Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 2 października 2022 15:42
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wielki Lubański Las. Grabieżcza gospodarka czy walka o jego przetrwanie?

Od naszego czytelnika otrzymaliśmy zdjęcia wycinanego Lubańskiego Wielkiego Lasu z komentarzem: Warkot pił, huk powalanych drzew i ponury żart leśników – „Prowadzimy prace leśne, aby zachować las dla przyszłych pokoleń”.
Wielki Lubański Las. Grabieżcza gospodarka czy walka o jego przetrwanie?
Wycinki w Lubańskim Wielkim Lesie
Autor: Zdjęcia: Pan Jacek
Oceń

O komentarz do zdjęć poprosiliśmy Nadleśnictwo Świeradów, bo przesłane zdjęcia faktycznie zmuszały do refleksji (zdjęcia w galerii poniżej). Po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź, która w pierwszych słowach wydawała się zaskakująca, jednak po jej przeczytaniu wszystko stało się jasne. Leśnicy wyszli też z ciekawą propozycją. Osobom,  które są ciekawe lasu albo nie dają wiary ich wyjaśnieniom, proponują wspólne sobotnie spacery, w czasie których opowiedzą o procesach zachodzących w lesie i prowadzonej przez nich gospodarce. Poniżej odpowiedź Nadleśnictwa Świeradów.

Co ma wspólnego Lubański Wielki Las z globalnym ociepleniem klimatu?

Od kilku lat jesteśmy informowani przez media o zachodzących zmianach klimatycznych. Amplitudy rocznych temperatur drastycznie wzrastają, uszczuplają się zasoby wody pitnej, pojawiają się groźne anomalia pogodowe w postaci wiatrów, powodzi, suszy, upałów a w ślad za nimi pożarów. Przyjmujemy informacje często z przekonaniem, że nie dotyczą naszego regionu. To w Ameryce Południowej, Afryce, czy Australii a nie u nas! Prawda jest zupełnie inna, zmiany klimatu dotykają Dolny Śląsk, można powiedzieć więcej, dotknęły Lubański Wielki Las.

Gatunki drzew, które od wieków tworzyły europejskie lasy są bardzo wrażliwe na zachodzące zmiany. Lasy świerkowe porastające Słowenię, Niemcy, Republikę Czeską czy Polskę, aż po Rosję są w fatalnym stanie. Niestety buki i tak popularne w Polsce sosny także przejawiają oznaki osłabienia kondycji. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie mógł przewidzieć takiego obrotu spraw. Od kilku lat instytuty badawcze na całym świecie przeprowadzają analizy, modelowania i doświadczenia, które mają zapewnić nam trwałość lasu. W Polsce pracują nad tym naukowcy wydziałów leśnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Badań Leśnictwa. Poruszano także problem w grupie roboczej Las Euroregionu Nysa, w której współpracują leśnicy Polski, Czech i Saksonii. Wszyscy są zgodni, że las dla zachowania swojej trwałości potrzebuje przebudowy gatunkowej. Jest to proces wieloletni i bardzo złożony, którego idealny model przedstawia infografika.

Od wielu lat leśnicy Nadleśnictwa Świeradów przebudowują drzewostany podsadzając je gatunkami bardziej odpornymi na suszę i wysoką temperaturę, jednak czasem proces ten jest przyspieszany przez nawiedzające nas klęski. W latach 2018-2020, masa pozyskanego drewna na skutek silnych wiatrów oraz wzmożonego występowania kornika drukarza, to 99 tys. m3! Większość szkód dotknęła obręb lubański, piękne stare drzewostany, w niektórych miejscach praktycznie przestały istnieć. Dlaczego były złożone niemal z jednego gatunku i są w podobnym wieku, to temat na osobny artykuł. Prezentujemy zdjęcie lasu dotkniętego przez wiatr.

Dla zapewnienia właściwego stanu sanitarnego lasu i bezpieczeństwa w nim przebywających osób, usuwa się uszkodzone sztuki. Jest to praca bardzo niebezpieczna. Osłabione już wcześniej także przez wieloletnią suszę drzewa są atakowane przez kornika drukarza. Z jednej pary tego szkodnika w ciągu roku rodzi się około 80 kolejnych sztuk, które przenoszą się w poszukiwaniu bazy żerowej na kolejne świerki. Jedyną skuteczną metodą walki jest wycięcie zaatakowanych drzew i wywiezienie ich poza strefę zagrożenia. Leśnicy wykonując tę pracę ratują kolejne obszary leśne, jednocześnie spotykając się z niezrozumieniem społeczeństwa.

Lasy Państwowe pełnią trzy podstawowe funkcje: przyrodniczą, społeczną i gospodarczą, w ramach której w Nadleśnictwie Świeradów pozyskuje się średnio 120 tys. m3 rocznie w drzewostanach w różnym wieku. Podczas tak nadzwyczajnych sytuacji jak w Lubańskim Wielkim Lesie, w większości rezygnujemy z planowego pozyskania na rzecz sanitarnego. Warto pamiętać, że drewno jako jeden z niewielu surowców jest surowcem odnawialnym. Przy odpowiednim planowaniu w odpowiednich warunkach możemy je odtwarzać w nieskończoność a jego zapasy nigdy się nie wyczerpią. Ważne jest aby nie naruszyć tej delikatnej struktury jaką jest ekosystem leśny i zapewnić go dla przyszłych pokoleń.

Możemy wszyscy do tego się przyczynić, zmniejszając emisje CO2 i innych gazów cieplarnianych do środowiska, a tym samym spowalniając proces ocieplenia klimatu.

Jeśli macie Państwo do nas pytania, możemy wytłumaczyć procesy zachodzące w lesie i naszą gospodarkę. Leśnicy są pasjonatami swojego zawodu, kochają przyrodę, ale także zapewniają surowiec drzewny dla gospodarki, są otwarci na dialog społeczny. Proponujemy wspólne sobotnie spacery po lasach wokół Lubania, które odbędą się w ostatnie soboty marca, kwietnia i maja br. Szczegóły przekażemy poprzez portal eLuban.plNapisz komentarz
Komentarze
Flora 02.03.2021 18:03
bzdura z tymi chorymi świerkami. Nie wierzcie w to! Widzę ciężarówkę za ciężarówką wyjeżdżające z lasu w dół Dąbrowskiego. Codziennie od rana do wieczora. Widzę na nich dorodne pnie dojrzałych sosen i buków. Widzę długie, bardzo długie pociągi towarowe na stacji w Lubaniu załadowywane tym drewnem. Mnie to nie wygląda na "cięcia sanitarne"! To jest wycinka na masową, bezprecedensową skalę. Jeżdżę po lasach rowerem i porównuję te łyse pobojowiska z tym, co pokazują google maps, gdzie widać bujne zielone korony drzew, gęsty las, który stał tam jeszcze rok temu. To nie jest las zniszczony przez kornika. Ciekawe, że wycina się fragmenty lasu trudnidostępne, leżące w jego głębii, gdzie nie widać z drogi skali tej destrukcji. W takim tempie ten las za kilka lat przestanie istnieć jako dojrzały ekosystem.

Joanna 02.03.2021 11:22
Na jakiej podstawie uwaza sue,ze w Polsce zwieksza sie lesistość?A no na takiej,ze lesnicy nawet kilkucentymetrowe sadzonki wpisuja jako las.Jestem bardzo czesto w lesie i w górach i z moich obserwacji wynika,ze z przedstawionej grafiki lesnicy z punku 1 przeszli od razu do punktu 4.Teraz wiecej w lasach scietych pni aniżeli drzew.

Tamtentam 02.03.2021 05:53
Produkuję z drewna. Kupuję je również w tych lasach. Czasem kiedy jestem w lesie leśniczy pokazuje mi całe obszary świerków z obsypanymi igłami, które jeszcze kilka tygodni wcześniej były zielone. Zostały zaatakowane przez korniki. Wszystkie je należy wtedy jak najprędzej wyciąć i wywieźć z lasu. Ale dla "ekspertów" powodem jest PIS, stan budżetu, "okrągłe" wadium. Co to za tartak którego nie stać na 5 tyś. zł. ??? Teraz "eksperci" napiszą że to ja jestem winien wycinaniu tego lasu. Poza PISem oczywiście... :)

Kazio 02.03.2021 10:56
Misiu tu chodzi o tych mocnych,,,,, co hektary wycinaja a nie pare drzew ogarnij sie ciebie nawet nie stac na jedna ciężarówkę, z hadesami takich bidnych pilarzy jak ty sa tysiace zobacz ile ty wycioles przez cale zycie lasu, a ile taka maszyna co na wysiegniku podcina podnosi, wycina galezie w pare sekund, i kladzie na tiflade, misiu sa maszyny, a nie jak ty z siekiery, na oile spakinowa sie przestawiles. To jest tak wiesz o tym ze mieszkaja w lubaniu milionerzy, ale tylko wiesz., nikogo nie znasz bo w lesie wycinasz.

Tamtentam 02.03.2021 12:43
Nie wiesz na co mnie stać a oceniasz. No i nie robisz mi laski ****** le że piszesz "misiu". Tak sie zwracaj do swoich misiów...

Ja 01.03.2021 20:55
Tusk też mówił że Orlen przynosi straty i Orlen trzeba sprzedac

Igor 01.03.2021 22:28
a Kryształ bajtek - czasopismo komputerowe kupił wszystkie czasopisa :)

Jaś 01.03.2021 19:22
Dlaczego każdy Polak jest ekspertem we wszystkich dziedzinach życia a nawet w dendrologii?? .Kopalnia zła, ale jak nie ma drogi to dlaczego nic nie budują , Kombajn kosi w polu pszenice to kurzy i hałasuje wlepić mu mandat , ale chleb w sklepie to musi być . Tak samo z lasem . Dajcie ludziom pracować i wycinać "choinki "

Kacper 02.03.2021 00:31
Jasiu ty ubierz majtki i idz do kuchni napij sie wody z kranu ochłoń, a najlepiej załóż portki i wyjdz z domu do ludzi zobacz swiat, zobacz jak to jest w niemczech Jasiu, przestan Jasku oglądać Malanoskiego, Marie Wesołowską, Jasiu ogarnij sie w końcu,,,,, Jasiu ja licze na ciebie.

Anna 01.03.2021 18:58
Ten temat jest mi obcy. Ale za każdym razem jak patrzę na wycinkę drzew, na tak dużą skalę, to mnie to boli. W Górach Izerskich zrobiono takie czystki, że aż nie mogłam na to patrzeć. Jeszcze niedawno jeździłam rowerem w kierunku Chatki Górzystów (trasa na lewo w górę na tzw. Agrafce) tam było tak zielono, drzewa dawały cień, a teraz jest taka pustka:(.

Adam 01.03.2021 18:35
Ostatnio byłem koło dworca widziałem jak nasz piękny niby "chory" las ładowany jest na wagony i wywożone gdzieś ilości przerażają.

Igor 01.03.2021 22:30
Te drzewa przecież wracają !! To polacy nie potrafią skręcać Mazur z IKEA dwoma kluczami i liczyć do 15 wkrętów ...

noname 01.03.2021 18:20
to jest takie gadanie jak policja gada, ze nakłada na nas mandaty żeby było bezpieczniej tylko ze kasa ma płynąc do budżetu państwa i tyle podobnie jak podatek cukrowy itp.

P. 01.03.2021 15:23
Bzdury totalne taki pozyska idzie w całym kraju, pieniędzy potrzeba a po Pisie będzie kraj i lasy faktycznie w ruinie

artek 01.03.2021 12:29
i tak dla niektorych bedzie ze PIS szuka kasy na 500+ a nie walczy o lasy

Jozef z bazin 01.03.2021 11:23
Wmowiom wam co chcecie uslyszec las należy do nich, to jedyne dobro które nie do konca zostalo rozgrabione, ale po malu do celu. Bardziej interesujace jest jak wygląda przetarg, jest to bardzo okrągła suma na wadium na którą lokalne tartaki nie moga sobie pozwolić, większość tych przetargów wygrywaja Niemieckie firmy, lub Niemieckie stojące na słupa polaka. Dla tego zakazy do lasu by ludzie nie wjeżdżali, nie wchodzili by niecwidzieli, a ich ochrona straz leśna to jest tak dobrze dofinansowana w sprzet nie gorszy jak elitarne jednostki policji, a z faktu ze areał lasów jest tak ogromny, ze nie wszędzie straż lesna moze być, to do tego zaprzegana jest policja do pilnowania lasu przed bidakami co chrustu nabiorą, a potem wielka oblawa na zlodzieji drewna, policja zatrzymala groznych bandytów kobiets w siodmym miesiącu ciąży byla bardzo agresywna to ona stala za z organizowanie kradziezy chrustu, drewna, i malin na czym skarb panstwa stracił jak to sie dowiedzielismy od rzecznika policji, i zastepcy komendanta lasów panstwowych ok, kilku dziesieciu tysiecy zł, uwielbiam te polskie statystyki.

Ocochodzi 01.03.2021 20:29
Skąd takie błędne informacje dotyczące wadium? Polecam odwiedzić np portal leśno- drzewny, który miejmy nadzieję wyprowadzi z tego błędnego rozumowania. Tam również dowie się Pan na temat przetargów. Portal można odwiedzić za darmo. Serio :D

Przedsiebiorca 02.03.2021 00:34
Moze sie umówimy, i założymy czy teoria z praktyką ma cos wspolnego. Tylko zalozmy sie o cos konkretnego mój czas jest drogi.

Również przedsiębiorca 02.03.2021 20:58
Regulaminy przetargów mówią jasno o kwotach wadium. Więc jak teoria ma nie iść z praktyką? Wpłacone wadium zawsze można wypłacić. Wszystko jest napisane jak "krowie na rowie". Trzeba tylko chcieć...

Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Woda zdrojowaTreść komentarza: Ufff no jak będzie ok a jak nie gdzie plan B ,co z oczyszczalnią ścieków itp Samorządy to kpina z wyborców diety i opowiadanie bajekData dodania komentarza: 01.10.2022, 06:25Źródło komentarza: Świeradów-Zdrój. 2 miliony inwestycji w stacje uzdatniania wodyAutor komentarza: Mieszko z puszczyTreść komentarza: No zabawa zabawa a mury się sypią kiedy remonty oraz inwestycję w zamek bo oferta słaba czas do ministra Gińskiego napisać o pomoc ale kto to zrobi samorząd nie więc ktoData dodania komentarza: 01.10.2022, 06:22Źródło komentarza: Księstwo Czocha. Kuglarze i turniej rycerski - fotogaleriaAutor komentarza: wegielekTreść komentarza: morawiecki klejny raz zrobil z mordy cholewe przeciez na skladach zalega wegiel po tysiaku dosc bandy pisowskich oszustowData dodania komentarza: 01.10.2022, 05:17Źródło komentarza: Rząd uruchomił porównywarkę cen węgla. To brzmi jak ponury żart. Sprawdzamy, jak działaAutor komentarza: MarudaTreść komentarza: Panowie policjanci i ich dyżurny powinni znać przepisy dotyczące tworzenia kolumny pojazdów uprzywilejowanych. Takie eskortowanie prywatnego auta, choćby w najlepszej wierze to bezprawie i narażenie na niebezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Nawet na tym filmiku widać, że eskortowany pojazd jest dość daleko za autem policyjnym. Wystarczy, że ktoś przepuści uprzywilejowany a nie zwróci uwagi na pędzący za nim cywilny pojazd i tragedia gotowa. Jeśli już chcieli pomóc to powinni zabrać ciężarną do radiowozu a kierowcy kazać jechać do szpitala zgodnie z przepisami. Zaprezentowane działanie to głupota a jeszcze się tym chwalą.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 04:38Źródło komentarza: Wideo. Lubańscy policjanci eskortowali ciężarną do szpitala
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama