Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 12:45
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Szeroka współpraca kluczowa dla ratowania Odry

Samorząd Województwa Dolnośląskiego razem z regionami nadodrzańskimi, naukowcami, Polskim Związkiem Wędkarskim oraz organizacjami pozarządowymi stworzy system monitorujący stan wody w Odrze oraz plan przywrócenia ekosystemu w rzece.
Szeroka współpraca kluczowa dla ratowania Odry
Autor: UMWD
Oceń

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Marszałek Cezary Przybylski oraz Krzysztof Maj z zarządu województwa przedstawili dotychczasowe działania Samorządu Województwa Dolnośląskiego i założenia szeroko podejmowanej współpracy na rzecz ratowania Odry oraz odbudowania jej ekosystemu.

Ratowanie Odry musi odbywać się z udziałem samorządów oraz we współpracy z ekspertami akademickimi i Polskim Związkiem Wędkarskim. Działania te należy prowadzić łącznie z weryfikacją stanu ekosystemu Odry oraz rozpoczęciem tworzenia długoterminowego programu jego odbudowania – zaznacza Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dzięki bardzo dobrej współpracy Samorządu Województwa i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powołany zostanie zespół badawczy z udziałem dolnośląskich naukowców. Zajmie się on identyfikacją przyczyn zanieczyszczenia rzeki, monitoringiem stanu jej wód oraz koordynacją działań w celu odbudowy biosystemu.

W przestrzeni publicznej jest za dużo spekulacji na temat skażenia Odry. Uważam, że trzeba postępować zgodnie z tym, co mówi nauka. Dziś musimy zrobić kompleksowe badanie stanu rzeki i podejmować mądre decyzje na przyszłość. Chętnie wesprzemy w tym jednostki rządowe. Proszę traktować nasze stanowisko jako element wsparcia, a nie działanie w zamian za inne instytucje - mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

4 regiony mówią jednym głosem

Z inicjatywy Dolnego Śląska powołany zostanie wspólny, ponadregionalny zespół ekspercki, który utworzy jeden program ratunkowy dla Odry. Pomysł ten poparli pozostali marszałkowie województw nadodrzańskich, czyli zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz opolskiego. W skład zespołu wchodzić będą m.in. naukowcy oraz przedstawiciele związków wędkarskich.

Wszyscy łączą siły dla Odry

Kluczowa w odradzaniu się ekosystemu Odry i jej zarybieniu będzie rola Polskiego Związku Wędkarskiego - Okręgu Wrocław oraz Okręgu Legnica. To wędkarze z PZW jako pierwsi zaalarmowali służby państwowe o zanieczyszczeniu Odry i nadal monitorują jej stan jako społeczna Straż Rybacka. Z wielkim zaangażowaniem, razem m.in. z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej, włączyli się w oczyszczanie dolnośląskiego odcinka Odry. Polski Związek Wędkarski otrzyma wsparcie samorządu województwa, również poprzez zaopatrzenie w sprzęt. Dofinansowanie w wysokości1 mln zł zostanie natomiast przekazane Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej na zakup 10 samochodów ratowniczo-gaśniczych z przeznaczeniem do ograniczania stref skażeń chemicznych i ekologicznych.

Ważną rolę w długofalowych działaniach związanych z ochroną środowiska Odry odgrywać będą także organizacje pozarządowe, takie jak Fundacja OnWater, która zajmuje się tematyką ekologii i ochrony środowiska naturalnego rzek i innych akwenów.

Zmieniamy program nauczania Odra Centrum. Opowiemy, dlaczego nasza rzeka teraz tak wygląda oraz co możemy zrobić w przyszłości, aby poprawić jej stan. Ekosystem Odry jest niezwykle ważny dla całego Dolnego Śląska i jego mieszkańców. Zależy nam na tym, aby młode pokolenie poznało dobre praktyki i zachowania związane z dbaniem o wodę, abyśmy za kilkadziesiąt lat nadal byli w stanie nad Odrą funkcjonować – mówi Kamil Zaremba z Fundacji OnWater.


Samorząd Województwa Dolnośląskiego pozostaje także w gotowości, aby wesprzeć administrację państwową w działaniach mających na celu przywrócenie ekosystemu Odry oraz jej dorzecza.Napisz komentarz
Komentarze
Grych 22.08.2022 06:22
Szkoda gadać a tym bardziej wierzyć tym wszystkim politykom , oni intensywnie pracują jak tu rozmyć aferę i im się udało jak zwykle winnych nie ma .

tak myślę 21.08.2022 14:46
Tak w ogóle po co jest urząd marszałkowski , wojewódzki nie wystarczy? Widać, że im więcej urzędów tym trudniej podejmować decyzje. Spychologa odpowiedzialności. Przerosty urzędników to dojenie kasy podatników.

Hebel 21.08.2022 01:14
A najlepiej współpraca jeszcze szersza lub najszersza z możliwych. Przez eko***izm mocarstwo moralne z nami sąsiadujące blokuje pogłębienie Odry celem uczynienia tej Odry żeglowną. Tak było w latach 70 i 80tych. Większy zład wody, głębokość i ruch statków powodował, o czym nie wiedziano wtedy że takie masowe ryb śnięcie nie ma szans zaistnieć. A ten wędkarz co powiedział tej całej pani Moskwie że skala rtęci się nie mieściła poza skalą nawet, to by nie miał szansy dojść do głosu nawet, czego nikt nie przewidział wcześniej był.

H.D. Osiedle Piastow 20.08.2022 18:13
Ogłaszam wszem i wobec, że jeżeli do czasu wyborów parlamentarnych w TVP Info nie pojawi się krytyka Donalda Tuska - wpłacam 50 000 zl na wskazany przez magistrat cel społeczny. Dzisiaj (20 sierpnia) cała ramówka w Polskim Radio 24 przeplatana atakami rożnych pseudo-publicystów na Donalda Tuska - nazywanego prześmiewczo "Królem Europy". =========== H.D - Osiedle Piastów - sąsiedzi i znajomi wiedza kto ja.

Ala 21.08.2022 16:34
Daj spokój....przecież jedni i drudzy nie są za Polakami! Zostaw sobie kasę, przyda Ci się na ciężkie czasy, które nadeszły! No chyba, że masz jej tyle, że boisz się, że nie wydasz ją przed wprowadzeniem cyfrowego pieniądza! Zawsze sam możesz wspomóc swojego rodaka, który potrzebuje pomocy a który ją nie dostaje tylko dlatego, że jest Polakiem i jest we własnym kraju trzecią kategorią!

Hebel4 19.08.2022 23:31
Niemcy zauważyli żywe rybki w Odrze. Co nie jest dziwne bo górny odcinek nie był pomorkiem dotknięty.

Wenusjanin 19.08.2022 18:59
I tak trzymać do wyborów! A w ogóle to - jak podano w TVP Info - nie glosujcie na PO w ogóle, a na Tuska w szczególności. Prof.( z bożej łaski) Monasterski i po nim Karwowski dali świadectwo prawdzie o Donaldzie: toż to leń patentowany, nie chce mu się nic robić, jak był premierem to pracował tylko dwa dni w tygodniu, najlepiej się czuje w Niemczech i z Niemcami (bo dziadek z Wermachtu), nie chce mu się nawet być w parlamencie - a najlepiej to nadaje się na jakieś stanowisko w Unii. =========== O cechach Jarosława i Mateusza jakoś cisza!

Pbwjwd. 19.08.2022 18:21
Wszyscy łączą siły dla Odry tylko nie ludzie którzy za to dostają wynagrodzenia, a nie przecież oni są na zasłużonym urlopie 60 dni. Osełki zasr...

olo 19.08.2022 16:08
Panie Przybylski i reszta samorządowców - jesteście żałośni - trzeba katastrofy aby zrozumieć że potrzeba jest oczyszczalni ścieków?? - Szklarska Poręba Świeradów itd . itd. Na jeziorach złotnickim leśniańskim zrobiliście jedno wielkie szambo !!!!! gdzie Wy byliście przez tyle lat ??? A teraz mędrki powiatowe !!!!!

Lolo 20.08.2022 17:26
No i do tej kamaryli trzeba by dołączyć naszego Waleryljana przygarbionego ciężarem codziennych obowiązków...

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama