Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 9 maja 2024 04:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dolnośląska Grupa Literacka "Nurt" na YouTube

Dolnośląska Grupa Literacka "Nurt" debiutuje online na kanale YouTube, dzieląc się swoimi archiwalnymi materiałami.
Dolnośląska Grupa Literacka "Nurt" na YouTube

W pierwszym opublikowanym filmie przypomina spotkanie promocyjne z 2011 r. tomiku zatytułowanego "Słowa niech płyną", autorstwa p. Henryka Gila.

Publikacja na YouTube powstała dzięki wolontariatowi online lubańskiego Klubu Liderów Młodzieżowych, prowadzonego przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze".  Ze strony młodzieży nad inicjatywą czuwał Patryk Harapin, który dokonał montażu archiwalnego nagrania oraz opiekował się techniczną stroną przedsięwzięcia.

* Link – kanał DGL „Nurt” na YouTube”: https://www.youtube.com/channel/UCAek3HUMuiRWurHoVBXcI6g

* Link – archiwalne nagranie / zapis promocji tomiku „Słowa niech płyną” (2011): https://www.youtube.com/watch?v=dE0T0mWLt0w

Henryk Gil urodził się 15.07.1951 r. w Woli Raniżowskiej, powiat Kolbuszowa. Od dzieciństwa, mimo że los rzucał go co jakiś czas w różne strony, mieszkał i pracował w Lubaniu. Już w czasach licealnych wykazywał uzdolnienia poetyckie, rozwijać zaczął je po przejściu na zasłużony odpoczynek zawodowy. Jego wielkie, życiowe pasje to: poezja, taniec i wnuki. Od momentu powstania był członkiem Dolnośląskiej Grupy Literackiej „Nurt” w Lubaniu. W 2005 r. ukazał się jego pierwszy tomik Poezje Henia Gila. Kolejne zbiory wierszy to: Słowa niech płyną (2011), Za widnokręgiem (2012), Jeszcze nie czas (2014). Publikacje w licznych wydaniach zbiorowych. Czynnie działał i publikował na internetowych portalach o tematyce poetyckiej. Zmarł 17 marca 2017 r.

Dolnośląska Grupa Literacka NURT powstała jako klub przy Miejskim Domu Kultury w Lubaniu 31 stycznia 2006 r. i w formule grupy nieformalnej działa do dziś.  Na comiesięcznych spotkaniach w Domu Kultury spotyka się zwykle ok. 15-20 osób, a przez cały okres działania przewinęło się przez grupę około 50 twórców. Spotkania polegają na prezentacji ostatnio napisanych utworów, lub ich fragmentów oraz planowaniu i organizowaniu wspólnych przedsięwzięć, wyjazdów, wydarzeń. Z pomocą Miejskiego Domu Kultury i Miasta Lubań co dwa-trzy lata wydawane są almanachy zawierające utwory uczestników spotkań. Do tej pory wydano sześć zbiorów wierszy: "Ślady czasu" (2007), "Witraże słów" (2008), "U schyłku dnia" (2011), "Źródło życia" (2013), "A miało być o wiośnie" (2015) i "Słowa, kawa i ciastka" (2019), w których znajdują się utwory około 40 osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama