Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 05:30
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Ilu uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce, ilu w powiecie lubańskim?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło najnowsze informacje dotyczące zatrudnienia Ukraińców. To osoby, które przybyły do Polski po wybuchu wojny. Dowiedzieliśmy się też, jak wygląda sytuacja w powiecie lubańskim.
Ilu uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce, ilu w powiecie lubańskim?
Autor: MSWiA
Oceń

Fala uchodźców zaczęła się 24 lutego. Tego dnia, o godzinie 4 rano, Rosja zaatakowała niepodległą Ukrainę. Wojna trwa. Do Polski uciekały głównie kobiety z dziećmi. Nasz rząd niemal od razu zaoferował im wsparcie, a jednym z jego elementów było otwarcie dla Ukraińców rynku pracy.

Co pewien czas Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawia dane dotyczące zatrudnienia uchodźców. Z najnowszego raportu wynika, że w naszym kraju pracuje już 358 tys. osób, które uciekły przed wojną.

Najwięcej osób pracuje w województwie mazowieckim - 79 tysięcy. Następne jest województwo dolnośląskie - 37,9 tys., a kolejne to łódzkie - 35,2 tys.

Na początku lipca został uruchomiony nowy portal poświęcony pracy dla Ukraińców. To pracawpolsce.gov.pl.

Znacznie mniejsze liczby są na wschodzie kraju, który mimo że najbliżej granicy polsko-ukraińskiej jest terenem biedniejszym od zachodu. W województwie świętokrzyskim zatrudnienie znalazło 3,1 tys. osób, a w podkarpackim 4,1 tys.

Powiat Lubański

Od początku marca, gdy weszła specustawa, pracodawcy zatrudniający uchodźców mają jedynie obowiązek powiadomienia urzędy pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy. Od początku marca do Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu wpłynęło 460 takich zgłoszeń. Liczba ta może się jednak różnić od stanu zatrudnienia na dziś, bowiem nie ma obowiązku powiadamiania PUP gdy stosunek pracy ustanie.

Tak Polacy pomogli uchodźcom

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił właśnie wyniki swoich analiz, a te wskazują, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, w pomoc na rzecz uchodźców zaangażowało się 70 proc. Polaków. Szacowana wartość prywatnych wydatków na ten cel mogła wynieść w badanym okresie nawet 10 mld zł. Dla porównania, w całym 2021 r. prywatne wydatki na cele dobroczynne wyniosły 3,9 mld zł. Łączna wartość pomocy udzielonej uchodźcom przez władze oraz obywateli Polski to blisko 1 proc. polskiego PKB.

Piotr Arak, dyrektor PIE dodaje, że jak doliczyć wydatki władz publicznych, to będzie to kwota 25,4 mld zł.

W czasie pierwszych miesięcy inwazji w działaniach pomocowych uczestniczyło 70 proc. dorosłych osób. Jednak połowa Polaków była zaangażowana w pomoc uchodźcom w sposób konsekwentny – zarówno na początku wojny, jak i w kolejnych tygodniach działań zbrojnych. Najpopularniejszymi formami wsparcia były pomoc rzeczowa oraz przekazy pieniężne. 59 proc. badanych zaangażowało się w zakup potrzebnych artykułów, a 53 proc. wpłacało pieniądze na rzecz uchodźców. Rzadziej stosowanymi formami wsparcia były pomoc w załatwianiu różnego rodzaju spraw na rzecz uchodźców (20 proc. badanych) i zaangażowanie w wolontariat (17 proc. badanych). Z kolei 7 proc. badanych deklaruje, że udostępniło uchodźcom własne mieszkanie – mówi Agnieszka Wincewicz-Price, kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.


Napisz komentarz
Komentarze
Xyz 29.07.2022 11:36
358 tyś., na ile...? 4 miliony? Co robi reszta? Żyje za nasze podatki... Pozabierać wszelki socjal, póki nie udowodnią, że mają pracę przynajmniej na pół roku... Na cały etat. I tyle. Wożą się po galeriach i mają gdzieś to co się u nich dzieje... Polecam wycieczkę do Wrocławia pociągiem, to się każdy przekona... Roszczeniowością biją nasze julki na głowę... Już nie wspomnę o mężczyznach w sile wieku "walczących" za swój kraj, przy taśmie do kasy w biedrze z flaszkami czystej i rudej na weekend... ? P. S. Wolność słowa redakcjo....

Małorolny 28.07.2022 20:10
Młodzi Ukraińcy, którzy przyjeżdżali tu wcześniej do pracy na budowach czy gospodarstwach rolnych zostali w swoim kraju bo tak nakazuje ich prawo, a przyjechały tu Panie z dziećmi na wczasy, nie wspomnę o mężczyznach, którzy opuścili kraj, ale ich na to stać więc bawią się tu dobrze.

panjapa 29.07.2022 10:30
Ty nie jesteś małorolny, tylko bezmózgowy, dwuotworowy jednokomórkowiec niewarty splunięcia.

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama