Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 14:18
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wideoinformator

W dzisiejszym wideoinformatorze o nowej publikacji Agnieszki Wierzbickiej i Tomasza Bernackiego „Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu” oraz remoncie na Kamiennej Górze.
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Oceń

Wieloletnia praca dwojga lokalnych pasjonatów zaowocowała nową niezwykle cenną pozycją wydawniczą o Kamiennej Górze. Sięgnąć po nią może każdy, kto interesuje się historią, kulturą, przyrodą czy geologią.

Wzgórze Kamienna Góra to nie tylko ciekawostki historyczno-przyrodnicze, ale również ważne miejsce na mapie naszego miasta, stąd lubański samorząd planuje rewitalizację parku oraz remont dróg.

„Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu” to najnowsza książka autorstwa dwojga pasjonatów: Tomasza Bernackiego i Agnieszki Wierzbickiej. Oboje od lat z wielkim zaangażowaniem odkrywają i promują atrakcje i tajemnice naszego miasta.

Wynikiem ich wspólnych działań jest niezwykła książka – wszechstronna i wielopoziomowa monografia wzgórza Kamienna Góra, w której, jak w zwierciadle, odbijają się losy Lubania i jego mieszkańców. Na początku miała to być niewielka broszura. 

Ale w efekcie, ponieważ było właśnie tyle informacji różnego rodzaju nowych, stąd ten tytuł „Tajemnice Kamiennej Góry…” jest jak najbardziej adekwatny, to rozrosło się do takiej pięknej wielkiej książki. – opowiadała pomysłodawczyni i współautorka Agnieszka Wierzbicka. 

Tak szeroki przekrój informacji, który znajduje się w książce, powoduje, że może do niej sięgnąć ktoś, kto interesuje się kulturą, przyrodą, geologią, okresem historycznym typu II wojna światowa, średniowiecze, czy też jeszcze późniejsze okresy. Tak że każdy znajdzie w niej coś ciekawego dla siebie – podkreślał Tomasz Bernacki. 

Ciekawą częścią jest rozdział o Muzycznym Campingu, koncertach, które u schyłku lat 70. odbywały się również na Kamiennej Górze. 

 I to jest bardzo ważne wydarzenie, dlatego że już w Polsce naprawdę bardzo niewiele osób wie o tym, że zanim pojawił się Festiwal w Jarocinie słynny, to najpierw był w Lubaniu Muzyczny Camping – nadmieniła A. Wierzbicka. 

Książka „Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu” została wydana przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej, a jej druk sfinansowały Urząd Miasta Lubań i Starostwo Powiatowe w Lubaniu.

Już wkrótce pojawi się w sprzedaży. Trafi również do szkół, bibliotek i innych instytucji kultury. Dodatkowo będzie można ją zdobyć, biorąc udział w konkursach organizowanych przez lubańskie RCEE.

Wzgórze Kamienna Góra to nie tylko historia i tajemnice, ale też ważne miejsce na mapie naszego miasta. Lubański samorząd postanowił, że park na Kamiennej Górze oraz otaczające go ulice przejdą gruntowną rewitalizację.

Obecnie trwa pierwszy etap, polegający na modernizacji drogi dojazdowej do Szkoły Muzycznej, drogi biegnącej koło cmentarza żołnierzy radzieckich oraz ciągów pieszych wzdłuż tych dróg, a także alejki prowadzącej do amfiteatru. Ale oprócz remontów, powstanie coś nowego. 

Będziemy się starali w tym roku, bo jest to zapisane w budżecie, zrealizować zadanie, które jest wpisane do rewitalizacji Kamiennej Góry, czyli budowa tarasu widokowego – bliżej tutaj cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej, tak aby z perspektywy trochę innej podziwiać właśnie widoki na Góry Izerskie i na Karkonosze – deklarował Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński. 

Mimo chwilowych utrudnień, okoliczni mieszkańcy nie kryją zadowolenia. 

 Liczymy na to, że ten park w końcu odzyska swoja świetność, a nasza ulica no… będzie do użytku – mówiła pani Ewa. 

Trwające obecnie prace na głównych ciągach komunikacyjnych mają zakończyć się do końca kwietnia. Równocześnie opracowywane są projekty modernizacji oświetlenia i remontu alejek parkowych. Ich realizacja być może również rozpocznie się jeszcze w tym roku. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ksiezniczka 23.02.2022 18:37
Kamienna Gora to zielone płuca Lubania , dziwię się ze tak mocno zaniedbali ten piękny teren . Teraz to Burmistrz musi zadbac o park i ulce ,aby deweloper mogł sprzedac swoje apartamenty za krocie. .Ciekawi mnie to ,co zrobią z ruinami po byłym basenie . Jak Burmistrz nie ma pomyslu to polecam siebie , mogę tam straszyć na pół etatu . ???

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama