Tanie książki z antykwariatu - czyli jak dużo czytać i dbać o środowisko?

  • 16.06.2021, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Tanie książki z antykwariatu - czyli jak dużo czytać i dbać o środowisko?
Ekologia jest jednym z najbardziej interesujących zagadnień dla współczesnego społeczeństwa, stąd nic dziwnego, że wielu z nas zaczyna bardziej krytycznie patrzeć na swoje codzienne nawyki. Stajemy się coraz bardziej świadomi tego, jak małe, proste zmiany mogą przyczynić się do znaczących korzyści środowiskowych. Ale jak to się ma do książek?

 

  1. Jak produkcja nowych książek wpływa na środowisko?
  2. E-booki czy używane książki – co wybrać?
  3. Dlaczego używane książki to zalecany sposób ochrony środowiska?

Ponury obraz wpływu zakupu nowych książek na środowisko może przyćmić radość z każdej świeżej lektury. Czytaj dalej, a lepiej zrozumiesz problem i rozważysz temat z innej perspektywy.

Jak produkcja nowych książek wpływa na środowisko?

Koszt produkcji książek dla środowiska jest ogromny. Gazety i wydawnictwa książkowe zużywają rocznie setki miliardów litrów wody, przy czym każda książka zużywa średnio dwie kilowatogodziny paliw kopalnych i około 7,5 kilograma dwutlenku węgla. Co gorsza, jeśli książka trafi na wysypisko, jej rozkład powoduje dwukrotne zwiększenie emisji globalnego ocieplenia i toksycznego wpływu na lokalne systemy wodne podczas jej produkcji. Zdecydowanie lepiej odwiedzić antykwariat internetowy taki jak https://skupszop.pl/ i w nim poszukać książek do swojej domowej kolekcji.

E-booki czy używane książki – co wybrać?

Miłośnicy książek powinni również zastanowić się, co mogą zrobić, aby pomóc chronić ziemię. Istnieje wiele opcji – tanie książki z drugiej ręki, jakie można znaleźć w antykwariatach to jeden z najlepszych pomysłów. Alternatywnie można próbować zmniejszyć ślad węglowy przy użyciu czytnika e-booków – co wydaje się lepsze w porównaniu z kupowaniem nowych fizycznych kopii tych samych tytułów. Jednak tutaj warto się zastanowić bardziej nad tym co z książkami, które są obecnie w obiegu. Zignorowanie skarbów, które ma do zaoferowania księgarnia internetowa na rzecz e-booków spowodowałaby kolosalne marnotrawstwo i tym samym - ogromny negatywny wpływ na środowisko.

Dlaczego używane książki to zalecany sposób ochrony środowiska?

Kupując używane książki, dokonujesz wyboru, który aktywnie zapobiega wyrzucaniu tych samych książek na wysypisko - unikając kolosalnego wpływu na środowisko, jaki opisano powyżej. Te lektury, które oferuje sklep z książkami używanymi wciąż mają wspaniałe historie do opowiedzenia i chociaż nie jesteśmy w stanie cofnąć emisji z ich początkowej produkcji, możemy zapewnić ich neutralną przyszłość pod względem emisji dwutlenku węgla, zapobiegając ich niepotrzebnemu marnowaniu. Dodatkową zaletą jest to, że używane książki są znacznie tańsze niż kupowanie nowych.

 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: