Sukces i łzy. Burmistrz Świeradowa-Zdroju o wotum zaufania i absolutorium

  • 02.08.2022, 14:15 (aktualizacja 02.08.2022, 15:28)
  • red.
Sukces i łzy. Burmistrz Świeradowa-Zdroju o wotum zaufania i absolutorium YT

Podziel się:

Oceń:

Burmistrz Świeradowa-Zdroju jako ostatni z burmistrzów w regionie został poddany ocenie za ubiegłoroczne dokonania. To nie jedyny wyjątek, bo również jako jedyny nie otrzymał od Rady wotum zaufania, a uchwała absolutoryjna pozostała bez rozstrzygnięcia. Poprosiliśmy Rolanda Marciniaka o komentarz.

Burmistrz Świeradowa-Zdroju już od jakiegoś czasu nie dogaduje się z radnymi. Przez pierwsze trzy kadencje bez większych problemów realizował wizje rozwoju Świeradowa-Zdroju i z zapomnianego przez wszystkich kurortu zrobił miasto, które zaczęto odwiedzać i co równie ważne zaczęto o nim mówić. Tego nikt Rolandowi Marciniakowi nie odbiera, jednak burmistrz w swoich sukcesach doszukuje się przyczyn niechęci części radnych i mieszkańców:

W ubiegłym roku nie otrzymałem wotum zaufania za budowę miejskiego przedszkola, a w tym roku za wieżę Sky Walk. W trakcie dyskusji przy wotum zaufania i absolutorium cały czas przewijało się, że wieża źle działa i przy absolutorium było to samo. - mówił w rozmowie z redakcją Roland Marciniak.

Problemy burmistrza Świeradowa-Zdroju zaczęły się gdy mieszkańcy, nie czerpiący korzyści z turystyki, zaczęli głośno mówić, że rozwój kurortu utrudnia im życie. W ubiegłym roku doszły problemy komunikacyjne związane z otwarciem wieży Sky Walk oraz zainwestowanie 100 tys. zł w budowę przelewu burzowego z oczyszczalni ścieków, który niedługo po uruchomieniu został objęty kontrolą WIOŚ.

Radni zaczęli głośno mówić, że są traktowani jak maszynki do głosowania, a burmistrz nie próbuje z nimi rozmawiać i nawet nie wyjaśnia swoich decyzji, za które winą później obarcza radnych. Tak było ostatnio gdy Roland Marciniak mówił, że miejscy radni odpowiadają za zablokowanie budowy Żabiego parku – dużej strefy aktywności przy wieży Sky Walk, powtarzając publicznie, że to radni zabrali pieniądze na projekt i w ten sposób go „uwalili”.

Radni przegłosowali zmniejszenie wydatków o kwotę 130 tys. zł na zadanie „Dokumentacja projektowa budowy kompleksu rekreacyjno-edukacyjnego dla najmłodszych”, jednak zmiana była inicjatywą burmistrza. Widząc to dwoje opozycyjnych radnych wstrzymało się od głosu. W ten sposób projekt został „uwalony” również głosami radnych, którzy popierają działania burmistrza i oni również zostali obarczeni winą za zaprzepaszczenie tej inwestycji.

Nieoficjalnie mówi się, że Żabi park nie miał szans powstać, bo zlokalizowano go również na prywatnych działkach, których właściciele nie byli zainteresowani inwestycją i to miało być prawdziwym powodem rezygnacji z Żabiego parku. W ten sposób nawet niektórzy radni sprzyjający dotychczas burmistrzowi stwierdzili, że stracili do niego zaufanie, czemu dali wyraz w głosowaniu nad wotum zaufania. Jedynie pięciu radnych było za jego udzieleniem, trzech wstrzymało się, a sześciu było przeciw. W ten sposób Roland Marciniak drugi rok z rzędu nie otrzymał od Rady wotum zaufania.

Brak zaufania do poczynań burmistrza spowodował, że radni wnikliwie przyglądali się wykonaniu budżetu za ubiegły rok i tam również znaleźli niedociągnięcia, które dały podstawę do złożenia wniosku o nieudzielenie absolutorium.

Komisja Rewizyjna analizując wykonanie budżetu za 2021 rok znalazła kilka uchybień w tym niską skuteczność w egzekwowaniu dochodów gminy z podatku od nieruchomości, czy niską realizację programu zwalczania emisji kominowej i brak wypłat dla jego beneficjentów. Do tego doszedł temat obecności glinu w sieci wodociągowej i braku działań z tym związanych. Mimo że gmina na ten cel zaplanowała wydanie 305 tys. zł, to zrealizowała dokładnie 0% zadania.

To wystarczyło by sformułować wniosek o nieudzielenie absolutorium burmistrzowi za wykonanie budżetu i przedstawienie go Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Ta, mimo że wcześniej pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu za 2021 rok, przychyliła się do kilku zarzutów Komisji Rewizyjnej i pozytywnie zaopiniowała wniosek o nieudzielenie burmistrzowi absolutorium z zastrzeżeniami do punktów, których tu nie podnosiliśmy.

Radni nieco lepiej ocenili wykonanie budżetu przez burmistrza w roku 2021 i głosując nad udzieleniem absolutorium siedmiu radnych było za, przy czterech wstrzymujących się i trzech przeciw. W ten sposób uchwała absolutoryjna pozostała bez rozstrzygnięcia, bo wymaga ona podjęcia bezwzględną większością głosów, czyli ośmiu radnych musi być za.

Nazajutrz po głosowaniu o komentarz do decyzji radnych poprosiliśmy burmistrza Świeradowa-Zdroju.

Jeżeli chodzi o wotum zaufania z dyskusji z radnymi i mieszkańcami wynikało, że największym problemem jest Sky Walk. Wygląda na to, że wielu radnych i mieszkańców nie chciało tej inwestycji. Wszystko kręciło się wokół tego, że mamy dużo gości na wieży i mieszkańcy, którzy się wypowiadali nie życzą sobie takiego ruchu turystycznego w mieście. Natomiast jeżeli chodzi o absolutorium jest to totalna niekompetencja Komisji Rewizyjnej, która przygotowała gotowca - radni mówili, że pisał go jakiś skarbnik z Polski. Opinia ta miała tak poważne uchybienia merytorycznie niezgodne ze sprawozdaniami, że trudno mi to tutaj ocenić. Radni z komisji rewizyjnej w trakcie sesji nie potrafili udowodnić zarzutów, które sformułowali w negatywnej opinii do nieudzielenia mi absolutorium. No i niestety większość radnych uznała to za prawdę i nie dostałem absolutorium i nie dostałem wotum zaufania.
 

Co dalej w tej sytuacji?

Chciałbym doprowadzić do referendum - albo ja, albo Rada Miasta. Kiedy Rada blokuje inwestycje, które są epokowym wydarzeniem dla miasta trudno pełnić urząd, już zaczynamy tracić inwestorów i inwestycje. Skoro się nie dogadujemy co do finansów publicznych czyli polityki inwestowania budżetem miasta to ja nie powinienem być burmistrzem, albo oni nie powinni być radnymi. Chciałbym tylko, aby o tym zdecydowali mieszkańcy. - usłyszeliśmy od Rolanda Marciniaka.

Poniżej link do sesji absolutoryjnej oraz komentarz burmistrza, który zamieścił w mediach społecznościowych. Właśnie tam mówi o sukcesie przez łzy. Łzy, bo nie otrzymał wotum zaufania i absolutorium, a sukces bo opozycji nie udało się przekonać ośmiu radnych by nie udzielić absolutorium.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

red.

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obserwujący
Obserwujący 05.08.2022, 09:04
Czytam , czytam i oczom nie wierzę . Takie pierdołowate negatywne komentarze . Medal dla Marciniaka a nie jakiś skowyt :" burmistrz ma być dla mieszkańców " Burmistrz ma sprawnie zarządzać gminą a nie podcierać tyłki mieszkańcom .
Szanowna Rada to co robiła ? Potrafiła w koła szprychy wkładać . Kilka miesięcy temu gdzieś tu pisało że mieszkańcy Leśnej chcą przyłączenia do Świeradowa .Chcecie stac się drugą Pobiedną ?
?
? 06.08.2022, 10:32
Zwłaszcza za ścieki w rzece 🏅, to według ciebie sprawne zarządzanie?
Obserwujący
Obserwujący 06.08.2022, 14:22
Nie od razu Kraków zbudowano .. W ostatnich latach coraz trudniej o pomoc NFOŚ . Oczyszczalnia będzie a póki co to jedyny przyczynek do rozpraw n/t
J.D
J.D 05.08.2022, 08:34
Niech się Pan burmistrz nie przejmuje . Sukces zawsze ma wielu ojców jak nie było nic , źle.Gdy zauważono,że coś ktoś i zrobił to xyz.Wiele osób chciałoby takiego gospodarza u siebie, to nie jest pusty frazes ,tylko fakt.A wyciąganie błędów,zwyczajowe, obrzucanie błotem ,morze się pszyklej no cóż tradycja.A poza tym ,dla mnie to odwalił Pan syzyfową pracę , gratulacje.Morze dożyję czasu gdy i turysta i miejscowy bendom na tak Byle nikt nie spier.. popsuł.
Edi
Edi 04.08.2022, 14:02
A z jakiej formacji jest burmistrz? Kaske niezłą chyba zarobił przez tyle lat ?Lewica zawsze sobie da rade .
A.K.
A.K. 04.08.2022, 10:56
Tak jest bo kilkunastu oszołomów wybrało radnych podobnych do siebie czyli też oszołomów. Teraz udają, ze słuchają głosu mieszkańców(chyba tych kilkunastu zakompleksionych i zazdrosnych ). Nic nigdy dobrego nie zrobili ani do niczego dobrego nie doszli, więc kogoś kto osiąga sukces i widać pozytywny rozwój miasta, starają się pomniejszyć zablokować.
Jestem mieszkańcem Świeradowa i widzę piękny rozwój. Miasto typowo uzdrowiskowo-turystyczne i z tego zyje 99% mieszkańców. Gdyby nie rozwój turystyki ....byłby problem z bezrobociem którego w obecnej chwili nie ma. Jesli ktoś nie pracuje to oznacza, ze nie chce pracować.
Ta cała Sylwia co to wchodzi na mownice bez zadnego trybu, powinna juz dawno dostać zakaz wstępu na sesje bo bredzi jakby potrzebowała porady psychiatry.😄
😄 04.08.2022, 05:05
Słucham wypowiedzi radnych i riposty rolnada to dobry manipulant. Sąsiednie Gmniny mają mniejsze dochody i muszą budżet spinać i mogą wykonać podstawowe potrzeby mieszkańców.
A tu z jednej strony wychwala się tytułami najbogatszej gminy czy coś takiego z innej płacze że nie ma pieniędzy, to gdzie one są?

Dokłada gmina do śmieci to miło z jej strony, ale większość śmieci to turystów i to gminy obowiązek dokładać a nie łaska i kolejny koszt mieszkańców. Single track to zasrany obowiązek i sam wolę jeździć na czeskie bo lepiej zadbane.

A czy gmina nie ma obowiązku instalacji koszy na śmieci, a może sky walk by się dołożył, były by kosze śmieci było by mniej.

Dobrą riposte dała radna co ją zwolnił że kazał coś jej unieważnić i wybrał innego wykonawcę. Nie znam historii ale skoro wygrała przed sądem to jest w tym prawda. I w tekście wyżej jasno wynika że liczą się inwestorzy, nie mieszkańcy.
Burmistrz ma być dla mieszkańców a nie dla interesów inwestorów
Madzia
Madzia 03.08.2022, 23:01
Przyjrzałabym się radnym. Czy są uczciwi, czy ich małżonkowie płacą podatki do kasy UM? Czy takie osoby na pewno mogą w naszym imieniu udzielać bądź nie votum zaufania?
Mieszkancy
Mieszkancy 03.08.2022, 20:09
Marcinak, już przez 16 lat dobrze sie spasł. Wystarczy ;)
Daro
Daro 09.08.2022, 21:04
***u nie podpisuj się „Mieszkańcy”!!!
Lotto
Lotto 04.08.2022, 17:53
Ego cię przerasta 🤑
z Miejsca
z Miejsca 05.08.2022, 20:57
Daj spokój . Lotto i ego ? Przecież on nie ma pojęcia o co Ty o nim myślisz .
😂😂
😂😂 04.08.2022, 13:32
Jeszcze kilka kadencji i drugi Olgierd będzie 😂😂
Brawo radni
Brawo radni 03.08.2022, 10:36
Cyt. już zaczynamy tracić inwestorów i inwestycje
A burmistrz zapomniał że jego obowiązkiem jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców a nie Inwestorów!!!!
Ale inwestor ma kaske i chyba przez to te łzy. Oj ciągnie do mamony??

Brawo radni wymienić go!!
Burmistrz ma być dla ludzi a nie dla interesów z Brawo radni

P.
P. 04.08.2022, 10:40
Ciekawe jakie są " potrzeby mieszkańców " ?I czy aby wszyscy mają te same potrzeby ?
To radnych należy wymienić a nie burmistrza !
To jest zwykła nagonka . Kali wiecznie żywy " 16 lat dobrze sie spasł. Wystarczy" Gdyby jeszcze jakieś bonusy rozdawał to by było git .
Mieszkanka
Mieszkanka 03.08.2022, 15:03
Żeby zaspokoić potrzeby mieszkańców trzeba mieć finanse a te trafiają do budżetu miasta od inwestorów. Najwidoczniej ani nieudolni w swoich decyzjach radni ani osoba się tu wypowiadająca nie ma o tym pojęcia. Jestem mieszkanką Świeradowa i chwalę sobie działania Burmistrza i to do rady mam największe zastrzeżenia!
😉
😉 04.08.2022, 13:35
No tak to gdzie są te pieniądze? Są gminy co nie mają takich wpływów i tam mają pieniądze na podstawowe potrzeby i inwestycje a tu gdzie trafiają skoro gówna lecą do rzeki a burmistrz mówi że nie ma pieniędzy
Rr
Rr 03.08.2022, 00:13
RIO zatwierdziła wniosek komisji i koniec dyskusji. Stwierdzono niezgodności w budżecie, za które odpowiada burmistrz.


panjapa
panjapa 02.08.2022, 21:26
Wieże widokowe, żabie parki i inne ***rele. Niech się burmistrz Świeradowa postara lepiej o budowę oczyszczalni ścieków, a nie za przeproszeniem, *** do Kwisy puszczać.
,😉
,😉 04.08.2022, 05:07
Zawsze się mówi że pewne nawyki wynosi się z domu. Ciekawe gdzie w domu rodziców puszczali scieki😉
Hugo
Hugo 02.08.2022, 18:59
budujcie dalej apartamenty i atrakcje dla bachorów, kiedyś atrakcją Świeradowa była cisza spokój i góry a teraz...?! jak bachorom mało atrakcji niech zostają w mieście albo jadą do Karpacza.
Nie pozdrawiam
Nie pozdrawiam 03.08.2022, 13:02
Te tak zwane ,, bachory,,nazwane przez ulepionego z gliny huga też są społecznością mającą potrzeby.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 02.08.2022, 17:41
Szkoda . Burmistrz realizował wizję która zapewniła Dla Świeradowa 1-wsze miejsce w dochodach per capita . Ludziom jednak nigdy dość . Polskie piekiełko się kłania .
...
... 02.08.2022, 16:17
Człowieku sam odejdź od władzy!!! Jeszcze chcesz referendum za nasze pieniądze!!! Mamy cię już dość!!! Szkodzisz tej gminie!!
Bartek
Bartek 02.08.2022, 15:44
Jedna poprawka. To nie tylko bunt mieszkańców nie żyjących z turystyki, ale także części przedsiębiorców i pracowników sektora, którym nie podoba się zmiana profilu gościa uzdrowiskowego na "zakopiańskiego"
Mieszkanka
Mieszkanka 03.08.2022, 15:17
Jestem ze Świeradowa, pracowałam w wielu hotelach - dawny gość Uzdrowiskowy, czyli spokojny Niemiec coraz mniej licznie odwiedza nasze miasto. Polski kuracjusz nie tak chętnie wydaje pieniądze u naszych przedsiębiorców. Dla kogo więc będą prowadzić interesy? Najważniejsza jest dywersyfikacja usług i segmentu turysty do czego sprawnie prowadzi polityka Burmistrza. Warto więc zaakceptować rozwój cywilizacyjny. A może zamknąć miasto dla turystów i zostawić dla mieszkańców - za kilkadziesiąt lat będzie skansen bo reszta młodszych osób, którzy zdecydowali się zostać bo widzą w gminie potencjał i przyszłość wyjedzie :( a szkoda bo gmina pięknie się rozwija.
Dominika  z Łodzi
Dominika z Łodzi 04.08.2022, 11:44
Mieszkam w Łodzi, w drugiej połowie czerwca spędziłam w Świeradowie 12 dni. Z mężem, mama i synem nasrolarkowm. Dużo jeździmy po kraju a Świeradów okazał się jedynym z najlepszych miejsc na pobyt. Czysto, cicho, bez straganów z tandetą i disco polo. Mili mieszkańcy, obsługa w sklepach i restauracjach. Praktycznie codziennie jedliśmy w restauracjach i były to dobrze wydane pieniądze. Piszę to z perspektywy turystki więc mieszkańcy mogę mieć inne odczucia, ale według mnie jest jedno z najlepszych miejsc w Polsce i nie mogę się doczekać jak powrócę do Świeradowa.
😂😂😂😂
😂😂😂😂 04.08.2022, 13:38
To wymyśliłaś 😂😂😂 czysto 😂😂😂😂 a gdzie kupy wybiły, a gdzie kupy spłynęły?,😂😂😂

Pozostałe