Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 19:02
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Samochodowe graty na polskich drogach. Najwięcej w całej Unii

Po polskich drogach jeździ najwięcej w Unii Europejskiej wiekowych samochodów. Ponad 20 lat ma aż 40 proc. zarejestrowanych aut. Pod tym względem jesteśmy liderem wśród krajów UE.
Samochodowe graty na polskich drogach. Najwięcej w całej Unii
Autor: iStock
Oceń

Eurostat, czyli unijny urząd statystyczny, podał, ile lat mają auta jeżdżące po drogach Unii Europejskiej (raport opisał portal 300gospodarka.pl). W Polsce aż 40 proc. aut na koniec 2020 roku miało co najmniej 20 lat. Najwięcej w całej Unii.  W drugiej po tym względem Estonii tak wiekowe samochody stanowią jedną trzecią wszystkich poruszających się po drogach, w Finlandii – 28 proc.

Jesteśmy także wśród liderów rankingu na temat samochodów z dwóch najstarszych kategorii wiekowych (od 10 do 20 lat oraz powyżej 20 lat). Łącznie to ponad jedna czwarta (78 proc.) wszystkich samochodów w Polsce. Przed nami są tylko Litwa (81 proc.) i Rumunia (80 proc.).

Na przeciwnym biegunie w tym zestawieniu znalazły się Luksemburg, Irlandia i Belgia. W tych krajach auta powyżej 10 lat stanowią mniej niż jedną trzecią wszystkich samochodów (odpowiednio 24, 29 i 32 procent).

Największą liczbą najnowszych samochodów osobowych (do 2 lat) również może pochwalić się Luksemburg. Stanowią one jedną piątą (22 proc.) wszystkich aut osobowych w tym kraju.

Na kolejnych miejscach znalazły się Francja, Austria, Irlandia, Belgia i Szwecja (od 16 do 17 proc.).

Najwięcej samochodów na 1000 mieszkańców

Polska według danych Eurostatu jest także na czele państw z największą liczbą samochodów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Średnio w UE jest to 0,53 samochodu na mieszkańca. W Polsce wskaźnik liczby aut na 1000 mieszkańców jest jednym z najwyższych w całej Europie i wynosi 664 samochody, czyli 0,66 auta na mieszkańca.

W powiecie lubańskim współczynnik ten jest jeszcze większy. Według danych dostępnych w raporcie o stanie powiatu, w roku 2021 na tysiąc mieszkańców przypadało 1051 zarejestrowanych samochodów, czyli współczynnik ten wynosił 1,05 auta na mieszkańca.

 

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
antyPIS 23.08.2022 22:13
Czytam i same głupoty widze piszecie!!!! .Polską znowu sie interesuja .Mamy najstarsze auta które mamy wycofac ,mamy kopalnie które Tusk zamykał /a ktore sa dzis potrzebne /,mamy elektrownie które trzeba zamknac ,mamy stocznie w ktorych nie wolno budowac statków , ciagle mamy cos złego ,a inni w europie sa wszyscy porzadni i prawi .

Pisrzont 23.08.2022 14:42
Przez PiS to będzie złomowisko jak w Rosji na drogach. Narzucają przepisy nowe przeglądy a ludzi na to coraz mniej stać. Nawet na kredyt Się nie opłaca bo lichwiarskie stopy procentowe. Komuna wraca

Got 23.08.2022 14:20
No to skoro jest tak dobrze ,to dlaczego jest tak źle? Kurcze a politycy mowia ze bedzie jeszcze lepiej !

Machanik 23.08.2022 12:16
Te nowe są do niczego , kosztowne ,za dużo rzeczy nie potrzebnych i funkcjonalnych oraz uwiązane do serwisów , Polacy mądre ludzie wiedzą co robią , gorzej z dbałością i te zacne auta .

Januszek 23.08.2022 11:26
Brawo Polska! Tak trzymać. Przez taką gospodarkę utrzymujemy o środowisko naturalne na odpowiednim poziomie - bo co by było gdyby te 40 % gratów poszło na szrot? Co by zrobili z tym szmelcem poza wysłaniem do hut tego co się da przetopić? Poza tym ile miejsc pracy stracili by warsztatowcy, lakiernicy, mechanicy, elektrycy itp. A przemysł związany z częściami zamiennymi - głównie zamiennikami, bo oryginały bardzo drogie? =========== Już za chwilę będzie problem co z recyklingiem samochodów elektrycznych? Co z tymi potężnymi bateriami zawierającymi metale ciężkie?

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama