Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 18:10
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Rekordy z Królową Justyną Kowalczyk

Cóż to był za bieg! Niesamowita walka dwóch mistrzyń świata Justyny Kowalczyk i Zuzany Kocumovej. Niemieckie objawienie w rywalizacji mężczyzn – Jacob Walther. I 1725 bohaterów dnia, dzięki którym 1 marca 2020 przejdzie do historii polskich biegówek – jeszcze nigdy biegu nie ukończyło tak wiele osób!
Rekordy z Królową Justyną Kowalczyk
Oceń

Mistrzyni świata i olimpijska Justyna Kowalczyk, obecnie trenerka kadry narodowej kobiet, przyjechała na Bieg Piastów przerywając pobyt na Mistrzostwach Świata w Oberwiesenthal we wschodnich Niemczech. Przyjechała do nas, bo – jak opowiadała w rozmowie z dziennikarzami – bardzo dobrze się u nas czuje i bardzo lubi nasze trasy z pięknymi widokami oraz ludzi, którzy startują w naszych zawodach.

Do Jakuszyc przyjechali też rodzice Pani Justyny oraz partner życiowy Kacper Tekieli. Królowa Polskich Nart walczyła o zwycięstwo z renomowaną Czeszką – dwukrotną zwyciężczynią Biegu Piastów na głównym dystansie, w 1999 mistrzynią świata juniorek Zuzaną Kocumovą. Czeszka prowadziła początkowo z kilkoma sekundami przewagi, ale pod koniec dystansu odskoczyła i na mecie zameldowała się o 33 sekundy szybciej niż Justyna Kowalczyk. Nasza mistrzyni za metą poczekała na Kacpra Tekielego (nagrała nawet film, jak finiszuje), który – jak na dwunasty raz na biegówkach – spisał się doskonale kończąc bieg po 111 minutach na 218 miejscu. Gdyby nie złamał kijka, byłby jeszcze wyżej, na szczęście znalazł się zawodnik, który mu przekazał swój kijek.

Justyna Kowalczyk też miała różne przygody na trasie. Uwagę dyrektorki Worldloppet Epp Paal, że bieg jest wtedy udany, gdy po jego zakończeniu mamy o co najmniej jednego przyjaciela więcej, skomentowała: - Ja mam dziś trzech nowych przyjaciół!

Trzecie miejsce zajęła 20-letnia Marcelina Wojtyła. Jej rówieśnik Jacob Walther, starający się o awans do kadry Niemiec na Puchar Świata, nie dał szans Tomasowi Veberowi i Janowi Antolcowi.

Justyna Kowalczyk poprowadziła dziś prawdziwą armię Piastów! Jej zgłoszenie się na 25 km zachęciło mnóstwo osób do startu, także tych, którzy nigdy wcześniej nie startowali w żadnych zawodach. Jak choćby Martynę Kaczmarek, która była dziś drugi raz na biegówkach i przed startem uczyła się zakładać narty. Dobiegła jako ostatnia, po ponad czterech godzinach i trzydziestu sześciu minutach. Oczekiwał na nią szpaler, utworzony przez organizatorów ze Stowarzyszenia Bieg Piastów.

Panie Justyna i Martyna przyczyniły się do dwóch historycznych rekordów frekwencji: w polskim biegu narciarskich i frekwencji Polek w jednym biegu. Pierwszy rekord to 1725 osób, a drugi: 444 panie.

Justyna Kowalczyk była fetowana przez licznych kibiców i społeczność Szklarskiej Poręby, której częścią są Jakuszyce. Decyzją Rady Miasta została doceniona jej sympatia do tego miejsca: otrzymała honorowe obywatelstwo Szklarskiej Poręby.

Bieg Piastów 25 km CT

Mężczyźni

1. Jakob Walther Ssw Erfurt 02 1:13:40

2. Tomas Veber Kasper Swix Team 1:15:20

3. Jan Antolec Ed System Bauer Team 1:15:21

Kobiety

1. Zuzana Kocumova Silvini Madshus Team 1:25:06

2. Justyna Kowalczyk 1:25:39

3. Marcelina Wojtyła 1:28:00

Bieg na 25 km zaliczany jest do klasyfikacji globalnego cyklu Worldloppet i czeskiego Skitour. W ramach Biegu Piastów rozegano Mistrzostwa Polski kobiet na 25 km.

Bieg na 25 km ukończyło 1725 osób, w tym 444 kobiety.

Pełne wyniki: https://wyniki.datasport.pl/results3196/Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama