Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 19:06
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Zwolnienie z wuefu wystawi tylko specjalista. Zmiana już od 1 września

W nowym roku szkolnym długotrwałego zwolnienia z wuefu nie wystawi już lekarz rodzinny. Uczeń uzyska je tylko od specjalisty, np. kardiologa lub ortopedy.
Zwolnienie z wuefu wystawi tylko specjalista. Zmiana już od 1 września
Autor: iStock
Oceń

Według danych Ministerstwa Zdrowia, a przytaczanych przez Najwyższą Izbę Kontroli, w 2018 roku nawet 30,5 proc. uczniów mogło borykać się z nadwagą. W uporaniu się z tym problemem nie pomaga to, że zwolnienia lekarskie z wychowania fizycznego dostępne są dla każdego. Często bez uzasadnienia. Obecnie wystawić je może nawet lekarz rodzinny.

Zdaniem Kamila Bortniczuka, ministra sportu i turystyki, nawet 30 proc. dzieci nie chodzi na lekcje wuefu. 

– Te statystyki zostaną radykalnie zmniejszone, ponieważ tzw. zwolnienia z lekcji wuefu, semestralne czy dłuższe, będą respektowane tylko wówczas, kiedy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas lekarz rodzinny – wyjaśnił w rozmowie z RMF FM.

Drugą, ważną w ocenie resortu sportu zmianą, która również zostanie wprowadzona już 1 września, będzie uruchomienie programu Narodowa Baza Talentów. Początkowo będzie on funkcjonował w dwóch województwach: lubelskim i opolskim. Ale już od roku szkolnego 2023/24 obejmie placówki edukacyjne w całej Polsce.

– Program Narodowa Baza Talentów został zakupiony przez Ministerstwo Sportu i przekazany Ministerstwu Edukacji, a za jego pośrednictwem nauczycielom wychowania fizycznego. Każdy nauczyciel będzie zobowiązany do przeprowadzenia wielu testów w każdym semestrze, które pozwolą na wyłowienie talentów sportowych – zapowiadał Bortniczuk.

To rozwiązanie ma służyć również do monitorowania tego, ilu uczniów nie chodzi na zajęcia lub nie poddaje się wspomnianym testom. Wyłonione zostaną też osoby, których wskaźnik masy ciała (BMI) jest za wysoki.


Napisz komentarz
Komentarze
Kacper 22.07.2022 13:04
Niestety nie we wszystkich szkołach nauczyciele wf potrafią zachęcić do lekcji. Czasami wręcz zniechęcają. Zajęcia z w-f powinny być kreatywne i tu niestety nauczyciel powinien się wykazać ......a nie w kółko piłka albo bieganie. Dlaczego na zajęciach nie wprowadzić np. aerobicu dla dziewcząt ze starszych klas??? A u nas jak zwykle chore podstawy programowe a dla nauczyciela w to graj, bo wówczas nic więcej nie musi......podstawa go wyręcza z myślenia i kreatywności.

Bogna 20.07.2022 11:44
Zamiast nowego operatora zwolnień, to pora myśleć, czemu dzieci nie chcą iść na wf(może ktoś kreatywnie pomyśli, skąd dzieci mają takie brzuchy i kości krzywe)

Ucicielnica 19.07.2022 15:31
Jest i tak i nie w temacie. Bo jednak nie umiemy ani uczyć się, ani obserwować. Bo skoro np. w Niemczech uczeń w wyjątkowych sytuacjach ma zwolnienie lub przekierowanie do zajęć alternatywnych to w Polsce tego rozwiązania nie ma. Poza tym gminy dopłacają do zajęć innych niż obowiązkowe. Tam też promowana jest jakakolwiek, ale jest aktywność ruchowa. W Polsce jak możemy uciekamy od ruchu. Wprowadzanie, czegoś co lekarzom tylko zwiększy roboty, jest jakby odwrotnością celu.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama