Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 11:02
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Odwierty w parku na Kamiennej Górze

Trwają przygotowania do przeprowadzenia odwiertów, których celem jest spenetrowanie zasypanych sztolni pod parkiem na Kamiennej Górze. Pierwszy etap prac został już wykonany. W kolejnym do parku nad sztolniami przyjedzie potężna wiertnica, dzięki niej eksploratorzy zamierzają spenetrować niedostępne chodniki.
Odwierty w parku na Kamiennej Górze
Oceń

Temat sztolni pod parkiem na Kamiennej Górze powraca co jakiś czas. Tym razem wywołał go Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania wypowiadając się dla samorządowego dwutygodnika Ziemia Lubańska. 

- Miasto Lubań kontynuuje badania lubańskich podziemi – mówił Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. - Pozwolą one na dalszą weryfikację stanu zachowania podziemnych pomieszczeń z okresu II wojny światowej znajdujących się pod Kamienną Górą w Lubaniu. Obecnie wiemy, że do centralnej części schronu wiodły dwa wejścia od strony ulicy Parkowej, współcześnie zasypane i zniszczone, oraz wejście od strony dawnego kamieniołomu, które teraz jest niedostępne.

W oparciu o analizę materiałów źródłowych, warunków terenowych oraz dotychczasowych wyników prac prowadzonych od 2011 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc przy współudziale miesięcznika Odkrywca i Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca powstał program badań lubańskich sztolni.

Składa on się z trzech etapów prac. Pierwszy z nich trwał do końca stycznia - relacjonuje Tomasz Bernacki, regionalista i naczelnik Wydziału OŚiGP Urzędu Miasta Lubań. - Była to analiza wyników zdjęć lotniczych z okresu II wojny światowej i naniesienie ich na współczesny podkład geodezyjny. Jednocześnie na powierzchni geodeta wytyczył przebieg podziemi w oparciu o zachowaną oryginalną dokumentację i wytypował miejsca, w których przeprowadzone zostaną odwierty. Przeprowadzono również badania bezinwazyjne umożliwiające uzyskanie dodatkowych informacji. Być może istnieje podziemna infrastruktura nieoznaczona na planie.

W pierwszej połowie marca nad zasypanymi sztolniami pojawi się potężna wiertnica, przy pomocy której eksploratorzy spróbują przewiercić się do położonego 25 m niżej chodnika. Sprawa jest o tyle trudna, że według niemieckich planów chodnik ma szerokość między 2 a 3 metry i trafienie w niego przebijając się przez 25 metrów skały nie będzie łatwe. Ta sztuka już raz się udała, w przypadku sąsiedniego chodnika, ale wówczas odległość między poziomem gruntu a tunelem była o kilka metrów mniejsza.

Jak się dowiedzieliśmy, jest już zgoda Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (Delegatura w Jeleniej Górze) na przeprowadzenie badań. Kiedy zostaną wykonane odwierty, stan podziemnych chodników badacze zweryfikują za pomocą kamer inspekcyjnych i innych urządzeń technicznych.

Całość działań zakończy analiza informacji, uzyskanych w wyniku odwiertów i konsultacji specjalistów, oraz opracowanie wyników w formie raportu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze przed końcem wiosny dowiemy się co kryją podziemne tunele pod parkiem na Kamiennej Górze.

O chodnikach pod parkiem na Kamiennej Górze i o planach odwiertów szerzej pisaliśmy już w lutym ubiegłego roku, z materiałem tym zapoznać się można pod TYM linkiem.


Odwierty w parku na Kamiennej Górze
Odwierty w parku na Kamiennej Górze

Odwierty w parku na Kamiennej Górze
Odwierty w parku na Kamiennej Górze


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama