Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 4 października 2022 11:41
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Amatorzy na scenie FAZA`22

W połowie maja zapraszaliśmy na organizowaną przez MDK w Lubaniu pierwszą edycję festiwalu skierowanego do amatorskich zespołów z regionu. FAZA`22 spotkała się ze sporym odzewem, w pierwszej edycji udział wzięło 9 zespołów.
  • Źródło: Miejski Dom Kultury w Lubaniu
Amatorzy na scenie FAZA`22
Autor: MDK Lubań
Oceń

Miejski Dom Kultury w Lubaniu zaprosił do udziału w pierwszej edycji Festiwalu Amatorskich Zespołów Artystycznych - FAZA '22 - wszystkich tych, którzy lubią śpiewać i grać. Propozycja spotkała się ze sporym odzewem i 28 maja przez kilka godzin na scenie MDK prezentowali się soliści i zespoły amatorskie.

Wymyśliliśmy ten festiwal po to, aby umożliwić amatorskim zespołom i solistom zaprezentowanie się szerszej widowni, wspierać lokalne talenty, dać możliwość wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy artystycznej, a także integrowania się amatorskiego środowiska artystycznego – mówi dyrektor MDK w Lubaniu Grażyna Glodek. – Chcieliśmy również mieszkańcom Lubania zaproponować kolejną ofertę kulturalną.

W nowym projekcie lubańskiego MDK wzięło udział w sumie dziewięciu wykonawców. Wykonania pięciu solistów i czterech zespołów oceniało jury pod przewodnictwem Agaty Hylińskiej, znanej nie tylko w regionie - ale dzięki udziale w programie telewizyjnym Voice of Poland, także w całej Polsce - wokalistce. Ponadto w skład jury wchodzili: dyrektor MDK Grażyna Glodek oraz muzycy Adam Jaworowicz i Alfred Szarkowski. Debata tego gremium trwała długo, bo nie było łatwo wyłonić najlepszych.

Ostatecznie w kategorii soliści I. miejsce przyznano Paulinie Davidovej, II. Krystynie Kuraś, III. Jerzemu Rodziewiczowi. W kategorii zespołów instrumentalno-wokalnych najwyżej oceniona została Estrada Lubańska prowadzona przez instruktora MDK Leona Iwińskiego, II. miejsce jury przyznało debiutantom Następna Stacja, III. Zajął zespół The Bazalt.

Ten festiwal to jest coś, na co tak naprawdę czekałam – mówi przewodnicząca jury Agata Hylińska. - Jest niesamowicie potrzebny, tym bardziej, że tak naprawdę lokalnie niewiele się tu muzycznego dzieje. Cieszę się, że w ogóle taka inicjatywa powstała. Pomysł jest po prostu pierwsza klasa i mam nadzieję, że będzie on cykliczną imprezą, być może z czasem jeszcze bardziej rozbudowaną. Fajne w tym projekcie jest też to, że jest rozpiętość wiekowa, gdzie możemy pokazać np., że taka pani Krystyna z ogromną klasą, wdziękiem i wysmakowaniem podaje nam taką piękną historię super zinterpretowaną. Dla mnie to kawał super roboty. Mam nadzieję, że ta impreza pozostanie z nami jak najdłużej. Dziękuję pani dyrektor za zaproszenie do jury, bo to była wielka przyjemność.

O ile zespoły Razem czy The Bazalt są w regionie dość znane, to młodzi muzycy z zespołu Następna Stacja dopiero startują. Występ na festiwalu był ich debiutem.

Jesteśmy uczniami Mickiewicza i tak naprawdę jakiś miesiąc temu skrzyknęliśmy się na potrzeby występu w szkole – mówią członkowie zespołu. - Znaliśmy się nawzajem, znaliśmy swoje muzyczne możliwości i po jednej próbie postanowiliśmy, że będziemy się też spotykać poza szkołą. Po prostu wspólne granie sprawiało nam dużo przyjemności. Będziemy się starać uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, jakie tutaj będą planowane i zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

I Festiwal Amatorskich Zespołów Muzycznych to było wydarzenie, które – jak zapowiada dyrektor MDK – będzie miało swoją kontynuację w latach następnych.Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama