Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 6 października 2022 06:33
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Transgraniczna wyprawa po cukier. Znamy ceny w Czechach i Niemczech

Niektórzy zaczynają dopatrywać się spisków co do sytuacji z cukrem na sklepowych pólkach w Polsce. Albo nie ma go wcale, albo jest dostępny w astronomicznych cenach. Z racji tego, że mieszkamy u styku trzech granic nasz czytelnik wybrał się na zakupy do Czech i Niemiec, by sprawdzić jak tam wygląda sytuacja.
Transgraniczna wyprawa po cukier. Znamy ceny w Czechach i Niemczech
Cukier z jednym z Czeskich supermarketów
Autor: Zdjęcie Czytelnika
Oceń

Problemy z zaopatrzeniem w cukier zaczęły się w połowie lipca i dotykają sklepów w całym kraju. Albo nie ma go wcale, albo jest w zawyżonych cenach. Niektóre sieci sklepów wprowadziły limity i raz, albo dwa razy dziennie wystawiają cukier na półki, a w jeszcze innych sieciach najzwyczajniej go nie ma.

Na temat przyczyn braku cukru powstają różne teorie, najpopularniejsza jest taka, że „cukrową panikę” wywołano sztucznie, by łupić naród na wysokich cenach, a co za tym idzie zwiększyć wpływy z podatku do państwowej kasy i przynieść ponadnormatywne zyski kolejnej państwowej spółce.

Niczego nie zmienił komunikat Krajowej Grupy Spożywczej, spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa i jednocześnie największego producenta cukru w Polsce, że cukier w Polsce jest i go nie zabraknie. Spółka zapewnia że: - dostarcza cukier do wielu sieci handlowych, w tym także do sieci Biedronka. Zamówienia realizowane są zgodnie z zawartymi kontraktami, a dostawy odbywają się bez zakłóceń ze strony Spółki. W lipcu realizacje zamówień do 10 z 16 centrów dystrybucji sieci Biedronka, które obsługuje Krajowa Grupa Spożywcza S.A.  wyniosły 100%. (...) Należy pamiętać, że naturalnym zjawiskiem jest zwiększony popyt na cukier w sezonie letnim, podczas którego zarówno przedsiębiorstwa przetwórcze, jak również gospodarstwa domowe wykorzystują większe ilości cukru na przetwory. Po tym okresie zapotrzebowanie na cukier wyraźnie wyhamowuje, a już we wrześniu Spółka rozpocznie nową kampanię cukrowniczą. - czytamy w komunikacie, którego pełną treść znajdziecie TUTAJ.

Polacy, którzy są w środku sezonu przygotowywania przetworów wiedzą swoje i nie bacząc na zapewnienia robią zapasy cukru, wykupując nawet ten w zawyżonych cenach.

Cukier w Lubaniu

Obecnie biały cukier w sklepach w Lubaniu sprzedawany jest w cenie od 3,89 w Aldi do 7,5 zł za kilogram. Niestety we wtorek w większości sklepów sieciowych na terenie Lubania, w tym w Biedronce, cukru nie było. Od obsługi jednego z dyskontów usłyszeliśmy, że rano wystawiono paletę i zniknęła w pięć minut, mimo obowiązujących tam limitów sprzedaży. Gdzie indziej mówiono, że na cukier czekają już od tygodnia i wciąż go nie ma. W jednym z marketów trafiliśmy na paletę cukru, jednak czytelnicy informowali, że jeszcze parę godzin wcześniej go tam nie było. Jedyne miejsca gdzie cukier można trafić bez większego problemu to sklepy gdzie sprzedawany jest w granicach 7 zł i wyżej. Najdroższy cukier na półce w Lubaniu znaleźliśmy po 7,5 za kilogram w sklepie PSS Społem Lubań.

Zakup cukru w Czechach i Niemczech

Z racji tego że mieszkamy na trójstyku granic jeden z czytelników postanowił sprawdzić, jak wygląda sytuacja z dostępnością i cenami cukru u naszych sąsiadów. Okazuje się, że u jednych i drugich cukier można kupić bez większego problemu, w dodatku w o wiele lepszej cenie.

W Niemczech odwiedził dwa supermarkety: jeden oddalony od dużych skupisk ludzkich po polskiej stronie granicy, drugi w Goerlitz. W jednym i drugim supermarkecie cukier dostępny był bez ograniczeń. Cena cukru w przygranicznych sklepach w Niemczech wynosiła 0,79 euro, w przeliczeniu na złotówki to około 3,7 za kilogram.

W Czechach odwiedził dwa supermarkety we Frydlandzie, tam również na klientów czekały całe palety cukru. Cena cukru w przygranicznych sklepach w Czechach waha się od 14,9 do 16 koron za kilogram, co w przeliczeniu na złotówki daje od 2,83 do nieco powyżej 3 zł. W jednym ze sklepów obowiązywał limit zakupu cukru w promocji do 10 kg dziennie.

Nasz czytelnik miał jeszcze jedno spostrzeżenie - w niemieckich supermarketach spotkał wielu Polaków, którzy podobnie jak on robili tam zakupy. Sporym zainteresowaniem wśród rodaków cieszyły się działy z chemią i słodyczami.

Na przykład ten sam płyn do płukania tkanin, który w jednym z polskich dyskontów można kupić w promocji po 8,99 zł przy zakupie dwóch butelek, w niemieckim dyskoncie również w promocji dostępny jest po 1,59 euro za butelkę czyli około 7,5 zł.

Lody w opakowaniach około litra są również w o wiele lepszych cenach, bez żadnych promocji lody o smaku czekoladowym kupimy już za 1,99 euro czyi 9,5 zł, lody w promocji 1,3 l można już kupić za 8,5 zł.

A co wy kupujecie za granicą?

Z pewnością jest więcej osób, które robią zakupy u naszych sąsiadów, prosimy podzielcie się opiniami najchętniej kupowanych produktów i ich cen.Napisz komentarz
Komentarze
Wolter 12.09.2022 07:25
Ja i moja rodzina czesto kupujemy przez internet. Ziolo i tabletki kupuje w Niderlandach, kokaine sprowadzam z Kolumbii, cygara z Kuby, grzyby z Meksyku. Amfa najlepsza nasza krajowa a bimber sam pedze. Cukru nie kupuje, bo mam swoje zrodlo. Na zime jestem uzbrojony po zeby jak Rambo.

marta 11.09.2022 12:21
Na szczęscie mieszkam blisko czeskiej granicy i tam robię zakupy. Nie tylko jest tam taniej, ale towar jest lepszej jakości. Współczuję tym, co muszą kupować u polskich zdzierców.

Makak 08.08.2022 22:06
Jesteśmy jednym z najgłupszych narodów na Świecie. W Europie na pewno.

Pis was robi w balona 28.07.2022 17:08
Zobaczcie jak nas państwowe spółki w których zarządzają państwowi nominaci pchają w tyłek Zgodnie z komunikatem państwowy cukier w promocyjnej cenie o 2 zł taniej można kupić tu w PROMOCYJNEJ CENIE 4.99 Oficjalny Polski Sklep polskiej spółki sklep polskie smaki https://polskie-smaki.pl/cukier-bialy/120-cukier-bialy-1kg-5906340630011.html Klikając w koszyk na stronie krajowej spółki cukrowej zostaniecie na niego przekierowani! Dostępność cukru wysoka ale cena 4.99zł !!! dlaczego nie ma ceny około 2.60zł jaka była przed paniką? Przecież premier mówił że cukru nie brakuje a cała afera według PiS została nakręcona przez Tuska i Niemcy? Czy oby na pewno ,czy to po to ta pisowska propaganda aby zaoferować polski cukier w nowej wyższej cenie. Przecież to polskiego cukru zabrakło w znanej sieci bo dostawa nie dotarła i od tego zaczęto masowo wykupować. Teresa Wojciech Z - dlaczego polski cukier podrożał skoro to wina Niemiec a polskie zapasy są duże? Dlaczego państwowe spółki żerują na ludziach zawyżając ceny? Dalej to wina Tuska i Niemiec?

rzeczywisty 28.07.2022 09:50
Cukru w Polsce dostatek ale trupy PO-lityczne szczują że zabraknie a spekulantom w to graj! Windują ceny bo niemądrzy Polacy i po takich kupuja wierząc w podsycana panikę polityczną trupów PO-litycznych!

? 28.07.2022 11:56
Taki dostatek że oficjalny Polski państwowy dystrybutor sprzedaje po 4.99 ? s.PiS.ek

Jaa 27.07.2022 22:46
Czemu ma zabraknac cukru przeciez buraki nie rosna caly rok a co z zapasami na magazynach przecież co roku leza na magazynach i co roku cukier byl wszystko jest robione celowo nawet jak podniosa do 20zl za kilogram to ludzie beda kupowac To jest najlepszy sposób przytrzymac trochę potem wystawić na półkę po 10zl za kilogram i dopisac promocja i ludzie beda szczesliwi a teraz poczekamy dwa moze trzy lata i kolejnego produktu nie będzie na półkach

realista 28.07.2022 09:51
Cukru w Polsce dostatek ale trupy PO-lityczne szczują że zabraknie a spekulantom w to graj! Windują ceny bo niemądrzy Polacy i po takich kupuja wierząc w podsycana panikę polityczną trupów PO-litycznych!

? 28.07.2022 12:00
Gdyby szczuli państwowa spółka sprzedawała by po starej cenie a nie 4.99. pisrzont kolejny raz wydymał Polaków

MZC 27.07.2022 20:00
Jak czytam że ktoś w domowych warunkach zużywa 100 kg cukru na przetwory (a potem razem z nimi to 100 kg zjada....) to przestaję się dziwić że polska prowincja jest pełna obleśnie grubych Grażyn i Janusz.

? 28.07.2022 07:01
Ludzie wolą robić swoje przetwory niż kupić gotowe marnej jakości. Wolą też swój zacier ? Do tego zaczyna się sezon przygotowywania pszczół do zimowli, około 15kg na ul. To że ty jesteś nieudolny Janusz Grażyna to nie mierz wszystkich swoją miarą.

Deer 29.07.2022 19:12
No tak, bo słodkie owoce trzeba dosładzać w tych przetworach tonami cukru. ? Wystarczy rozsądniej do nich podejść i nie dać się manipulować.

Xyz 27.07.2022 18:42
Człowiek chce sobie słoików zrobić, a tu skucha cukru brak... Aldi : 4,99 od tygodnia i brak na palecie... Najwyższa cena to w wieśniaku, za 9,19 za kilogram (20.07). Szkoda że zdjęcia nie można wstawić bo byłem w szoku...

Ewa 27.07.2022 17:13
Ludzie napędzają się sami.Kupują na zapas, a handlowcy windują ceny na potęgę.Pewnie tak już zostanie , bo sztucznie stworzono popyt ,zmniejszając podaż.Za kg cukru zamiast 2 zł będziemy płacić 10 zl.Kretyństwo!

Cezary Cezary 27.07.2022 15:37
Halinaaa, mdły już ten makaron, skocz no po cukier. I tak to leciało.

Na zakupy do gebelsa 27.07.2022 14:58
-Tańsze są firmowe napoje najlepiej wychodzą butelkowe (pierwszy raz płaci się kaucję za butelki która w 100% jest zwracana w przypadku odsania butelek) później same napoje są dużo tańsze, -piwo butelkowe kaucja jak wyżej w puszcze bez kaucji, -energetyki, -pieczywo, -konserwy rybne (w puszcze więcej ryby niż w polskich), Lody, -Słodycze czekolady w lepszym składzie i smaczniejsze, żelki -Firmowa Odzież obuwie ceny tańsze i podobne jednak u nas jest towar drugiej kategorii - firmowa chemia kosmetyki różnice cen spore - obecnie cukier - w promocji tańsza mąka - przyprawy - można też dużo taniej kupić sprzęt AGD RTV - kabap

?????? 27.07.2022 14:39
***** *** , ***** lubańskich sympatyków *** , ***** ich wszystkich

Twoja stara 11.09.2022 19:23
I Ciebie polaczku tez

Krzych 27.07.2022 12:20
Wasz czytelnik sprawdził ceny cukru? To raczej pożyteczny ***a, sympatyk PO, tvn.itp. Niech se pracę znajdzie, bo z nudy głupoty do głowy przychodzą. Co ludzie tylko cukier jedzą?, jest jeszcze brązowy cukier trzcinowy, słodziki, miód, także sztuczny, a więc gdzie problem. Poza tym można się odzwyczaić od słodzenia, są jeszcze smaki jak gorzki, słony, kwaśny. Wszystkie cukiernie pełne przepysznych ciast, półki w sklepach pełne słodyczy, gdzie problem? Dzięki temu rządowi mamy najtańszą żywność w UE. Czeski dziennikarz zrobił zakupy w Lidlu w Niemczech, Czechach i w Polsce, to właśnie w Polsce było najtaniej z dużą różnicą. Ci co tak piszą te głupie i nienawistne komentarze niech zaczną jeść więcej warzyw i owoców.

Do sympatyka Rydzyka i TVP info 27.07.2022 13:37
Dzięki temu rządowi ceny żywności przerastają ceny w UE i mamy największe podwyżki od lat? zmień kanał

Nieudolny rząd 27.07.2022 14:10
Dobrze to ująłeś,w Polsce było najtaniej bo jeszcze przed covid Czesi Niemcy gościli u nas w sklepach. Niestety nieudolna polityka PiSu doprowadziła do powrotu czasów kiedy w Miłoszowie staliśmy w kolejkach za mąka cukrem i alkoholem. Teraz dużo cen jest równych a nawet tańszych

wiochal 27.07.2022 15:53
Tak jak benzynę i inne produkty spożywcze. Pierwszy przykład polska wypłata 2.500,- zakup 762 kg cukru przy cenie 3,28, Niemiecka wypłata 1.800 euro zakup cukru 2.278 kg przy cenie 0,79 euro centów. "Krzych" ten rząd prowadzi nas do biedy, sobie w parlamencie podwyżki 2.000 zł a nauczyciele 150 zł, emeryci 40-65 zł. Chłopie przestań oglądać TVPis.

Olo 28.07.2022 09:57
Jaka niemiecka wypłata 1800 euro , ja dostałem 3200 euro i to będąc 10 dni na L4 w Polsce

wiochal 28.07.2022 13:19
Ja też więcej zarabiam, ale podałem średnią pensję.

Hans 30.07.2022 16:24
Olo weź ty lepiej nie pier... i zejdź na ziemię bo w życiu tyle nie dam ci zarobić!

? 28.07.2022 13:38
On wierzy że oni dali. Wypisz kalkulator walut na gogle, ustaw okres 5l i zobacz na wykresie jak złotówka spadała w stosunku do euro - tego nie widać w innych krajach bo rubel nawet urósł ? ale tępa strzała tego nie rozumie że wracamy do komuny. Ważne że 3tys mu wydrukują

Bravo 28.07.2022 13:46
Pierdoły piszesz, i przestań oglądać TVN. W niemczech w fabryce 1500€,w Polsce porobisz w soboty i masz tyle samo, a u nas życie tańsze. Prąd, paliwo, woda, ogólnie jedzenie tańsze, w restauracjach taniutko, nie narzekaj chłopie. Za tuska ludzie z kraju uciekali.

***** terenie i *** 28.07.2022 16:51
To chyba z sobotami w uzdrowisku na stanowisku kierowniczym jako tłusty kot Kaczyńskiego biorąc pod uwagę słowo prezesa że euro jest po 3zł. Na taśmie w produkcji z sobotami zarobią około 3tys na rękę. W de ma od 1500€ bez sobót i baaa ma kindergelt po pół roku ponad 200€ na dziecko. Do tego porządną służbę zdrowia bo polską pis miał uzdrowić a doprowadził do ruiny bo na nfz już ciężko cokolwiek załatwić, nawet dostać się do rodzinnego. Prawa pacjenta do dostępu do lekarza Wogóle nie są przestrzegane a rzecznik praw ma to w d... . Zmień tvpis ?

Bravo 30.07.2022 19:07
A w Polsce masz 500zł co miesiąc do 18 lat na dziecko, wyprawka szkolna dodatkowe pieniądze na dzieci do 3 lat, Czyli w Niemczech pomoc dla dzieci jest OK a w Polsce rozdawnictwo, gardzę ludźmi którzy krytykują własny kraj, rząd który pomaga ludziom, i tv mówiącą prawdę. Zmień agenturalną, platformiarską TVN.

J23 11.08.2022 00:43
Przestancie ogladac wogole tv bo kazda jedna tyle warta co jej sponsor.Nie ma u nas tv ktora jest poprawna one wszystkie dzialaja pod swoje szefostwo,wiec prawde,calej prawde nie dostaniesz.Lepiej posluchac spiewu ptaszkow one jedynie sa autentyczne reszta to kit.

Bogdan 27.07.2022 17:24
Krzysiu za mocno siadło ci tvp. Wyłącz Tv, i przejdź się sklepach, może otrzeźwiejesz.

??? 28.07.2022 13:35
Bogdan, właśnie z takich buraków jak on robią cukier? Chłop już planuje co kupi jak dostanie 3 tysiące złotych bo ma tak lewe ręce że w robocie takiej kasy nie widział ? PiS dał będzie krzyczał ???

Mariuszek Kłębuszek 27.07.2022 18:50
Chłopie bój się Boga. Ja rocznie zużywam ponad 100kg cukru na przetwory, wina, nalewki, kompoty, ciasta i inne rzeczy. To, że tobie wystarczy nażreć się chemii ze sklepu, napić najtańszego sikacza albo napchać gębę dziadowskimi przesłodzonymi ciastami z cukierni nie znaczy, że każdy jest taki nieumiejętny jak ty. Twój ukochany rząd wprowadził biedę w kraju, ani jednej, powtarzam, ANI JEDNEJ POZYTYWNEJ ZMIANY. I z tekstu artykułu, jak i również z rzeczywistości wynika, że u sąsiadów mamy po prostu taniej.

P4 27.07.2022 21:32
RZECZNIK PREMIERA

Rekin 02.08.2022 23:03
Ty to bzdury piszesz,dziś byłem w Czechach, ceny właśnie tam były niższe niż u nas, nie mówiąc już o tytułowym cukrze na Pomorzu po 8 zł a tam po 4zł. Rząd robi nas w konia i to ostro, jakże węglem i paliwem i całą resztą. I nie pisz tu bzdur o innych kolorach cukru (brązowy 7 zł za 0.5 kg), słodziku czy miodzie(min 35 zł za 1 l), o innych smakach czy owocach. Bo to że ktoś kupuje cukier nieznaczny że tego nie zna. Chcę kupić produkt w normalnej cenie bez względu na sezon na przetwory czy inne rzeczy, gdyby cena rosła wraz z inflacją to bym zrozumiał ale nie skokowo o 4 zł na kg z dnia na dzień. Tym bardziej że na stacjach paliw ceny delikatnie spadły. To jest spekulacja jak nic i znowu te patałachy z rządu nic nie robią.a jeszcze rolnikom każą niszczyć plony. Chcą nas ograbić z reszty majątku i oszczędności. Zdusić, zgnieść przycisnąć żebyśmy potem za tą.miske ryżu wreszcie robili się nie wychylali. Chcą Polaków słabych i biednych i biernych na ich działania.zeby potem znowu mogli sobie podzielić nasz kraj.

Mieszkaniec lubania 27.07.2022 12:16
Dlamnie to historia koło zatacza wracamy pomału do czasów komuny

Wata cukrowa 27.07.2022 11:43
Zidiocenie narodu idzie pełną parą. Większość zachowuje się jak stado baranków i leci do sklepu po 10kg cukru z czego 3/4 wyrzuci do kosza bo skończy się termin przydatności. TURBO DZBANY i tyle w temacie. Ja poczekam i kupię 1kg cukru za połowę tej ceny jak minie panika.

Mariuszek 27.07.2022 18:52
Cukier nie ma terminu ważności geniuszu, tak samo jak sól czy miód. Skąd wy się bierzecie mądrale to nie wiem i w sumie nie chcę wiedzieć.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
Reklama
ReklamaPraca w Zakładzie Karnym w Zarębie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama