Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 12:31
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Gdzie i co najlepiej studiować? Ranking uczelni

Jak co roku, portal edukacyjny Perspektywy przygotował ranking szkół wyższych. Rygorystyczna ocena ma wyróżnić te placówki, które najlepiej radzą sobie z wymaganiami współczesnego, dynamicznie zmieniającego się świata. Autorzy przedsięwzięcia zbadali też popularność kierunków studiowania w poszczególnych uczelniach.
Gdzie i co najlepiej studiować? Ranking uczelni
Autor: iStock
Oceń

Uczelnie poddano ocenie pod kątem m.in.: prestiżu, sytuacji absolwentów na rynku pracy, innowacyjności, umiędzynarodowienia studiów, potencjału naukowego i dydaktycznego.

Ranking uczelni akademickich

W rankingu uczelni akademickich oceniano te placówki, które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania tytułu doktora; posiadają min. 200 osób uczących się w systemie stacjonarnym; mają w swoich zasobach nie mniej niż dwa roczniki studentów. Oto uczelnie, które uplasowały się w pierwszej dziesiątce:

1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
2. Uniwersytet Warszawski
3. Politechnika Warszawska
4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
5. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
6. Ex aequo Politechnika Wrocławska; Politechnika Gdańska
7. Ex aequo Politechnika Łódzka; Gdański Uniwersytet Medyczny
8. Warszawski Uniwersytet Medyczny
9. Ex aequo Uniwersytet Medyczny w Łodzi; Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
10. Ex aequo Uniwersytet Wrocławski; Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie; Politechnika Śląska; Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Ranking uczelni niepublicznych

Wśród placówek niepublicznych w rankingu uwzględniono te, które posiadają uprawnienia do prowadzenia studiów co najmniej II stopnia lub jednolitych magisterskich; w ich szeregach uczą się min. dwa roczniki studentów; a łącznie studiuje w nich minimum 200 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Warunkiem było również wypełnienie ankiety. Tak prezentuje się pierwsza dziesiątka najlepszych uczelni w tej kategorii:

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie
3. Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
4. Akademia Finansów i Biznesu Vistula
5. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
6. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
7. Collegium Civitas w Warszawie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
9. Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula
10. Ex aequo Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu; Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi; Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie

Ranking publicznych uczelni zawodowych

W tej kategorii uwzględniono wszystkie szkoły wyższe bez uprawnień doktorskich. Warunkiem było też studiowanie minimum 200 osób studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z co najmniej dwóch roczników; dodatkowo placówka musiała spod swoich skrzydeł wypuścić kolejne dwa roczniki absolwentów. Oto najlepsze z nich:

1. Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
2. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie
3. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
4. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
5. Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu
6. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie
7. Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie
8. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. E. F. Szczepanika w Suwałkach
9. Ex aequo Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu; Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
10. Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu

Ranking kierunków studiów

Portal edukacyjny Perspektywy przygotował ocenę jakości edukacji oferowanej przez konkretne uczelnie, na wybranych kierunkach.

Pod adresem https://2021.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-kierunkow-studiow/wszystkie-kierunki można wybierać spośród 71 kierunków. Pod każdym z nich widnieją rankingi najlepszych placówek, które oferują naukę z nimi związaną. Poddanych ocenie zostało 9 kategorii tematycznych, do których zakwalifikowano poszczególne kierunki. Np. studia ekonomiczne (ekonomia, zarządzanie); studia humanistyczne (archeologia, kulturoznawstwo, filologia polska) czy studia społeczne (dziennikarstwo, psychologia, prawo).


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama