Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 03:07
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Czesi skarżą Polskę w sprawie Turowa

Czeskie Ministerstwa Środowiska i Spraw Zagranicznych przesłały dziś skargę do Komisji Europejskiej w związku z rozbudową polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Władze czeskie są przekonane, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z czterech dyrektyw europejskich oraz bezpośrednio z traktatów europejskich w związku z przedłużeniem koncesji na wydobycie i pozwoleniem na rozbudowę.
Czesi skarżą Polskę w sprawie Turowa
Autor zdjęcia: Julian Nyča
Oceń

Czechy zdecydowały się na skorzystanie z możliwości, którą daje Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej by otworzyć sobie furtkę do bezpośredniego zaskarżenia Polski do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Będą to mogły zrobić za około cztery miesiące, jeżeli nie nastąpi przełom w wymianie informacji i nastawieniu polskiego rządu i PGE do sprawy. To bardzo rzadko wykorzystywana procedura i odpowiednik broni atomowej w relacjach między państwami członkowskimi UE

Czeski rząd zaczął rozważać podjęcie kroków prawnych przeciwko Polsce po tym, jak w marcu tego roku, mimo międzynarodowych protestów ze strony Czechów i Niemców, Minister Klimatu Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów o sześć lat. Zadaniem czeskiego rządu działalność kopalni po 30 kwietnia 2020 r. jest nielegalna, ponieważ proces przedłużania wydobycia zawiera szereg naruszeń i jest niezgodny zarówno z prawem polskim, jak i unijnym.

Polska Grupa Energetyczna – właściciel kopalni i elektrowni przy granicy z Czechami i Niemcami – stara się także o nową koncesję do 2044 r., która umożliwiłaby wydobycie 289 mln ton węgla brunatnego. Tymczasem oddziaływanie leja depresyjnego spowodowanego kontynuowaniem działalności wydobywczej w kopalni Turów może przyczynić się do pozbawienia wody tysięcy osób zamieszkałych w regionie libereckim graniczącym z Polską. Wielu żyjących tam ludzi już dziś nie ma dostępu do wody pitnej w swoim domu.

Czesi wielokrotnie apelowali do strony polskiej o nieprzedłużanie działalności odkrywki, która destrukcyjnie wpływa na zdrowie i życie obywateli trzech państw i przyczynia się do pogorszenia kryzysu klimatycznego. Niestety Polska pozostała głucha na te apele. Brak współpracy polskiego rządu i sukcesywne zaprzeczanie wpływowi turowskiego kompleksu na stan wód w Czechach sprawiło, że nasi sąsiedzi postanowili sięgnąć po bardziej radykalne środki. Trudno się dziwić, skoro jeszcze w lipcu podczas posiedzenia Komisji Petycji europosłowie z Polski, Anna Zalewska i Kosma Złotowski, stwierdzili, że Turów nie ma wpływu na stan wód w regionie, problem jest wyimaginowany, a kontynuacja wydobycia nie jest sprzeczna z celami porozumienia paryskiego.

– Zaprzeczanie rzeczywistości, twierdzenie, że sporu nie ma, nie przybliżają pracowników Turowa, władz i PGE ani o krok do porozumienia z sąsiadami – komentuje Kuba Gogolewski, koordynator projektów w Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” – Rozwiązanie wykracza poza granice Polski. Transformacja Bogatyni powinna być wypracowywana razem z władzami i mieszkańcami regionu libereckiego i Saksonii. Tylko wspólnie możemy wypracować rozwiązania korzystne dla mieszkańców wszystkich trzech regionów przygranicznych. Pierwszym warunkiem jest chęć porozumienia i otwartość na dialog.


Napisz komentarz
Komentarze
tuckan 01.10.2020 08:56
Artykuł bardzo tendencyjny. Ewidentnie widać, że autor popiera żądania Czechów i próbuje pokazać jak bardzo nieodpowiednio zachowała się w tej sytuacji strona polska. Takie trochę POLACTWO. Wszyscy mają rację tylko nie Polacy. Polak Polakowi wilkiem?

mm9 30.09.2020 23:18
Niech się czeskie buraki tam nie rzucają bo znowu do nich w jadą Polskie czołgi i ustawią ich jak należy. Poza tym zapominają się, że nas zalali jak pękła tama w mieście niedów. Bogatynia i Zgorzelec pływały przez czechów i do dzisiaj nikt nie wystąpił o odszkodowania

Rafał 01.10.2020 12:56
Ty wiesz o czym piszesz? Co mają Czesi do tamy na Witce?

Ja 30.09.2020 22:01
Czesi nas nie lubią za 1968 rok....do dzisiaj

Mario 30.09.2020 20:29
Czyli w skrócie chodzi o zamknięcie naszej kopalni, a węgiel do elektrowni będzie pochodził z niedalekiej czeskiej lub niemieckiej = jeszcze droższy prąd. Fajnie to sobie pepiki wymyślili po cichu wspierani przez ciocię Angelę. Jak to mawiał Kloss do Brunnera "nie ze mną te numery". Wspierajmy naszą kopalnię.

Jan 30.09.2020 20:22
Problemy z wodą obecnie wynikają głównie przez małe opady deszczu. Kopalnia już działa od wielu lat i czy przed np 20 laty (nie było suszy) brakowało Czechom wody? Także niech skończą biadolić, kopalnia jest po naszej stronie. Ogólnie denerwuje mnie wyłączenie elektrowni węglowych, jeszcze zanim uruchomimy i przetestujemy wydajność innych źródeł energii. Takie gadanie na zasadzie jakoś to będzie. Chińczyk stawia kolejne węglówki, aby tanio produkować NAM panele fotowoltaiczne, ale takich niuansów pseudo ekolodzy nie widzą.

[]p 30.09.2020 17:40
Kopalnia jest też po stronie niemieckiej i czeskiej , rozumiem że polską zlikwidować i oba te kraje nam by sprzedawały energię , pomóżmy dla Turowa .

stefan 01.10.2020 13:19
gdzie w Czechach lub Niemczech masz kopalnie dzięki której brakuje wody w okolicach styku trzech granic?

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama