dobrze. ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++Nie wysilaj się tak herakliuszu, bo już nikt nie czyta twoich rozwiniętych jak papier toaletowy myśli ty mizerny plonie

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
faza
koncert dla M
koncert
festiwal nowogrodziec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Wszystkie radary zarejestrowały lot, jedynie tylko Polskie nie, a dlaczego ? Bo Polska nie posiada żadnych radarów które są w stanie zarejestrować lecące obiekty z taką prędkością. Polska jest rozbrojona całkowicie a wiedza polityków kończy się na opowiadaniu bajek podczas debaty co zrobią jak już dostaną posadę głowy Państwa, zapominając o tym że rządzą już krajem kilka lat. Syf i nic więcej, rosyjskie samoloty naruszają naszą przestrzeń i wiadomo o tym tylko od sąsiadów bo w kraju kwitnącej cebuli jesteśmy ślepi i głusi. Zgodnie ze słowami Grzegorza B. ratuj się kto może.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 15:55Źródło komentarza: Radziecka sonda nad Polską. Deorbitacja zarejestrowana nad PeruAutor komentarza: MarysiaTreść komentarza: Który nie ma odwagi stanąć na debacie obok facetów którzy maja coś do powiedzenia i to bez opiekunek —żenada nie kandydat wszystkich PolakówData dodania komentarza: 10.05.2025, 15:42Źródło komentarza: Baner tak jak się pojawił, tak zniknął. Ktoś promował kandydata bez zgody?Autor komentarza: MarysiaTreść komentarza: Kochani przeciwnicy PIS i Karola Nawrockiego . Karol Nawrocki w przeciwieństwie do waszego mizernego kandydata ma jedną bardzo ważną cechę ODWAGĘ CYWILNĄ i z nim miała bym odwagę stanąć przed jakimkolwiek imigrantem z waszym mizernym kandydatem nie wyszłabym wieczorem do TeczowejData dodania komentarza: 10.05.2025, 15:30Źródło komentarza: Baner tak jak się pojawił, tak zniknął. Ktoś promował kandydata bez zgody?Autor komentarza: RysiekTreść komentarza: Zamiast siedzieć przy grylu to polazł w góry. Przygoda przygoda każdej chwili szkoda no i dupa teraz jak będzie miał szczęście to miesiąc w szpitalu.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 12:55Źródło komentarza: Wypadek wspinacza. W akcji ratownicy GOPR i śmigłowiec LPR
ReklamaPowiat Lubań
Reklama