Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 2 października 2022 15:02
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Trudna sytuacja lubańskiego szpitala

Niestety czarny scenariusz się potwierdza i chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji wciąż przybywa. W lubańskim szpitalu nie ma już wolnych miejsc, brakuje sprzętu i leków dla pacjentów covidowych.
Trudna sytuacja lubańskiego szpitala
Autor: Obraz Herbert II Timtim z Pixabay
Oceń

Lubański szpital na dziś dysponuje 50 łóżkami dla pacjentów chorych na COVID-19 i wszystkie są zajęte. Chorych wymagających hospitalizacji wciąż przybywa, dlatego szpital musi zorganizować jeszcze 30 łóżek, ale nie można zapominać o pozostałych pacjentach. Zmiana organizacji pracy szpitala ma umożliwić przynajmniej częściową „normalną” pracę niektórych oddziałów.

Niestety czarny scenariusz się potwierdza i chorych na COVID-19, wymagających hospitalizacji wciąż przybywa. Jeszcze w tamtym tygodniu zakładano, że szpital w całości będzie musiał przekształcić się na szpital covidowy, zmiany w organizacji pracy szpitala pozwolą na „normalną” pracę większości oddziałów.

Decyzją Wojewody Dolnośląskiego od jutra szpital będzie musiał dysponować dodatkowymi 30 łóżkami covidowymi. Jeżeli chodzi o pracę oddziałów szpitalnych to oczywiście w zaostrzonym reżimie sanitarnym normalnie pracuje oddział ginekologiczno-położniczy, który zresztą pracował bez jednego dnia przerwy od początku pandemii. Na tym oddziale odbierano porody nie tylko mieszkanek powiatu lubańskiego, ale także całego regionu po Jelenią Górę włącznie ze względu na zamknięcie innych oddziałów podobnej specjalizacji spowodowanej wystąpieniem zakażeń covid wśród ich personelu. W tej trudnej sytuacji normalnie choć na ograniczonej ilości łóżek pracują także oddziały neurologii, ortopedii i pediatrii. Częściowo łóżka covidowe wydzieliliśmy na chirurgii, natomiast oddział wewnętrzny oraz laryngologia w całości pracują jako covidowe. Mówiąc o normalnej pracy oddziałów szpitalnych trzeba mieć świadomość, że realizacja świadczeń zdrowotnych jest przez pandemię szczególnie utrudniona. Każdy pacjent przechodzi proces podwójnego testowania, aby zminimalizować możliwość przedostania się zakażeń na tzw. czyste oddziały. – informuje Walery Czarnecki, starosta lubański

Przy 80 łóżkach covidowych problem stanowi brak wystarczającej ilości sprzętu medycznego i leków dla chorych na COVID-19.

Przy 80 łóżkach covidowych problemem jest brak wystarczającej ilości sprzętu medycznego i leków dla chorych na COVID-19. Stale zabiegamy o pozyskanie dodatkowego sprzętu medycznego, leków, środków ochrony osobistej i dezynfekujących. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Panem Wojewodą Jarosławem Obrembskim i jego służbami stale zwiększamy nasze zasoby sprzętowe. Do tej pory otrzymaliśmy 4 wysokiej klasy respiratory, 2 kardiomonitory, 6 HNFO aparatów do wysokoprzepływowej terapii tlenowej, 2 aparaty CPAP do tlenoterapii ze stałym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych. Otrzymaliśmy również sześciotonowy dodatkowy zbiornik na tlen, który powinien zabezpieczyć zapotrzebowanie szpitala w ten niezwykle cenny w procesie leczenia gaz. Pomimo tych dostaw ze względu na stale zwiększającą się liczbę łóżek po prostu nie mamy wystarczającej ilości sprzętu, aby leczyć chorych na COVID-19. Dlatego już wystąpiliśmy do Wojewody o dodatkowe 20 aparatów do donosowej terapii wysokoprzepływowej (HNFO) i 10 aparatów CPAP. W tej chwili taki sprzęt i podawanie leku remdesivir, to jedyny sposób ratowania ludzkiego życia, a musimy mieć świadomość, że remdesivir też jest rozdzielany centralnie i już go brakuje w szpitalu. Miejmy nadzieję, że Wojewoda nas wesprze i niezbędny sprzęt i leki jeszcze w tym tygodniu do nas dotrą. - mówił dziś dla nas Walery Czarnecki.

 


Napisz komentarz
Komentarze
Prawda 02.04.2021 14:27
Ten szpital to jedno wielkie dno .Ludzie z 'tzw. ulicy,^..nawet nie chca tam trafic..?

Teo 30.03.2021 21:25
Ja trochę z innej beczki !! Dzisiaj przywiozłem ojca do szpitala na szczepienie, podjeżdżam pod szlaban i gościu kasuje za wjazd 2 zł. Byłem pewny że będę mógł swobodnie zaparkować, ale nic podobnego!! Multum samochodów na prowizorycznym z dziurami parkingu, kupa aut powciskana pod drzewa , na rabatkach ,trawnikach gdzie się da!!! Trzy razy krążyłem aby gdzieś zaparkować i wreszcie pod choinką się udało bo ktoś odjechał !!! Więc pytam dyrekcję szpitala i władze miasta ,powiatu czy kto tam tym rządzi!! Dlaczego nie zrobicie coś z tym? Jest teraz tyle aut i interesantów do szpitala, że to co tam jest już od lat nie spełnia swojej funkcji!! Jest przecież duży nieużytek od Stacji Dializ do ul. Zawidowskiej na terenie szpitala bo jest ogrodzony!! Czy nie można trochę pomyśleć i wybudować tam parking na kilkadziesiąt aut i ten obecny przebudować, żeby ludziom było łatwiej i wygodniej??? Budują jakieś Place Wodne co używane są 3 m-ce w roku ,a takie pilne rzeczy nie są brane pod uwagę!!! Proszę pomyśleć na tym spostrzeżeniem.

Huwdu 31.03.2021 11:57
Zacznijmy od tego z jakiego tytułu są pobierane opłaty za ten parking ? Przecież to nie jest galeria handlowa że niektórzy przyjeżdżają sobie zwiedzać. Jak tam ktoś jedzie to albo na badanie, albo na zabieg albo na 100 innych rzeczy związanych ze zdrowiem za które się płaci. To że ktoś się leczy na NFZ nie znaczy ze za darmo. Płacimy co miesiąc niebotyczne pieniądze za służbę która nie działa. Pisowcy budują pałace, podpisują lewe faktury na sprzęt medyczny, respiratory które nie działają, maseczki bez certyfikatów itd. Sprowadzają samolotem sprzęt z wielką pompą Antonowem 225., który zmieściłby się to 2 "zwykłych" samolotów. A służba jak leżała tak leży nadal. Oglądasz TVP i żyjesz w innym świecie, w którym wszystko jest piękne, i działa bezproblemowo a Owsiak to złodziej i wykorzystuje młodzież do żebrania o pieniądze. Tylko że wiedzą na temat sprzętu medycznego to Owsiak może ich położyć w każdym dziale medycyny. Na dodatek jesteśmy potęgą, i szczepimy się prawe najlepiej w Europie - serio ? Po prostu inny Świat. Nie mam pojęcia jak można chwalić taki rząd, i dać się sprzedać za 500zł. Kiedy ludzie zmądrzeją, i czy w ogóle takie czasy nastaną nie wiadomo.

rower w lesie 30.03.2021 16:23
będzie jeszcze gorzej czekają nas Włochy trzymajcie się startujemy aby wszyscy cali po wszystkim

Zbyszko 30.03.2021 15:41
Dyrekcja szpitala powinna zasięgnąć opinii i skonsultować sprawę z Regentem - on jest specjalistą od pandemii, to znaczy od braku pandemii i wskaże jakie należy przedsięwziąć działania aby zaradzić jak wybrnąć z tej sytuacji i jak zmniejszyć liczbę chorych.

regent 31.03.2021 07:27
Nie ma problemu - służę pomocą. Poprosiłbym cię o zorganizowanie stosownego spotkania w tej sprawie, ale ty raczej masz wtyki w Bolesławcu na 1000-lecia, więc nic z tego.

Diabel 30.03.2021 15:39
Trudna sytuacja lubanskiego szpitala trwa od ponad 20lat....

Hsg 30.03.2021 19:57
NFZ nie wywiązuje się z umów

Polak 30.03.2021 14:58
Nie chcielibyście leżeć w szpitalu na covid te co myślą że to zwykła grypa niech pójdą tam i się pozarażają a potem mogą się wypowiedzieć. Nie każdy w Lubaniu umiera na covid. Co Wy za głupoty wogle piszecie wiecie ile było już pogrzebow i nie są wpisani na covid ci co go nie mieli. Opamiętajcie się bo jeśli tak dalej będzie to nigdy nie będzie normalnie wszystko funkcjonowac

zulu 30.03.2021 13:56
Chorzy na covida mogą leżeć w samochodzie na parkingu -prawie jak izolatka.W Bogatyni ten model się sprawdził.Lekarz podejdzie w fartuchu bo sprzęt ochronny będzie zbędny ,bezpiecznie zajrzy przez zamknięte okno i postawi diagnozę.

pesymista 30.03.2021 17:48
W sumie nie wiadomo czy śmiać się czy płakać…. ale tak to niestety wygląda. Każdy z nas płaci do ZUS ciężkie pieniądze i słyszy , że do lekarza rodzinnego się nie dostanie, zabiegi wstrzymane, karetki nie jeżdżą do niecovidian, że w szpitalu miejsc nie ma dla covidian, respiratorów brakuje, leków też brak … A to wszystko w XXI w. , w cywilizowanym państwie europejskim, należącym do Unii Europejskiej . Czytając to ma się wrażenie, że to kraj Trzeciego świata

Ja 30.03.2021 19:44
Francja i Włochy też są krajami trzeciego świata?

Qwerty 30.03.2021 13:49
https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-problemy-z-tlenem-w-szpitalu-tymczasowym-w-poznaniu,nId,5138845#iwa_source=special

Dziękuję Ci PiS za socjal 13tki i 14tki❤️❤️ 30.03.2021 13:28
Dostaliście 13tki, będą 14tki więc sobie kupcie.

Pisi orki 30.03.2021 16:57
Dokładnie, baranie łby nie rozumieją że za to wszystko płacą wszyscy Polacy. Nic nie jest za darmo, widać to po cenach które są na kosmicznym poziomie. Rozdawnictwa ciąg dalszy. PiS Wam tyle dał że możecie sobie kupić od Swojego ministra Szumowskiego (który jeszcze nie jest skazany - ale ta władza minie) respiratory i leczcie się w domu sami. Przecież jest tak dobrze teraz. Tylko żebyście wyzdrowieli na obchody pod Karakana domem, rocznicę.

antylewak 30.03.2021 18:33
Panie myślący. Te rozdawnictwo w formie 115 eurosow na dziecko nazywasz placeniem? 15 lat temu zasilek w Niemczech wynosil ponad te stawke. U nas moi rodzice nie dostali 80 zl zasilku rodzinnego, bo ich zarobek przekraczal 1200 zl. Pracowala jedna osoba. Kto Ci to wpoil? Telewizja? Jakie ceny? Gdzie robisz zakupy? Kaufland, lidl, aldi, carrefour? Francusko-niemiecka sielanka ustala dla Cb ceny. Dlaczego w Twoich wolnych mediach dino nie jest ujmowane w zadnych rankingach? Bp jest polskim sklepem i nie przystoi zeby sie rozwijal...wlacz mozg

emeryt 30.03.2021 17:59
NIE WSPOMNE o milionowych dotacjach dla najukochanszego naszego brata i ojca z Torunia.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Woda zdrojowaTreść komentarza: Ufff no jak będzie ok a jak nie gdzie plan B ,co z oczyszczalnią ścieków itp Samorządy to kpina z wyborców diety i opowiadanie bajekData dodania komentarza: 01.10.2022, 06:25Źródło komentarza: Świeradów-Zdrój. 2 miliony inwestycji w stacje uzdatniania wodyAutor komentarza: Mieszko z puszczyTreść komentarza: No zabawa zabawa a mury się sypią kiedy remonty oraz inwestycję w zamek bo oferta słaba czas do ministra Gińskiego napisać o pomoc ale kto to zrobi samorząd nie więc ktoData dodania komentarza: 01.10.2022, 06:22Źródło komentarza: Księstwo Czocha. Kuglarze i turniej rycerski - fotogaleriaAutor komentarza: wegielekTreść komentarza: morawiecki klejny raz zrobil z mordy cholewe przeciez na skladach zalega wegiel po tysiaku dosc bandy pisowskich oszustowData dodania komentarza: 01.10.2022, 05:17Źródło komentarza: Rząd uruchomił porównywarkę cen węgla. To brzmi jak ponury żart. Sprawdzamy, jak działaAutor komentarza: MarudaTreść komentarza: Panowie policjanci i ich dyżurny powinni znać przepisy dotyczące tworzenia kolumny pojazdów uprzywilejowanych. Takie eskortowanie prywatnego auta, choćby w najlepszej wierze to bezprawie i narażenie na niebezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Nawet na tym filmiku widać, że eskortowany pojazd jest dość daleko za autem policyjnym. Wystarczy, że ktoś przepuści uprzywilejowany a nie zwróci uwagi na pędzący za nim cywilny pojazd i tragedia gotowa. Jeśli już chcieli pomóc to powinni zabrać ciężarną do radiowozu a kierowcy kazać jechać do szpitala zgodnie z przepisami. Zaprezentowane działanie to głupota a jeszcze się tym chwalą.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 04:38Źródło komentarza: Wideo. Lubańscy policjanci eskortowali ciężarną do szpitala
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama