Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 21:11
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Ten rok szkolny będzie wyjątkowo krótki. Dni wolne od nauki [LISTA]

Ferie, wakacje, święta. Wielu uczniów wyczekuje ich z niecierpliwością. Sprawdziliśmy, kiedy dzieci i młodzież odpoczną od lekcji w roku szkolnym 2022/23.
Ten rok szkolny będzie wyjątkowo krótki. Dni wolne od nauki [LISTA]
Autor: iStock
Oceń

Zbliżający się rok szkolny 2022/23 będzie dla uczniów wyjątkowo łaskawy. Dlaczego?

Tylko 186 dni nauki

Dlatego, że czeka ich mnóstwo dni wolnych od zajęć – a to za sprawą ustawowo określonych okazji, kiedy lekcje nie mogą się odbywać. W nadchodzącym roku szkolnym dosyć wcześnie rozpoczną się również wakacje. Od nauki młodzież odpocznie też w czasie ferii zimowych, przerw świątecznych i długich weekendów. W sumie wszystkich dni wolnych będzie aż 179!

Według oficjalnego kalendarza szkolnego terminy te prezentują się następująco:

1. 1 września 2022 r. – rozpoczęcie roku szkolnego.

2. 23-31 grudnia 2022 r. – zimowa przerwa świąteczna.

3. Ferie zimowe z podziałem na województwa:

- 16-29 stycznia 2023 r.: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;

- 23 stycznia-5 lutego 2023 r.: podlaskie, warmińsko-mazurskie;

- 30 stycznia-12 lutego 2023 r.: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie);

- 13-26 lutego 2023 r.: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

4. 6-11 kwietnia 2023 r. – wiosenna przerwa świąteczna.

5. 23 czerwca 2023 r. – zakończenie roku szkolnego.

6. 24 czerwca-31 sierpnia 2023 r. – wakacje.

Kiedy przypadają egzaminy?

Na to pytanie odpowiedź nie jest jeszcze znana. Zgodnie z informacją Ministerstwa Edukacji i Nauki termin egzaminów ósmoklasistów, maturalnych i zawodowych wskaże dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Czy dzieciom grozi powrót do nauki zdalnej?

– Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, które by świadczyły o tym, że grozi nam ograniczenie nauki stacjonarnej, więc przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego, tak jak w ubiegłym roku – mówił na początku lipca minister edukacji Przemysław Czarnek.

Choć zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach przybywa i obawy o obostrzenia są coraz większe, na tę chwilę nie zapadały jeszcze żadne decyzje, które zatrzymałyby uczniów w domach z powodu pandemii. Rządzący podkreślają, że sytuacja będzie analizowana na bieżąco, a w razie potrzeby będą podejmowane stosowne kroki.

Niestety w Polsce pojawiło się pewne ryzyko, które nie jest związane z COVID-19, ale jego konsekwencją również może być nauczanie zdalne. Chodzi o kryzys energetyczny i sytuację, w której zabraknie węgla i gazu, żeby ogrzać placówki edukacyjne.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanego przez resort Czarnka, w roku szkolnym 2022/2023 dyrektor przedszkola lub szkoły będzie zobowiązany do zorganizowania zajęć zdalnych w sytuacji, gdy zajęcia zostaną zawieszone z powodu zagrożenia bezpieczeństwa uczniów.

Co się kryje pod tym sformułowaniem? Wyliczono, że nauka zdalna jest możliwa:

- w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,

- w związku z nieodpowiednią temperaturą zewnętrzną lub w pomieszczeniach,

- w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Uwagę zwraca tu głównie punkt numer 2, bo może być zapowiedzią, że rząd nie wyklucza kryzysu, ograniczenia produkcji ciepła i w związku z tym nieogrzewania szkół i przedszkoli.


Napisz komentarz
Komentarze
Lelek 21.08.2022 12:22
Jak długo jeszcze dzieci i młodzież będą indoktrynować jedynie słuszna ideologią? Na lekcjach religii dzieci i młodzież – za dobrą ocenę – muszą np. „wymienić sposoby walki z grzechem”, „podać argumenty, że w Kościele katolickim w pełni obecny jest kościół chrystusowy”, „wskazać sposoby troski o czystość w wieku dojrzewania” czy „uzasadnić zło antykoncepcji”. Tezą rządzącej prawicy jest to, że katecheza w szkole to rzecz najnormalniejsza pod słońcem. Znana z wpadek ministra edukacji Anna Zalewska powiedziała: Lekcje religii są takimi samymi przedmiotami jak wszystkie inne (…) Katecheta lub ksiądz jest takim samym członkiem rady pedagogicznej. Anna Zalewska, Wieczór radia Tok FM - 16/03/2016 ========== No ale wykładowcy tych baśni nie mieli być opłacani z budżetu państwa czy gmin.

Pan Herakliusz 20.08.2022 19:46
Naczelny klakier PiS-owcow z bożej łaski historyk Wojciech R. na zlecenie ministra od zaciemniania narodu wypracował nowy podręcznik do historii pt. "Historia i Teraźniejszość". Problem w tym że im się "teraźniejszość" skończyła w 1979 roku. Afera na cztery fajery - wszystko ze względu na podręcznik, który roi się od przerażającej liczby głupot i szkodliwych informacji. O co dokładnie chodzi? Po wakacjach 2022 program nauczania szkół ponadpodstawowych zostanie "wzbogacony" o ten wykwit pod patronatem ministra Cz. Młodych Polakom za pomocą "Historii i Teraźniejszości" będzie się wtłaczać do głowy, że - dajmy na to - "Unia Europejska jest zła, bo lansuje ateizm". Z drugiej strony - mieszkamy w Polsce, w której obecny rząd został wybrany w demokratycznym głosowaniu. Serio - i tak mamy już całkiem nieźle przerąbane. W 2022 roku, biorąc pod uwagę cały ten ogrom społecznych czy okołopolitycznych kuriozów i niedorzeczności, pozostaje nam już głównie śmiech. Śmiech pomaga przetrwać - jeśli potrafimy wykorzystać go do obrony, róbmy to. I żeby jeszcze było śmieszniej - autor, wspomniany Wojciech R. to - jakżeby inaczej - były europarlamentarzysta z list PiS. Wydawca - zaś, to "Biały Kruk" - specjalizuje się w książkach o charakterze dewocyjnym i religijnym. ============== PS. W następnym okienku najciekawsze perełki tego gniota.

WF-ista 12.08.2022 11:48
Panie Czarnek! Czas wydać stosowne zarządzenie i wprowadzić do szkół obowiązkowy na wszelkie uroczystości Sportowy Marsz bo ta młodzież to same "miękiszony". =================== Sportowy Marsz * * * Jeśliś mazgaj, szczerze wstydź się, ale lepiej natychmiast weź się w garść. Hej, kolego, więcej życia! Równaj krok, podnieś wzrok i naprzód marsz! Ref. Aby ciało twe i duch były młode wciąż, były młode wciąż, były młode wciąż, czy to upał, czy to mróz, ty do celu dąż, hartuj ciało jak stal! (po każdej zwrotce) Niech żyje sport, niech żyje sport, sport, sport żyje nam! Więc dzielnie broń boiska dziś bram i wiedz, że silną musisz mieć dłoń, byś udźwignął i broń, młot i broń! Przyjacielem stań się wody i ze słońcem bądź zawsze za pan brat, nawet starzec też jest młody, jeśli kocha wesoły letni wiatr. Każda sprawa będzie prosta, jeśli mięśnie są kłębkiem mocnych lin. Do przestworzy chcesz się dostać: nic nie gadaj, lecz zdobądź się na czyn!

Polokokta 16.08.2022 17:55
Chlopie zapomnij! Tluste, leniwe Brajanki, Dzesiki i Kewinki nie zostawia telefonow i syfiastego zarcia za zadne skarby. Ba, maja na to przyzwolenie od wspanialych rodzicow, bo nie beda marudzic. I rosnie kolejne pokolenie niemyslacych i geglawych cebulakow. Niestety.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama