Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 12:34
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Drożyzna nie zwalnia a ceny w sklepach będą jeszcze wyższe

Inflacja 9 procent? To możliwe jeśli sprawdzi się czarny scenariusz. Już teraz ceny rosną niemal z dnia na dzień, a w sklepach klienci płacą coraz więcej.
Drożyzna nie zwalnia a ceny w sklepach będą jeszcze wyższe
Autor: iStock
Oceń

Inflacja, rosnące ceny gazu i paliw oraz zapowiadane zmiany stawek za prąd to główne powody szalejącej w Polsce drożyzny. Do tego trzeba dodać jeszcze zapowiedziany wzrost płacy minimalnej, który na pracodawcach wymusi podwyższenie pensji lepiej zarabiającym pracownikom. Według GUS inflacja w Polsce, we wrześniu wyniosła 5,9 procent i na tym może się nie zakończyć. Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego, podczas prezentacji raportu „Polska i świat. Perspektywy gospodarcze” podał, że w grudniu możemy się spodziewać 7-procentowego wzrostu cen. W piątek GUS zaprezentuje najnowsze dane inflacyjne, ale już teraz bank Credit Agricole zwiastuje, że będzie to 6,6 procent w październiku.

Obserwujemy istną galopadę cen, które zmieniają się z dnia na dzień. „Rzeczpospolita” sprawdziła dane w rządowym Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej i okazuje się, że np. olej rzepakowy od 11 października 2020 r. do 10 października tego roku podrożał w hurcie o prawie 70 proc. Pomiędzy 10 a 17 października zdrożał o kolejne 17 procent. Wzrosły także ceny mąki i wytwarzanych z niej produktów, a także masło. Według porównania, które sporządził portal money.pl, trzyosobowa rodzina wydaje średnio 360 zł na miesiąc więcej niż jeszcze dwa lata temu.

Prognozy też nie są optymistyczne. Z badania firmy Grand Thornto wynka, że 71 procent polskich firm planuje podnieść ceny swoich towarów w ciągu najbliższego roku. W poprzednich latach wynik był dwukrotnie niższy. Autorzy raportu dodają, że jeżeli ta tendencja zaistnieje, to inflacja może sięgnąć 9 procent w ciągu 12 miesięcy. „Miejmy nadzieję, że sytuacja w przyszłym roku wróci pod kontrolę i przy zdecydowanej reakcji RPP inflacja znowu zejdzie na plan dalszy. Istnieje jednak ryzyko, że doszliśmy już do sytuacji, w której inflacja na tyle mocno weszła do świadomości konsumentów i przedsiębiorców, że zacznie nakręcać się typowa spirala inflacyjna. Ludzie pogodzili się z tym, że ceny rosną, więc akceptują kolejne podwyżki cen oraz żądają od pracodawców podwyżek płac. A to z kolei zachęca przedsiębiorców do dalszego podnoszenia cen. Nasze badanie sugeruje, że ten scenariusz błędnego koła niestety zaczyna być coraz bardziej realny” - komentuje Mariusz Maik, partner w Coporate Finance, Grant Thornton.


Napisz komentarz
Komentarze
Maria 29.10.2021 08:31
W Niemczech ogromne podwyżki i to też wina PIS-u. Tymi komentarzami potwierdzacie tylko swoją frustrację i mały zasób wiedzy. Troszkę możecie się zagłębić w problem, to nie boli.

kierownik piaskownicy 29.10.2021 10:47
Wystarczy że ty się zagłębiłaś . Tyle że za płytko .

YebaćPIS 28.10.2021 16:19
No to mamy "Nowy Ład" :(

Loko 28.10.2021 16:04
Kochany PIS, podziękujmy wyborcą sprzedanym za pato+ czyt. 500+. Oddacie wszystko z nawiązką, pieniądze nie biorą się z znikąd.

her 28.10.2021 20:05
tak, tak , tumany,,,, PIS odpowiada za podwyżki nawet w Holandii,,, co za tumany

Kucharz z ksieginek 28.10.2021 13:10
Z przykrością informuję, że cena piko także pójdzie w górę. Koszty wytwarzania, surowców, energii poszły niebotycznie w górę także aby utrzymać jakość produktu sam muszę podnieść cenę w detalu.

Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama