Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 7 października 2022 20:18
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Zmiany w mandatach - wyższe kwoty i powiązanie kar ze składką OC. Minister wyjaśnia

"Wizja zabicia człowieka nie przemawia do wyobraźni tak, jak uszczuplenie portfela” - dość drastycznie ocenia jeden z polskich dziennikarzy na Twitterze. Wiceminister spraw wewnętrznych potwierdza, że będą zmiany, które uderzą kierowców po kieszeniach i że temat właśnie "dopinają z Ministerstwem Infrastruktury".
Zmiany w mandatach - wyższe kwoty i powiązanie kar ze składką OC. Minister wyjaśnia
Autor: iStock
Oceń

To się dzieje naprawdę

Od wielu lat spekuluje się, czy kary za przewinienia kierowców mogą zostać podniesione. Tym razem MSWiA potwierdza, że prace nad tymi zmianami trwają, a ich efekty będziemy mogli poznać już niedługo. „Wszystko w trakcie, zaraz dopniemy z Ministerstwem Infrastruktury. Nawet Pan nie wie, jak bardzo przeszkadza nam w takich sprawach pandemia” – pisał na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik, pytany o podwyżki mandatów przez brd24.pl.

Nie tylko mandaty

Chociaż mówi się głównie o podwyższeniu kar finansowych za wykroczenia, rządzący prawdopodobnie nie poprzestaną jedynie na tej kwestii. Planowane jest również m.in. powiązanie punktów karnych ze składkami OC. Kierowcy, którzy regularnie „punktują” u policjantów za łamanie przepisów, mają w przyszłości odczuć konsekwencje swoich występków nie tylko płacąc wyższe mandaty. Odbije się to również na wysokości ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej auta. Jej wartość ma rosnąć proporcjonalnie do ilości zgromadzonych punktów.

To historyczna rewolucja

Takich zmian w taryfikatorze mandatów nie było od 1997 r. Wówczas najwyższą karę dla kierowców w Polsce określono kwotą 500 zł. Dziennikarz portalu brd24.pl Łukasz Zboralski, w rozmowie z OKO.press, zwrócił uwagę na to, że przez ponad 20 lat wzrosły nasze zarobki, ceny produktów spożywczych czy papierosów, a wysokość mandatów pozostaje na takim samym poziomie. Potrzebna jest zatem waloryzacja, aby karanie piratów drogowych było bardziej dotkliwe. To miałoby zmniejszyć zagrożenia komunikacyjne bo, jak podkreśla Zboralski, „wizja zabicia człowieka nie przemawia do wyobraźni tak, jak uszczuplenie portfela”.


Napisz komentarz
Komentarze
Kierowca 20.04.2021 21:50
Czym prędzej tym lepiej. Mamy dość ignorancji cwaniactwa i chamstwa na drogach. Ludzie którzy mieszkają w pobliżu dróg są notorycznie niszczeni przez bandę cwaniaków za kierownicą. Nie mają chwili spokoju cały dzień i noc hałas smród.

Eleonora II 21.04.2021 11:04
Nie rozumiesz zagadnienia, uważasz że wyższe kary spowolnią ruch koło twojego domu. Kto ci każe mieszkać przy drodze,kup wagon i pod las się wypracować.

hans 20.04.2021 14:39
Nic nie przemawia do wyobrażni jak możliwość dojenia kierowców na skalę dotąd niespotykaną.

Polak 20.04.2021 21:52
Hans wiesz ile płaci się w innych krajach za wykroczenia?

Eleonora Ii 20.04.2021 13:42
Zamiast pomóc narodowi w tych trudnych czasach , to rząd medytuje jak i na czym najbardziej u........ć karami finansowymi rodaków. Kiedy to się skończy??

Hogsofwar 20.04.2021 19:49
Jak POPiS nie będzie przy władzy

megafaka 20.04.2021 21:09
.. z czegoś dla siebie czy na 500+ muszą brać nie ??

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPraca w Zakładzie Karnym w Zarębie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama