Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 11:18
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Trójca. Ogromne zagrożenie wybuchem, butla z acetylenem stała w ogniu

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu opisują niezwykle groźne zdarzenie, do którego doszło w miniony weekend w Trójcy. Wszystko zaczęło się od pożaru auta w garażu.
  • Źródło: PSP Zgorzelec
Trójca. Ogromne zagrożenie wybuchem, butla z acetylenem stała w ogniu
Oceń

W minioną sobotę o 12:41 strażacy PSP w Zgorzelcu otrzymali zgłoszenie, że w jednym z garaży w Trójcy płonie samochód. Gdy przyjechali na miejsce okazało się, że właściciel zdołał już wyciągnąć płonące auto z budynku, jednak strażacy zlokalizowali w garażu dużo większy problem.

W garażu znajdowały się trzy butle z gazami technicznymi, w tym jedna z acetylenem, która była poddana oddziaływaniu ognia i wysokiej temperatury. Strażacy natychmiast przystąpili do działań gaśniczych, podając jeden prąd wody w natarciu na pożar samochodu, jednocześnie przystąpili do schładzania nagrzanych butli, budując stanowisko gaśnicze bezobsługowe. - informują strażacy.

Butle na szczęście nie uległy rozszczelnieniu, jednak z uwagi na ogromne zagrożenie wybuchowe jakie stwarzają butle z acetylenem, poddane bezpośredniemu oddziaływaniu ognia lub wysokiej temperatury, strażacy wdrożyli 24-godzinny proces schładzania butli. W wyniku oddziaływania wysokiej temperatury w butli może dojść do zapoczątkowania procesu rozkładu acetylenu, co w konsekwencji może doprowadzić do wybuchu.

W pierwszej fazie butlę schładzano za pomocą prądu wody, następnie ostrożnie przeniesiono i zanurzono ją w specjalnie na ten cel rozstawionym zbiorniku z wodą, tam chłodziła się przez kolejne 24 godziny.

Apelujemy o szczególną ostrożność przy wykonywaniu prac z wykorzystaniem butli z gazami palnymi, w szczególności z acetylenem. - piszą strażacy.Napisz komentarz
Komentarze
hebel 02.06.2022 18:09
A gdyby tak podłączyć wąż z palnikiem i pomalutku wypalić acetylen? W trakcie chłodzenia chociażby.

Liquid 05.06.2022 18:30
Poczytaj może o rozkładzie acetylenu. Poza tym czy w nagrzanej czy przewróconej butli wzrasta ciśnienie tak mocno, że tego by się nie opanowało. Nawet jakbyś reduktor nakręcił. Przewróconą butlę lub rozgrzaną można tylko chłodzić.

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama