czwartek, 25 kwietnia 2024 12:35

W dziesiątkę też można

W ostatnim meczu rundy jesiennej Łużyce Lubań pokonały Iskrę Księginice 2:1. Sukces gospodarzy jest tym cenniejszy, że przez blisko godzinę musieli grać w osłabieniu.

Autor: eLubań

Obie drużyny miały przed meczem swoje problemy. Trener Radosław Szajwaj nie mógł skorzystać z pauzujących za kartki Szymona Chmielowca oraz Damiana Berlińskiego. W składzie zabrakło również Denisa Wadzińskiego. Goście z kolei po sukcesie w Jędrzychowicach przegrali trzy kolejne mecze z rzędu, a w Lubaniu musieli radzić sobie bez Macieja Srebniaka.

Od początku inicjatywa należała do gospodarzy, lecz to drużyna trenera Jarosława Rutkowskiego mogła wyjść na prowadzenie. W 21. minucie aktywny Jakub Ryś znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Łużyc, ale przegrał pojedynek. Michał Trzajna po chwili obronił także dobitkę Mateusza Łodeja. Odpowiedź gospodarzy była bardzo konkretna. W 30. minucie po akcji Mikoli Chernyschenki z Pawłem Urbaniakiem piłkę głową do siatki skierował Damian Bojdziński i było 1:0. Radość zespołu z Lubania trwała kilkadziesiąt sekund. Po chwili z dystansu kapitalnie przymierzył Maciej Zasadni i był remis. Wydawało się, że kluczowa dla losów spotkania będzie sytuacja z 36 minuty. Wówczas bramkarz Łużyc odbił piłkę ręką poza polem karnym i arbiter pokazał mu czerwoną kartkę. Michała Trzajnę w bramce zastąpił Igor Gleb. Grający w osłabieniu gospodarze oddali inicjatywę. Zespół z Księginic dążył do odwrócenia wyniku i miał kilka szans by swój plan zrealizować. W najlepszej sytuacji w 59. minucie znalazł się Patryk Pilichowski, ale piłkę po jego uderzeniu głową ofiarnie na rzut rożny odbił Igor Gleb. W odpowiedzi Łużyce zdobyły drugiego gola. Kolejny raz dał o sobie znać Damian Bojdziński. Kapitan gospodarzy po otrzymaniu piłki od Kamila Młynarskiego obsłużył dokładnym zgraniem Pawła Urbaniaka, a ten bez namysłu zdobył swojego 8. gola w sezonie. Gospodarze opanowali sytuację i w 83. minucie mogli podwyższyć wynik. Świetnie z dystansu uderzył Maciej Furmański, lecz równie dobrą interwencją popisał się Michał Matkowski. Kilka chwil później Iskra domagała się podyktowania na jej korzyść rzutu karnego. Arbiter gwizdka jednak nie użył, a protestującego na ławce rezerwowych Macieja Bara ukarał czerwoną kartką.

- Zawsze przed meczem szukam podtekstów aby chłopcy czuli napięcie i byli zmotywowani. Wielkie brawa dla drużyny, która przez wiele minut grała w osłabieniu, a mimo tego walczyła do ostatniej minuty i zdobyła zwycięską bramkę. Jestem bardzo szczęśliwy, że jestem w Lubaniu. Są tutaj osoby, które chcą się uczyć i piąć do góry. Wygrana z Iskrą to bardzo dobre podsumowanie tej półrocznej przygody w czwartej lidze. Przed nami jeszcze mecz z Odrą - z innym podtekstem i pomysłem - podsumował szczęśliwy Radosław Szajwaj, trener Łużyc.

- Z perspektywy meczu zasłużyliśmy na co najmniej jeden punkt. Całą drugą połowę graliśmy w przewadze jednego zawodnika. Niestety nie udało nam się tego wykorzystać. Byliśmy troszeczkę za mało cierpliwi w budowaniu akcji. Straciliśmy głupią bramkę i nie potrafiliśmy tego odrobić. Najgorsze co moglibyśmy teraz zrobić, to opuścić głowy i się poddać. Dlatego w ostatnim meczu postaramy się wygrać aby zimę spędzić w nieco lepszych nastrojach - powiedział po spotkaniu Jarosław Rutkowski, trener Iskry.

Ostatnie w tym roku spotkanie Łużyc z Odrą Ścinawa (awansem z rundy wiosennej) w najbliższą sobotę w Lubaniu.

Łużyce Lubań - Iskra Księginice 2:1 (1:1)

Bramki: 1:0 Bojdziński (30), 1:1 Zasadni (31), 2:1 Urbaniak (66). Czerwone kartki: Trzajna (36 - akcja ratunkowa) oraz Bar (85 - krytykowanie decyzji sędziego). Żółte kartki: Urbaniak, Chernyschenko, Gleb oraz Łodej, Zasadni, Bar, Jankowiak. Sędziowali: Tomasz Zieliński jako główny oraz Sebastian Bęś i Wiktor Huber (Wałbrzych).

Łużyce: Trzajna - Rymer (37 Gleb), Monik, Młynarski, Karwecki, Bojdziński (74 Kusiak), Buzała (66 Schonung), Fabrizzio (66 Furmański), Chernyschenko, Sitek (31 Góraj), Urbaniak (90 Misiewicz).

Iskra: Matkowski - Migacz, Wiatrowski (78 Sacha), Pilichowski, Zasadni (66 Akacki), Ryś, Bar (81 Staniecki), Jankowiak, Hilla, Łodej, Koziński.

16. Stal Chocianów 15 8 15:46

W 16. kolejce (20-21 listopada) grają: sobota, g. 13: Prochowiczanka - Jaworzanka, Pogoń - Iskra, Granit - Stal, Mewa - Kaczawa, g. 13.30: Łużyce - Odra, niedziela, g. 11: Apis - Chrobry II, g. 13: Grębocice - Leśnik, g. 14: Rudna - Złotoryja.