Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 04:32
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Burmistrz o działaniach pomocowych wobec uchodźców

Podczas marcowej sesji Rady Miasta Lubań, burmistrz omówił działania związane z pomocą uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
Burmistrz o działaniach pomocowych wobec uchodźców
Autor: ŁCR
Oceń

Na tym etapie jedną z ważniejszych informacji było to, że w lubańskim magistracie wyznaczono osoby koordynujące działania pomocowe.

Przede wszystkim została wyznaczona osoba do kontaktu z Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu w sprawie zakwaterowania, rozliczania tego zakwaterowania czy przyjmowania bieżących informacji dotyczących obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną przybyli na teren naszego miasta. Tą osobą jest Arkadiusz Zając, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych. Częściowo tę pomoc koordynuje również Sekretarz Urzędu Miasta pani Marzena Różańska. Oczywiście w te działanie zaangażowanych jest dużo więcej osób, ale te dwie koordynują całość. - mówił Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Lubania.

Obecnie dużą pracę wykonuje Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego. Nadawanie numerów PESEL obywatelom Ukrainy jest procesem czasochłonnym, ponieważ rejestracja jednej osoby trwa około 40 – 50 minut, bo oprócz nadania numeru PESEL, tworzony również profil zaufany, konieczny do załatwiania spraw w innych instytucjach. Aby usprawnić działania i uniknąć tworzenia się kolejek, osoby są umawiane na konkretne godziny.

Już na początku kryzysu migracyjnego wyznaczony został centralny punkt gromadzenia darów ze zbiórek prowadzonych przez różne instytucje, osoby prywatne czy organizacje. Takim punktem został MOSiR, a koordynacją zbiórki wewnątrz jednostki zajmuje się dyrektor placówki. Do MOSiR trafiają również dary przywożone np. z Niemiec.

Samochodami spółek miejskich dary przeznaczone walczącej Ukrainie są dostarczane do Bolesławca i dalej przez „hub” wrocławski do Lublina, skąd konwojem są przewożone przez granicę.

Mój zastępca również koordynował akcję wysyłki darów do ukraińskiej Bukowiny. Przedsięwzięcie organizowane było wespół z Fundacją Bukowińską „Bratnia pomoc”. Tam pojechały dwa transporty bezpośrednio organizowane przez fundację i przez pana Zbigniewa Kowalskiego, który jest m.in. organizatorem Bukowińskich Spotkań – opisywał burmistrz.

Kolejną poruszona kwestią była sprawa rozlokowywania ukraińskich uchodźców, przybywających do Lubania.

Nie mamy wpływu na to, jak przybywają zapraszani przez osoby prywatne, ale często zdarza się tak, że po jakimś czasie te osoby, które są u osób prywatnych, przychodzą do nas z prośbą o to, aby wskazać im miejsce noclegowe. Takie bardziej prywatne miejsca noclegowe już się u nas wyczerpały, tzn. dwa hotele, pomieszczenia na ul. Dolnej. Mamy tez podpisaną umowę na wynajem całego domku z osobą prywatną. Tam do niedawna taka możliwość jeszcze była, teraz już takiej możliwości nie ma. Zarządzanie kryzysowe, jeśli jest taka potrzeba, dzwoni do zarządzania kryzysowego w powiecie i tam szuka miejsc dla tych osób, które pilnie potrzebują jakiegokolwiek dachu nad głową. Nie zdarzyło się, żebyśmy w ciągu godziny nie znaleźli takiego miejsca dla obywateli Ukrainy. – wyjaśniał radnym burmistrz.

Radni zostali poinformowani, że być może jeszcze w dniu sesji (29 marca) zapełni się część miejsc noclegowych przygotowanych na zapleczu hali sportowej MOSiR, ponieważ Wojewoda Dolnośląski zamierza skierować do Lubania grupę 75 obywateli Ukrainy.

Warto też odnotować, że 14 marca z inicjatywy mieszkanek Lubania w Trecie zorganizowane zostało spotkanie dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych na terytorium swojego kraju trafili do Lubania.

Celem spotkania było poinformowanie uchodźców o zapisach specustawy i o tym, jak wygląda droga do załatwienia formalności od strony urzędowej. Przedsięwzięcie spotkało się ogromnym zainteresowaniem, było więc bardzo potrzebne, wiele rzeczy wyjaśniło, co widać po działaniach, które po tym spotkaniu się rozpoczęły (nadawanie nr PESEL, zakładanie kont bankowych, kwestie pracy czy załatwiania formalności w ZUS). W zainicjowanym oddolnie spotkaniu, udział wzięli burmistrz, pracownicy MOPS, MDK, PUP.

W związku z kolejnymi zapisami specustawy, powołana została też grupa złożona z pracowników UM do weryfikacji wniosków mieszkańców Lubania o zapomogi (w kwocie 40 zł dziennie na osobę) na utrzymanie obywateli Ukrainy, których przyjęli prywatnie do swoich domów lub mieszkań.

Po weryfikacji świadczenia będą sumowane, a wnioski wysyłane do Urzędu Wojewódzkiego. Pieniądze trafią na konto miejskie, skąd będą przekazywane wnioskodawcom.

Codziennie mamy kilka – kilkanaście telefonów z Urzędu Wojewódzkiego, czasami dzwonią też ze Starostwa Powiatowego. Województwo dolnośląskie jest na drugim miejscu w kraju pod względem ilości przyjętych uchodźców, po Mazowszu. Największy problem mają duże miasta, szczególnie Wrocław, dlatego że tam już takie naturalne możliwości ulokowanie tych ludzi się skończyły, stąd relokacja ich do mniejszych miast. Lubań ma w obowiązku trzymać 160 miejsc i tyle tez zostało tych miejsc na terenie Lubania przygotowanych – podsumował burmistrz.


Napisz komentarz
Komentarze
Juzek 01.04.2022 19:39
Burmiszcz! Ty sie weź za dzióry na lubańskich ulicach. Dąbrowskiego, na skrzyżowaniu - o zgrozo! - przy Użedzie Miasta, zerknij przez swoje gabinetowe okno, Torowa, Dworcowa ...7 Dywizji.... Armii Krajowej... Dzizura przy dziurze. A władza się lansuje na imprezach. Do roboty nieroby użendnicze!

Zdzichu 01.04.2022 17:25
Jest wojna a wy pie....cie bzdury.

Pl 01.04.2022 08:50
Gmina Lubań , działania zerowe pewnie wójt dumna z sytuacji. Może chociaż tradycyjne zdjęcie na FB.

Grażyna_U 31.03.2022 20:55
Panie Burmistrz! Trzeba by na takie nasiadówki zaprosić dziekana, albowiem może być problem kto podejmie się opieki nad uczniami z Ukrainy - oni nie muszą (ponoć nikt nie musi) uczestniczyć w akcji rekolekcji wielkanocnych. Tak zwane "rekolekcje wielkopostne" co roku odbywają się w szkołach w całej Polsce. Przeważnie trwają aż trzy dni. Przyjęło się, że zarówno nauki kościelne, jak i wyjście do kościoła, organizowane są dla uczniów w trakcie lekcji. Rodzice nie są zadowoleni z takiego narzuconego rozwiązania. - Wreszcie ktoś porusza ten temat, bo ja od siedmiu lat nie rozumiem, dlaczego mój syn nie ma lekcji, bo klasa idzie do kościoła - tłumaczyła jedna z matek pod artykułem dotyczącym rekolekcji w szkołach na profilu facebook'owym Gazeta.pl.

Redemptor 01.04.2022 08:44
Bo na razie ten system religijnego ogłupiania trwa i tak pozostanie do końca rządów usakralnionych PiS-dzielcow. Świat się śmieje - ale cóż począć, taki mamy klimat ... Oby na zakończenie tej chorej kadencji nie wymyślili jakiegoś cudu, bo dawno nie było.

Obserwator 31.03.2022 17:37
Wszystkie dzieci i rozpuszczone jak bicz furmanski zony oligarchow wywalic z panstw europejskich do mateczki Rosji to bedzie dla nich dotkliwa karà. Putin pierwszy dostanie becki od swojej gimnastyczki bo przeciez Moskwa jej smierdzi a Szwajcaria pasuje .

Ja 31.03.2022 22:11
Prawda bo tam gdzie diabeł nie moze to trzeba posłać babe .Zony i rodziny oligarchow zapakowac w wagony i wywiezc do Moskwy niech zyja w tym kolchozie a nie bryluja w bogatych panstwach europejskich .

? 01.04.2022 05:11
Też jestem zdania. Wszystkich z paszportem rosji wysłać na ruś niech adorują władka.

Gienuś 31.03.2022 17:26
Jak to mądrzy powiadają: wojna kończy sie wtedy kiedy jedna ze stron uzna się na pokonaną, albo przynajmniej postawioną w sytuacji bez wyjścia - co na jedno wychodzi. Jak znamy Ukraińców i Rosjan - oni nie przywykli do klęsk - będą się rznęli do końca świata i jeden dzień dłużej ...

Dwie Sprawy 31.03.2022 15:47
Jeśli chodzi o Wydział Spraw Obywatelskich - to jest to stajnia Augiasza, te lamy które tam pracują nie dość że chamskie to jeszcze nie nauczone ciężkiej pracy. Druga sprawa, to fakt że według tego artykułu wojewoda skierował tu grupę uchodźców a podobno miało nie być przymusowego rozdzielania uchodźców. Ciekawe czy każdemu znajdą pracę, szkołę itp.

Trzecia sprawa 31.03.2022 20:14
Nie zgadzam się z powyższą opinią. Mam zupełnie odmienne zdanie na temat Pań pracujących w Wydziale Spraw Obywatelskich. Są bardzo miłe i pomocne. Za każdym razem sprawa załatwiona szybko i sprawnie.

Marta 31.03.2022 20:46
Napisała pracownica UM pewnie hah... Mieszkańcy miasta mają was powyżej uszu, zatrudnieni po znajomości i jeszcze mają czelność pyskować do ludzi. Najlepiej byłoby pić kawusie i jeść pączusie cały dzień

Smail 31.03.2022 21:04
No nie wiem, ja tam załatwiłem co potrzebowałem i było git. Jak ktoś cię opyszczył, może sama zaczęłaś, ja byłem miły i było miło

? 01.04.2022 05:15
Ja raz tam byłem wyciągnąć akt małżeństwa do ksiąg wieczystych to odniosłem wrażenie, że przeszkadzam przy kawie więc nie dziwię się powyższym opinią

Czwarta sprawa 01.04.2022 08:55
Te panie odpowiadają temu co przypisuje się Carowi Piotrowi I w wydanym zarządzeniu o treści: "Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego" (ros. "Подчинённый перед лицом начальствующим должен иметь вид оскуделый и придурковатый, дабы разумением своим не смущать начальство").

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama