Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 04:30
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Nobel z chemii przyznany. Tym razem dwóch laureatów

Akademia Noblowska ogłosiła, kto w tym roku został laureatem najważniejszej na świecie nagrody naukowej. Wskazano zwycięzców w dziedzinie chemii. Czym sobie zasłużyli na zaszczyty?
Nobel z chemii przyznany. Tym razem dwóch laureatów
Benjamin List i David W.C. MacMillan
Autor: Nobel Prize
Oceń

Dzień po dniu przedstawiani są zdobywcy Nagrody Nobla w kolejnych kategoriach. Do tej pory poznaliśmy zwycięzców z zakresu fizjologii lub medycyny oraz fizyki. W środę szwedzka akademia podała nazwiska naukowców docenionych za ich dokonania w dziedzinie chemii. Nobla 2021 otrzymali: Niemiec Benjamin List i Brytyjczyk David W.C. MacMillan. Każdy z nich odbierze medal, dyplom oraz połowę nagrody pieniężnej. To 10 mln koron szwedzkich (ok. 4,3 mln zł) do podziału.

List i MacMillan na to wyróżnienie zasłużyli, prowadząc badania nad „nowym, precyzyjnym narzędziem konstruowania cząsteczek: katalizy organicznej.” - tak podała szwedzka akademia, tłumacząc jednocześnie, że praca naukowców miała wpływ na rozwój farmacji i jednocześnie sprawiła, że chemia stała się bardziej ekologiczna. „Naukowcy od dawna wierzyli, że dostępne są tylko dwa rodzaje katalizatorów: metale i enzymy. Niezależnie od siebie laureaci Nagrody Nobla Benjamin List i David W. C. Macmillan opracowali trzeci typ – asymetryczną katalizę organiczną” - orzekł komitet noblowski.

Co osiągnięcia naukowców oznaczają w praktyce? W wielkim skrócie: opracowany przez nagrodzonych katalizator - jak każdy inny - przyspiesza procesy chemiczne przy np. produkcji farmaceutyków. Osiągnięciem noblistów jest to, że znaleźli sposób, aby tym katalizatorem były cząsteczki organiczne, które po wykorzystaniu ulegną biodegradacji. To duży krok w stronę tzw. zielonej chemii, która nie szkodzi środowisku naturalnemu.

W czwartek poznamy zdobywcę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, dzień później zostanie ogłoszony laureat Pokojowej Nagrody Nobla, a w poniedziałek będzie przedstawiony zwycięzca w zakresie ekonomii.


Napisz komentarz
Komentarze
Roman_L 07.10.2021 12:07
Natomiast przy okazji Nobla.... PILNE! Statuetki Najbardziej Oderwanych od Rzeczywistości zostały przyznane. Radosna uroczystość wręczenia nagród odbyła się bez błysku fleszy i obecności dziennikarzy. Nagrodzeni to ludzie skromni, kierujący się zasadą: pokora, praca umiar. ================= Wyróżnienia: Minister Janusz Kowalski o polskim hymnie, którego słów zapomniał: Jestem zestresowany. Poza tym woli śpiewać Rotę, a szczególnie fragment: nie będzie Niemiec pluł nam w twarz. ====================== Rafał Ziemkiewicz o podróżowaniu: Osobiście uważam, że więcej traci Wielka Brytania nie wpuszczając mnie, niż ja. Miejsce III - Adam Glapiński o cudach: To cud polskiej gospodarki. Takich sukcesów nie mieliśmy od czasów rozbiorów. Miejsce II - Przemysław Czarnek o sobie: Żadnych porażek nie widzę. Miejsce I - Beata Szydło o Polsce: Wielu chciałoby żyć w tak praworządnym kraju. ======================== Kapituła wręczająca statuetki Najbardziej Oderwanych od Rzeczywistości zdaje sobie sprawę, że wyróżnienie nie jest tak cenne, jak Posążek Jana Szyszki, który jest tajemniczą nagrodą dla zasłużonych leśników i Tadeusza Rydzyka, ale liczy na to, że stanie się coraz bardziej popularne, a nagrodzonych będzie coraz więcej. W zasadzie, biorąc pod uwagę poziom kandydatów, nagrodę będzie trzeba wręczać codziennie.

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama