Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 03:12
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Studenci kontra Żabka. Poszło o… zielonego hot doga

Nietypowy spór na polskim rynku handlowym. Jego główną bohaterką stała się bułka z parówką. Ale nie taka normalna, powszednia. Tylko zielona.
Studenci kontra Żabka. Poszło o… zielonego hot doga
Autor: iStock/materiały prasowe
Oceń

Sprawa jest jednak poważna. Zaczęła się jeszcze w 2019 roku. To wtedy właśnie sieć popularnych sklepów Żabka ogłosiła konkurs dla studentów Kreatorzy Produktu. Współpracowała przy tym z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. Celem konkursu były wymyślenie produktu, który miał trafić na sklepowe półki.

„Do konkursu swój pomysł zgłosiła na początku listopada 2019 roku trójka studentów: Helena Dwernicka i dwie inne osoby (poprosiły o zachowanie anonimowości). – Zdecydowałam się na wzięcie udziału w konkursie z wielu względów, jednym z nich był prestiż firmy, która ten konkurs organizowała. Żabka wydawała mi się wtedy poważną i cenioną firmą, od której warto się uczyć – opowiada Dwernicka” – czytamy w serwisie wirtualnemedia.pl.

Żabka Polska zapewniała, że nie wykorzysta zgłaszanych pomysłów do celów biznesowych. Zrobi tak tylko ze zwycięskim projektem, a jego autorom wypłaci 10 tys. zł nagrody.

„Jeśli jednak firma chciałaby któryś z konkursowych produktów sprzedawać, to zobowiązała się do nabycia do nich autorskich praw osobistych i majątkowych” – dodaje portal.

Studenci zaproponowali „Kumkacza”. To słodka przekąska z serem mascarpone z dodatkiem granatu, a całość była obsypana zielonym biszkoptem. Komisja konkursowa poprosiła o zmiany i ostatecznie powstał zielony hot dog. Nazwano go „Żapnapką”.

Hot dog wszedł do finału, ale konkursu nie wygrał.

Tu jednak historia się nie kończy.

„Jakież było zdziwienie studentów, kiedy 25 czerwca 2020 roku Żabka zaczęła kampanię promocyjną nowości – zielonego hot-doga „Willy Zielonka”. Podobieństwo produktu do ich Żapnapki według studentów obejmuje kształt, sposób podania i skład” – podaje portal.

Studenci uważają, że to jawne wykorzystanie ich konceptu, za co nie otrzymali wynagrodzenia. Dlatego wnieśli sprawę do sądu. Studenci domagają się przeprosin, zadośćuczynienia i opublikowanie oświadczenia wskazującego ich jako pomysłodawców zielonego hot doga.

Żabka nie zgadza się z zarzutami. Firma wyjaśnia, że Żapnapka miała bułkę o brązowej skórce, zielonym miękiszu z dodatkiem szpinaku. Tymczasem Willy Zielonka jest hot dogiem w zielonej bułce z dodatkiem szpinaku.

„(…) dokonaliśmy porównania i przeanalizowaliśmy wszystkie okoliczności, co pozwala nam jednoznacznie ocenić, że twierdzenia studentów są bezpodstawne (…)” – tłumaczy firma.

Ostatecznie zdecyduje o tym sąd. 


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama