Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 20:49
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Katastrofa na Odrze. Rzeka umiera. Co stoi za katastrofą ekologiczną?

Niezależnie od tego, czy za masowe śnięcie ryb odpowiadają zabójcze algi, czy wylane do rzeki toksyny, winny jest człowiek. A właściwie człowiek-urzędnik.
Katastrofa na Odrze. Rzeka umiera. Co stoi za katastrofą ekologiczną?
Autor: Bilogiczny Kosmos Facebook
Oceń

Pierwsze głowy już poleciały. Premier zdymisjonował Przemysława Dacę, szefa Wód Polskich, i Michała Mistrzaka, głównego inspektora Ochrony Środowiska. I na tym na pewno się nie skończy. Będzie trzeba wskazać jeszcze kilku winnych, bo Odra umiera.

Dzień w dzień wyławiane są z niej tony martwych ryb. Dzień w dzień ich fala przesuwa się w górę rzeki. Dzień w dzień truchłami zapełniane są czarne worki, które jadą do utylizacji.

Rzeka umiera. Eksperci mówią, że jej ożywienie będzie trwało długo i będzie kosztowne. Na razie jednak nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak to będzie wyglądało. Bo nie wiadomo, co Odrę zabiło.

Mają to wyjaśnić badania prowadzone w zagranicznych laboratoriach. Ale padłe sztuki sprawdza także Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Dostaje próbki od 12 sierpnia. Ma ich około 100 i jak na razie nie wykryto ani metali ciężkich, ani pestycydów.

Naukowcy nie mają jeszcze pełnych danych, bo sprawdzają próbki pod kątem ponad 300 wskaźników chemiczno-toksykologicznych. Kiedy już zbiorą dane, trzeba będzie je zestawić z wynikami badań z innych laboratoriów.

Jak nie rtęć, to co?

Dni mijają i nadal nie wiadomo, co zabiło rzekę i ryby. Początkowo była mowa o rtęci – arcyzabójczej substancji. Jednak żadne badania tego nie wykazały. Potem była mowa o toksycznych opadach, ściekach przemysłowych... Teorii było już wiele.

– Teraz na celowniku jest koncern miedziowy KGHM. Przytoczę jednak kilka faktów: nasz zrzut wody miał miejsce w Głogowie, to ponad 100 km w dół rzeki w stosunku do Oławy, gdzie wykryto skażenie — odpowiada na takie zarzuty Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji w KGHM.

To też jej odpowiedź na zarzuty stawiane przez posłów opozycji, bo Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej alarmował, że Wody Polskie „nie poprosiły o wstrzymanie zrzutu”.

Tyle że Głogów jest 100 km za Oławą w dół rzeki. – Nie potrafimy pompować wody w górę rzeki – komentuje przedstawicielka KGHM.

Sama firma w oświadczeniu napisała, że „prowadzi działalność zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami (to m.in. pozwolenie wodno-prawne), jest na bieżąco monitorowane przez wyspecjalizowane służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Badania prowadzone przez urzędy, ale też służby środowiskowe KGHM, są prowadzone w trybie ciągłym. Pozwolenie wodno-prawne bardzo precyzyjnie określa w jakiej ilości, czasie i jakiej zawartości zrzut wody może być przeprowadzony”.

Zabójcze algi?

Może przyczyn trzeba szukać w naturze. Coraz głośniej jest o tym, że woda została zatruta toksynami wytwarzane przez tzw. złote algi. Ale dr hab. Iwona Jasser z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że być może do tego dołączyły inne czynniki.

O tym, że Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, mówiła minister klimatu Anna Moskwa.

– Ten gatunek złotych alg wytwarza związki toksyczne prymnezyny, określane jako ichtiotoksyny, gdyż największy i najbardziej śmiertelny wpływ mają na ryby. Ryby mają uszkodzone skrzela – często jest to krwawienie ze skrzeli i duszą się. Innym objawem jest utrata orientacji u ryb. Potrafią też wyskakiwać z wody – powiedziała w rozmowie z PAP dr hab. Iwona Jasser, specjalistka od fitoplanktonu z UW.

Problemem jest to, że nie ma wcześniejszych badań Odry pod kątem fitoplanktonu i nie wiadomo, czy takie algi występowały tam wcześniej.

Jednak człowiek

Zdaniem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej winne jednak ponosi człowiek. I nie chodzi tylko o zatrucie. Sprawa Odry została zaniedbana. Przecież pierwsze sygnały od wędkarzy pochodziły z końca lipca. Wtedy zauważono śnięte ryby. Być może doszło do jakiegoś zrzutu ścieków.

– Gdyby to były algi, to one występowałyby na całej długości Odry. Nie płynęłyby falą, tylko by się rozproszyły i do dziś np. obserwowalibyśmy śmierć ryb we Wrocławiu – mówi Onetowi prof. Drąg.

I dodaje, że przyducha, czyli brak tlenu w wodzie, też nie może być przyczyną.

– Pojawiają się też opinie o wpływie zmian klimatycznych. Myślę, że ta teoria też jest całkowicie nietrafiona. Gdyby tak było, to zmiany klimatyczne nie dotyczyłyby tylko jednej rzeki, zwłaszcza tak silnej, jaką jest Odra. Zaczęłoby się od mniejszych rzek, a takich przypadków nie mamy – podkreśla naukowiec.

Nie wiadomo, co zabiło Odrę, ale wiadomo, że żadne służby nie zareagowały na czas. Dlatego niezależnie od przyczyny winę ponosi człowiek.

– Największy błąd, jaki zrobiono, to jest to, że nie zabezpieczono próbek w wystarczającej ilości, np. kilku metrów sześciennych, odpowiednio ich nie zakonserwowano, żeby kontynuować badania – ocenia w rozmowie z lifekrakow.pl prof. Mariusz Czop z AGH. 

I tłumaczy, że padłe ryby trzeba było badać od razu. – Służby nie zadziałały odpowiednio, nie pobrały próbek w odpowiednim miejscu i czasie. To jest główny problem. Kiedy to się działo, trzeba było pobierać próbki w tym miejscu gdzie to się dzieje, w tej fali, która zabijała ryby oraz poniżej i powyżej. Po przejściu takiej skażonej fali, woda może być już całkowicie normalna – tłumaczy.

Za wskazanie winnego zatrucia Odry jest milion złotych nagrody.


Napisz komentarz
Komentarze
Edward 21.08.2022 22:13
Powiadam wam że to wina PiSu bowiem któryś kąpał się w Odrze .Kolega mi powiedział ,że inflacja w Niemczech i wUSA to wina Morawiec kiego bo po niemiecku i angielsku mówi .Nie wiem czy to jaja czy głupota ?

As 21.08.2022 22:06
Nigdy juz nie zjem ryby bo one były trute jeszcze przed katastrofà a teraz zostały nafaszerowane chemia na maxa .

lubaniak 21.08.2022 18:51
Sztucznie wywołany naokoło tego skandalu szum medialny, utwierdza mnie w przekonaniu, że nigdy nie dowiemy się prawdy. Podobnie, nigdy faktyczny sprawca, nie zostanie ukarany.

Mieszkaniec lubania 20.08.2022 18:28
Co my zostawiamy naszym dzieciom wnukom zdewatowane srodowisko zanieczyszczone rzeki powietrze wycięte lasy

Pis pO jedno zło 20.08.2022 16:50
Jak to co. To wszystko co ludzie wpuszczają do rzek aż wkońcu bomba ekologiczna wybuchła

Ambroży 20.08.2022 13:56
To nie złote algi tylko złoty pociąg zatopiony w Odrze powoduje śnięcie ryb. A dokładniej przegniło stalowe zabezpieczenie bursztynowej komnaty i bursztyn w kontakcie z słodką wodą uwolnił trujące związki. Ot cała filozofia.

Acek 20.08.2022 10:58
I te głowy co poleciały. Co to dało?

Ja nr 1 20.08.2022 10:33
"Nikt nigdy tak nie zatruł Polski jak Donald Tusk swoim jadem".

Wyborca 20.08.2022 11:43
Sądzę że większym jadem zioną jego wyborcy i wyznawcy .domek przynajmniej za działania antypolskie dostaje kopiejki

***** PiS i PO 20.08.2022 16:54
Jedni i drudzy są warci siebie. Zobaczcie jak krzyczeli PiSiory że będą POwcy siedzieć. Czy ktoś siedzi? Teraz ci kręcą afera za aferą już na bezczelnego i myślicie że kolejna partia która przejmie władzę coś im zrobi? Będą dużo krzyczeć a później sami będą kraść.

Władimir Ilicz Lenin 20.08.2022 15:45
Prawda. Poza tym mimo, że nie jest przy żłobie od 7-miu lat, nadal steruje wszystkim. Przecież nie kto inny jak on, skłócił nas z wszystkimi. Położył całą dyplomację. Na szczęście odbudowujemy nasze zaufanie na arenie międzynarodowej. W kraju też wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku. Tak nam dopomóż buk.

szary Kowalski 20.08.2022 20:17
@ Ja nr 00000000001 . Głupota nie boli . Niestety . Mnie boli inflacja . Rocznie tracę 2 miesiące pensji .

Brrrrr 20.08.2022 09:43
P.s. A ci, co już ostrzą jęzory, żeby mi odpowiedzieć na komentarz, niech się wstrzymają do wiosny. Jak posiedzą zimą w zimnej chałupie, o suchym chlebie za 10 zlotych i przy świeczce ( grożą nam przerwy w dostawie prądu!) to inaczej będą śpiewać na wiosnę. Starym zwyczajem nie pozdrawiam zwolenników pis. A może zwolennicy orientują się, ile nagrody dostanie minister Moskwa za ratowanie Odry????:)))

??? 20.08.2022 16:55
Spokojnie, na tą ciemnotę rząd ma jeszcze drukarkę do pieniędzy także przed wyborami sobie poradzi

Pytający 22.08.2022 09:40
A po co odpowiadać na te Twoje brednie?.

ekolog44 20.08.2022 09:38
Redaktorzyna winien do szkoły bo z wiedzą kiepsko! Rzeka Odra porazona lecz nie umiera jak majaczy redaktorzyna! Przyroda zawsze sobie poradzi odwrotnie niż człowiek! Już się pojawiły rybki żywe i inne wodorosty! Tak też było bo ekologicznej katastrofie Wisły kiedy sryty i fekalia z Warszawy zatruły Wisłę! Też się odradza! Po co zastraszania i majaki ???

szary Kowalski 20.08.2022 20:19
Boże mój , nie ma nic gorszego jak ciemny naród. Nim można sterować jak się tylko chce.

Brrrrrr 20.08.2022 09:22
Jak to co? To samo, co stoi za upadkiem stadniny w Janowie, szkolnictwa, służby zdrowia, sądownictwa, energetyki cieplnej, budownictwa, itd.itd Nie pozdrawiam zwolenników pis.

Brra 22.08.2022 09:09
Prawdą zatem jest, że winne są Samorządy. Czyż nie?

Koks 19.08.2022 22:04
Przeciez w calej Polsce jest goraco , to dlaczego w Wisle nie nie ma alg i nie dusza sie ryby ? Dziwne. Widocznie Wisla jest bardziej chroniona a na Odrze robi sie wolną Amerykanke z tymi sciekami .Maja wode ,maja ryby i nie wiedza co w rybach siedzi ,to kurcze jak nas badaja te madre glowy .

MK 20.08.2022 14:26
Oni już wszyscy doskonale wiedzą, co się stało, tylko teraz próbują to zatuszować, żeby kolejne bagno nie wypłynęło. Nas niestety nikt nie leczy. Środki medyczne, które są skuteczne, zostają wycofane z rynku. A wszystko po to, by nas podleczać. Jak przestaniemy chorować, to giganty farmaceutyczne nie będą zarabiać. Tak się robi biznes. Jest popyt, jest podaż.

Bio 19.08.2022 21:59
Odpady z rebiszowa za parę lat będą wypływać w Kwisie,kosztowne utrzymaniem dwóch panienek na wadze i operatora brak zabezpieczenia podłoża.wysypujemy ten syf bezpośrednio na glebę.i gdzie ci ekolodzy

MK 20.08.2022 14:14
Ekologia= polityka. Już po cichu dogadują się, żeby ten sam syf, co w Rębiszowie wrzucać do Księginek. Temat wraca jak bumerang. Po co zrobić coś dla ludzi, jak można zrobić coś dla Niemiec? Ktoś już dostał w łapę i temat powli (ale jednak) idzie do przodu. Odra. Setki ton śniętych ryb, a winowajców brak. Jak widzę, to co się dzieję, to jakbym słuchała Kultu- "Czterej jeźdźcy"

Anty papiez 25.08.2022 20:22
Święta prawda tylko my mieszkańcy możemy dużo, głos ludu głosem Boga,

Anty ekolog 20.08.2022 18:57
Eurowia jest nietykalna bo francuską brak działania ze strony inspekcji drogowej brak kontroli ze strony policji . Niemcy zabronili kontroli tych pojazdów z tabliczką a a nasiza komenda ten rozkaz wykonuje dodatkowo brak reakcji mieszkańców . proszę wziąć przykład z części mieszkańców Lubania jak zablokowali przywóz odpadów na ksieginki czyli można

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama