Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 11:00
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

KPN wydał mapę szklaków do wędrówek z psem

Cenimy sobie towarzystwo psów, jednak wybierając się na tereny cenne przyrodniczo powinniśmy wiedzieć gdzie możemy spacerować z naszymi czworonogami. Karkonoski Park Narodowy pochwalił się dziś wydaniem papierowej wersji mapy szlaków dopuszczonych do wędrówek z psem.
KPN wydał mapę szklaków do wędrówek z psem
Oceń

Obecność psa na terenie cennym przyrodniczo wymaga odpowiedzialności ze strony właściciela. Przypominamy, że wędrowanie z psem po parku narodowym może się odbywać tylko na smyczy. Właściciel powinien posiadać kaganiec dla psa, na wypadek sytuacji wymagającej jego użycia. Prosimy przewodników czworonogów o odpowiedzialną postawę i dbałość o ich zachowanie na szlaku w stosunku do innych turystów, zwierząt czy przyrody. Dotyczy to nie tylko pozostawianych przez psy odchodów, ale też zachowań związanych z chęcią tropienia czy rozkopywania np. nor jakie mogą znajdować się przy szlaku. Nie każdy może się czuć komfortowo w obecności obcego psa. - czytamy na stronach KPN.

Pamiętajmy, że nawet najlepiej ułożony pies może zareagować w sposób nieprzewidywalny w sytuacji dla niego nowej, niewyuczonej w trakcie szkolenia. Stosujmy zasadę przezorności i oceny sytuacji na szlaku w trakcie wędrówki po Karkonoszach.

Poniżej lista szlaków (w sumie 34 km), które są wyłączone z wędrówek z psami ze względów przyrodniczych, gdyż przebiegają przez najcenniejsze ostoje przyrody Karkonoszy oraz siedliska chronionych gatunków zwierząt.
Zakaz wędrówek z psami w Karkonoskim Parku Narodowym jest utrzymany na następujących odcinkach szlaków:

  • Na zielonym z Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku,
  • Na zielonym od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie
  • Na zielonym od Przełęczy Karkonoskiej (od schroniska Petrova Bouda), do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i dalej Mokrą Drogą przez zbocza Szrenicy aż do Jakuszyc (cała Ścieżka nad Reglami jest z zakazem)
  • Na czarnym od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do Koralowej Ścieżki;
  • Na czarnym, na Petrówce od Jagniątkowa, od Drogi pod Reglami do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie,
  • Przy wodospadzie Kamieńczyka,
  • Na czerwonym przez Kocioł Łomniczki od schroniska Dom Śląski do remontowanego schroniska Nad Łomniczką,
  • Na odcinku szlaku czerwonego od skrzyżowania z czarnym szlakiem z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim prowadzącym do Przełęczy pod Śmielcem.
  • Na żółtym od Betonowego Mostu do remontowanego schroniska Nad Łomniczką.
  • Na niebieskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.

Na pozostałych szlakach (97 km) wędrówki z psami prowadzonymi na smyczy są dopuszczone zgodnie z zapisami planu ochrony parku, który wprowadza wyjątki od ustawowego zakazu.

Szlaki, na których utrzymany jest zakaz wprowadzania psów zostały oznakowane tabliczką informacyjną. Dla lepszej orientacji turystów, przy odcinkach, którymi można wędrować z psem również zawieszono znaki informujące o tym fakcie.

Niestety nie podano jeszcze miejsc gdzie można kupić mapę w wersji papierowej, jest ona jednak dostępna w wersji elektronicznej TUTAJ. Wersja papierowa z drugiej strony mapy posiada dodatkowo informacje na temat wyposażenia potrzebnego w górach.Napisz komentarz
Komentarze
Retygdziekotlety! 16.09.2021 19:24
Brak chętnych - czy Brak Cenzury spowodował taką pustkę w komentarzach?

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama