Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

August II Mocny w Lubaniu

Aleja Historycznych Gwiazd jest miejscem poświęconym pamięci znanych osób, które odwiedziły Lubań. W zeszłą sobotę wzbogaciła się o kolejne nazwisko.
August II Mocny w Lubaniu

Autor: Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc

12 października na ul. Brackiej w Lubaniu za sprawą przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc wmurowana została pamiątkowa tablica poświęcona Augustowi II Mocnemu. Król Polski gościł w naszym mieście 28 maja 1721 r.

Jest to już ósma tablica historycznych tuzów, które w przeszłości odwiedziły Lubań. Jak zdradza Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc do galerii sław w przyszłości dołączy jeszcze wiele znamienitych gości, m.in. Napoleon. Jak szybko to nastąpi zależy od wsparcia sponsorów.

Fundatorem tablicy poświęconej Augustowi II Mocnemu było stowarzyszenie Stiftung Laubaner Gemeinde, Stadt und Landkreis Lauban oraz Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc. Oficjalne odsłonięcie tablicy nastąpi niebawem. Dodajmy, że dotychczas podczas odsłonięć każdej tabliczki towarzyszyło uliczne widowisko z autorskim scenariuszem przygotowanym na bazie prawdziwych wydarzeń. Spektakle te przedstawiały postać, dzieje i realia, w których żyła oraz rolę, jaką odegrała dla dawnego Lubania i jego mieszkańców. W spektakle zaangażowani byli pracownicy Muzeum Regionalnego, na czele z pomysłodawcą i inicjatorem dyrektorem Łukaszem Tekielą, miejskie grupy rekonstrukcyjne - XVII-wieczna Straż Historyczna i  Łużycka Drużyna Łucznicza oraz lokalni twórcy - Iwona Tołstołucka-Świca, teatry PRO-MOTOR i Okular a także performer i satyryk Grzegorz Żak. W celu zwiększenia autentyczności widowisk organizatorzy współpracowali z wypożyczalniami strojów historycznych i grupami rekonstrukcyjnymi spoza Lubania.

Jak zdradził Łukasz Tekiela tym razem wyjątkowo przedstawienia zabraknie. Zorganizowana zostanie natomiast specjalna konferencja historyczna dotycząca wydarzenia. Podczas niej omówione zostaną m.in. kulisy wizyty Augusta II Mocnego w Lubaniu.

O terminie oficjalnego odsłonięcia tablicy poinformujemy niebawem.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PanieBurmistrzu 16.10.2019 13:46
....a ja myślałem, że to tablica poświęcona Ministrowi Infrastruktury, który przyjechał do Lubania w sprawie mitycznych rond na DK30 i zachodniej obwodnicy Lubania.........

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
festiwal nowogrodziec
500lat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: IgorTreść komentarza: To już będą wiedzieć kto gdzie jest, za co płaci, co robi, gdzie się melduje, co załatwia ... Wszystko ! Inwigilacja jak w KoreiData dodania komentarza: 23.05.2025, 11:55Źródło komentarza: Unijny dowód tożsamości. Wiadomo, od kiedy ma obowiązywaćAutor komentarza: ktosiek kumacjuszTreść komentarza: Po pierwsze trumny nie zbeszcześcili tylko razem z trumną pochowali do nowej, po drugie żadnych rzeczy a tym bardziej poświęconych (u ewangelików nie święci się rzeczy wodą święcona ani niczym innym :) nikogo nie pozbawiono. JEDYNIE SARKOFAG trafił do konserwacji!Data dodania komentarza: 23.05.2025, 11:35Źródło komentarza: Co z pomnikiem Wincklera? "Miał wspaniały sarkofag, a została mu zwykła trumna i kopiec ziemi"Autor komentarza: Alumn czyli kleryk.Treść komentarza: Teraz poczytajcie sobie w mediach, co to była za organizacja -grupa- "Chuligani Wolnego Miasta". I jakie ślady pozostawiała na ciałach swoich liderów. Będzie kolorowo. To lepszy dokument niż ten tu opisany. Nie da się go bez bólu usunąć.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 10:46Źródło komentarza: Unijny dowód tożsamości. Wiadomo, od kiedy ma obowiązywaćAutor komentarza: Kalendariusz.Treść komentarza: Udogodnienie w czasach dalej trwającej rewolucji cyfrowej, ale i kolejny , teraz już prawie globalny sposób kontroli, nad każdym obywatelem. Spełnia się przepowiednia Stanisława Lema. Przypomnę młodym obywatelom, że Stanisław Lem urodził się we Lwowie (ówcześnie na terenie II Rzeczypospolitej), najprawdopodobniej 13 września 1921 roku, w rodzinnym mieszkaniu, przy ulicy Brajerowskiej 4, w zamożnej rodzinie żydowskiej, jako jedyne dziecko Samuela Lehma (1879–1954), lwowskiego lekarza i Sabiny Wolner (1892–1979). Był futurystą , autorem wielu poczytnych, wśród polskiej młodzieży książek.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 10:33Źródło komentarza: Unijny dowód tożsamości. Wiadomo, od kiedy ma obowiązywać
ReklamaPowiat Lubań
Reklama