Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

DAR z dofinansowaniem

We wtorek 10 marca w sali konferencyjnej Galerii Łużyckiej w Lubaniu odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego Funduszu Małych Projektów. Wśród rozpatrywanych wniosków projekt organizacji Dnia Aktywnej Rodziny cieszył się dużą aprobatą i uzyskał dofinansowanie w kwocie ponad 60 tys. złotych.
  • Źródło: ŁCR
DAR z dofinansowaniem

Autor: ŁCR

Fundusz Małych Projektów (FMP) został utworzony w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020. Program ma na celu pogłębienie współpracy na pograniczu polsko-saksońskim. Obszar wsparcia po stronie polskiej realizowany jest na terenie 10 powiatów (w tym w powiecie lubańskim), zaś po stronie niemieckiej w Görlitz i Bautzen.

Do tej pory Gmina Miejska Lubań uzyskała wsparcie z FMP przy realizacji dwóch projektów: „Lubań na wystawie Konvent’a. Partner jako gość wśród przyjaciół” oraz „Pieśni z pogranicza – niemiecko-polskie spotkania koncertowe w ramach partnerstwa między miastami Loebau-Lubań”. Realizatorem w obu przypadkach było Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu. W sumie projekty o wartości prawie 205 tys. zł otrzymały dofinansowanie rzędu 172 269 zł. Teraz do tego grona dołączy lubański DAR, który w tym roku będzie miał obsadę międzynarodową.

Komitet Sterujący Funduszu Małych Projektów spotyka się raz na kwartał. Na każdym ze spotkań analizowane są wnioski złożone przez gminy, stowarzyszenia bądź fundacje.

- Na marcowym spotkaniu w Lubaniu rozpatrywano 32 wnioski – mówił Mariusz Tomiczek, Główny Specjalista ds. Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju w Urzędzie Miasta Lubań oraz Członek Komitetu Sterującego FMP. - Zgłoszenie Gminy Miejskiej Lubań na dofinansowanie Dnia Aktywnej Rodziny zostało przyjęte przez Komitet jednogłośnie (wyłączając mój głos, ponieważ nie mogłem głosować w naszej sprawie). Warto nadmienić, że wcześniej w ocenie ekspertów wniosek uzyskał wysoką pozycję, bo na liście rankingowej był 7 (na wspomniane 32 wnioski).

Wstępnie Dzień Aktywnej Rodziny został zaplanowany na 7 czerwca, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa data ta może ulec zmianie. Czy biorąc pod uwagę zdobyte wsparcie, Fundusz Małych Projektów daje nam taką możliwość?

- W czasie pierwszego spotkania Komitetu Sterującego FMP w roku bieżącym, jakie odbyło się w Lubaniu, pierwszym punktem obrad była właśnie obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie – wyjaśniał Mariusz Tomiczek. – Zdajemy sobie sprawę, że wnioskodawcy projektów, które już są realizowane mogą mieć problemy z osiągnięciem wskaźników lub nawet z realizacją zaplanowanych wydarzeń. Dlatego podjęliśmy uchwałę upoważniającą biuro Euroregionu Nysa (zarządzające FMP) do zatwierdzania na wniosek beneficjentów pewnych zmian w projektach. Ewentualnie, dla projektów bardziej odległych w czasie, sprawą zajmie się Komitet Sterujący FMP na kolejnym, czerwcowym spotkaniu. Zwłaszcza teraz musimy być bardzo elastyczni. 

Warto wiedzieć, że na wsparcie z FMP przeznaczane są środki   tylko na działania miękkie, czyli działania polegające na zbliżeniu, bądź też pogłębianiu współpracy z niemieckim partnerem. Przed aplikowaniem należy udokumentować wcześniejszą współpracę między organizacjami, jednostkami bądź miastami. Trzeba również pamiętać o tym, że dofinansowanie nie pokrywa 100% wartości całego projektu, wymagany jest wkład własny.

- Mam dobrą wiadomość, jeżeli chodzi o następny okres programowania – uzupełnia nasz przedstawiciel w FMP i Pracownik Urzędu Miasta Lubań. - W zapisach projektowych programu na lata 2021 - 2027 pojawia się ryczałt. Oznacza to, że po zatwierdzeniu wniosku i podpisaniu umowy wnioskodawca otrzyma 100% wartości wnioskowanej projektu i będzie to rozliczał po wykonaniu zadania. To świetne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób umożliwia się aplikowanie jednostkom organizacyjnym z samorządu, stowarzyszeniom czy fundacjom, które już w momencie, kiedy wniosek dostanie pozytywną ocenę uzyskają środki na przeprowadzenie inicjatywy.

Ciekawostkę stanowi fakt, że w bieżącym okresie programowania strona niemiecka praktycznie wyczerpała już możliwe wsparcie. Przez najbliższe półtora roku, a nawet przez dwa lata (projekty mogą być realizowane do 31 grudnia 2021), teraz będą mogły być składane tylko wnioski, gdzie wnioskodawcą i realizatorem budżetu jest strona polska.

- Jeżeli tylko gdzieś w Lubaniu, narodzi się pomysł na złożenie wniosku do Funduszu Małych Projektów, to ja jestem otwarty i  bardzo chętnie pomogę go przygotować. Na ostatnim spotkaniu było kilka inicjatyw z obszaru sportu i zauważyłem, że takie działania są bardzo mile widziane – zachęca Mariusz Tomiczek.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Łukasz 26.03.2020 15:06
Spotkanie zorganizowane pod publiczkę, aby uwiarygodnić sens zatrudnienia pana Tomiczka. Szanowny pan zamiast starać się o grube środki na inwestycje w mieście to pozyskuje kasę na mało komu potrzeby DAR.

wirus 26.03.2020 12:14
Dar w okresie epidemii , to kpina.

Teresa z Lubania 26.03.2020 10:24
To jakieś kpiny przez półtora roku udało się panu Tomiczkowi uzyskać dofinansowanie na jeden projekt. I to jeszcze na co na DAR, który już dawno stracił na swojej atrakcyjności. Panowie włodarze bieżcie się za robotę, miasto ma większe potrzeby środków na inwestycje a nie śmieszne imprezy.

ja 26.03.2020 16:27
trzeba jeszcze umieć pozyskać środki na inwestycje. Stanowisko stworzone na siłę pod konkretną osobę.

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama