Jaką rolę książki odgrywają w naszym życiu?

  • 16.04.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jaką rolę książki odgrywają w naszym życiu?
Umiejętność czytania towarzyszy nam od wieku szkolnego. Wielu z nas znajduje w książkach swoich bohaterów, idoli, przekonanie do konkretnych idei, które kształtują ich jako ludzi. Za pomocą książek poszerzamy horyzonty i rozwijamy wrażliwość. Istnieje tak wiele tematyk, które nas interesują i tak wielu autorów, którzy wspaniale przedstawiają swoją wizję i umieją ją nam przekonująco przekazać, że często wracamy nawet do tej samej lektury! W dobie komputerów również nie umiemy się od nich oderwać. Czemu nadal tak cenimy książki, jaką wartość niosą za sobą?

Książki - po co nam one?

Przede wszystkim jest to źródło ogromnej wiedzy. Od wieków ludzie przekazują ją sobie na piśmie. Zaczynano od malowania ścian, a potem pisania na kamiennych tabliczkach. Teraz posiadamy komputery - czy to znaczy, że książki przestaną mieć znaczenie? Nic bardziej mylnego. Książka dostosowała się do czasów cyfryzacji - wersja elektroniczna to bardzo wygodna rzecz, gdyż nie musimy taszczyć wszędzie grubych i ciężkich ksiąg, mając je wszystkie w niewielkim urządzeniu w postaci plikach elektronicznych.

Nie każdy jednak lubi czytać e-booki. Zapach kartek, szelest przewracanych stron, fizyczny kontakt z książką - te aspekty niezmiennie pobudzają wyobraźnię i trudno z nich zrezygnować. Papierowa wersja książki wciąż jest na topie i bardzo wielu czytelników nie wyobraża sobie, by mogła czytać w inny sposób.

Odpoczynek i relaks

To kolejny powód, dla którego sięgamy po książki. Często zagłębiamy się w nowo poznane historie i nie możemy się oderwać od nowej rzeczywistości. Jest to forma oderwania się od życia codziennego. Stres, który na co dzień przeżywamy, jest czymś, od czego każdy człowiek chce się uwolnić. Istnieje oczywiście wiele zajęć, które nas odprężają, jak gry, sport czy specyficzne hobby, ale bardzo często to właśnie literatura jest ulubionym wehikułem, który odrywa nas od ziemi i pozwala zapomnieć o bożym świecie.

Książka na prezent? Zawsze!

Książka jest idealnym prezentem na wiele różnych okazji - i co ciekawe, spełnia się w tej roli właściwie od czasów wynalezienia druku! Można ją kupić koleżance, która uwielbia czytać kryminały Jo Nesbo, a akurat wypadają jej urodziny. Książka o życiu Jana Pawła II będzie idealnym wyborem jako prezent na komunię dla chłopca. Być może córka właśnie ukończyła prawo - można jej podarować z tej okazji książkę specjalistyczną (np. o bioetyce prawniczej) w ramach gratulacji. Istnieje całe mnóstwo powodów, dla których można wykorzystać książkę jako prezent i mieć gwarancję, że osoba obdarowana będzie zadowolona. 

Książki to bogactwo słów i niewyczerpanej wiedzy. Nadal to właśnie ich używa się, by edukować najmłodszych, zaczynając od książek obrazkowych, w których dzieci poznają świat i pierwsze tłumaczące go słowa. Nie ma rodziny, która w swoim domu nie miałaby chociaż jednej książki i mimo dojścia do głosu innych mediów raczej się to prędko nie zmieni. Warto inwestować w książki, ponieważ są istotną częścią życia i całej kultury ludzkości.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: