Czym jest ozon i w jakich przypadkach warto przeprowadzać ozonowanie pomieszczeń?

  • 24.07.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Czym jest ozon i w jakich przypadkach warto przeprowadzać ozonowanie pomieszczeń?
Ozon wykorzystywany jest do kompleksowej sterylizacji powierzchni w budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej, sektorze przemysłowym, w placówkach medycznych czy w lokalach komercyjnych. Ozonowanie jest obecnie jednym ze skuteczniejszych i chętniej wykorzystywanych sposobów na dokładne usunięcie z powietrza oraz powierzchni wszelkich mikroorganizmów, grzybów i pleśni oraz patogenów wirusowych i bakteryjnych.

Czym jest ozon i jakie są jego właściwości?

Ozon jest gazem zawierającym trzy cząsteczki tlenu. Ozon nazywany jest również „aktywnym tlenem”. Gaz ten powstaje podczas wyładowań elektrycznych i występuje w swojej formie w powietrzu przez ok. 30 minut. Po tym czasie rozpada się w tlen. Ozon dobrze rozpuszcza się w wodzie, ma charakterystyczny zapach oraz pozwala na wyjątkowo skuteczne utlenianie materii organicznej. Gaz ozonowy działa nawet 3 tys. razy skuteczniej i 50 razy szybciej od chloru.

Jak już wspomnieliśmy, ozon powstaje podczas wyładowań atmosferycznych. Poza tym produkowany jest w specjalnych generatorach ozonu, które wykorzystywane są do sterylizacji pomieszczeń.

Ozon wykazuje silne właściwości dezynfekujące, deratyzujące oraz usuwające przykre zapachy. Cząsteczki ozonu skutecznie sterylizują i eliminują grzyby i pleśnie, bakterie, wirusy, roztocza,  a także usuwają przykre zapachy – np. dym papierosowy czy zapachy odzwierzęce.

Czy zastosowanie ozonu jest bezpieczne?

Ozonowanie pomieszczeń jest obecnie najpopularniejszym sposobem kompleksowej dezynfekcji i sterylizacji. Ozonowanie nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi oraz zwierząt domowych, a także nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne. Produkowanie ozonu w specjalnych generatorach jest energooszczędną i ekologiczną metodą dezynfekcji, która pozwala nie tylko zneutralizować wirusy, bakterie czy drobnoustroje, ale także dogłębnie oczyścić powietrze i powierzchnie.

Poza tym ozon w niewielkim stężeniu działa pozytywnie na nasze zdrowie. Gaz ten przyśpiesza gojenie się ran, stymuluje odbudowę naskórka oraz poprawia ukrwienie tkanek. Co więcej, gaz ozonowy skutecznie odkaża, dzięki czemu może być wykorzystywany do leczenia zmian cukrzycowych, owrzodzeń, odleżyn oraz oparzeń.

Gdzie wykorzystuje się ozon?

Ozon do dezynfekcji wykorzystuje się niemal wszędzie. Powszechnie z gazu tego korzysta się w szpitalach do odkażania sal szpitalnych i operacyjnych, w przedszkolach do okresowego dezynfekowania pomieszczeń, w których przebywają dzieci, do dbania o czystość obiektów użyteczności publicznej, a także w szeroko rozumianym sektorze przemysłowym.

Ozon a koronawirus

Ostatnimi czasy ozonowanie pomieszczeń zyskało na znaczeniu za sprawą pandemii koronawirusa. Ozon efektywnie neutralizuje koronawirusy poprzez uszkodzenie ich osłonki lipidowej, co w konsekwencji uniemożliwia wirusowi przekazanie materiału genetycznego ludzkim komórkom. Ozon efektywnie neutralizuje wszelkiego rodzaju wirusy z powietrza i powierzchni. Gaz wnika również nieznacznie w pory ścian oraz włókna wykładzin i dywanów, zapewniając kompleksową dezynfekcję pomieszczeń.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: