Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 11:52
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Nagroda Nobla przyznana. Badacze ludzkiego ciała wyróżnieni

Akademia Noblowska poinformowała, kto został laureatem nagrody w dziedzinie fizjologii lub medycyny. W ciągu kolejnych dni poznamy zwycięzców w pozostałych kategoriach.
Nagroda Nobla przyznana. Badacze ludzkiego ciała wyróżnieni
Autor: Nobel Prize Facebook
Oceń

To najbardziej prestiżowa nagroda na świecie. Co roku Sztokholmska Fundacja im. Alfreda Nobla uhonorowuje naukowców, lekarzy, badaczy, literatów w kilku dziedzinach. To fizjologia lub medycyna, fizyka, chemia, ekonomia, literatura oraz Pokojowa Nagroda Nobla. Właśnie poznaliśmy zwycięzcę w pierwszej z wymienionych kategorii.

W tym roku akademia doceniła Amerykanów Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana. Na nagrodę zasłużyli wyjaśnieniem zasady działania receptorów w ludzkim ciele. „Te przełomowe odkrycia zapoczątkowały intensywne prace badawcze prowadzące do szybkiego wzrostu naszego zrozumienia, w jaki sposób nasz układ nerwowy odczuwa ciepło, zimno i bodźce mechaniczne.” - oceniła komisja decydująca o nagrodzie, podkreślając, że naukowcom udało się wskazać „brakujące ogniwa” potrzebne do zrozumienia bardzo skomplikowanych połączeń pomiędzy zmysłami człowieka a środowiskiem. Podkreślono przy tym, że ludzka zdolność odbierania bodźców zewnętrznych ma kluczowe znaczenie nie tylko dla naszego przetrwania, ale także dla interakcji ze środowiskiem, w jakim przebywamy.

Naukowcy wyjaśnili dokładnie, w jaki sposób dotyk czy zimno inicjują impulsy nerwowe, a to umożliwia odczuwanie temperatury albo ciśnienia. David Julius do badań użył naturalnej substancji o nazwie kapsaicyna, która jest odpowiedzialna za np. piekący smak papryki chili. To pomogło mu zidentyfikować receptory reagujące na ciepło. Ardem Patapoutian badał komórki wrażliwe na nacisk i odkrył nową klasę sensorów, które reagują na bodźce zarówno na skórze jak i narządach wewnętrznych.

Zwycięzcy otrzymają medale, dyplomy oraz 10 mln koron szwedzkich (ok. 4,3 mln złotych) do podziału. W kolejnych dniach mamy poznać kolejnych uhonorowanych w innych kategoriach. Jak informuje komitet nagrody, we wtorek będzie to fizyka, w środę chemia, następnego dnia literatura, w piątek zostanie przyznana Pokojowa Nagroda Nobla, a za tydzień w dziedzinie ekonomii.

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama