Kto w Polsce tankuje taniej. Będziesz zaskoczony

  • 23.06.2022, 09:55 (aktualizacja 23.06.2022, 09:59)
  • News4media
Kto w Polsce tankuje taniej. Będziesz zaskoczony iStock

Podziel się:

Oceń:

Okazuje się, że sporo osób ma dostęp do tańszego paliwa na stacjach. Państwowe koncerny oferują zniżki, ale tylko wybranym.

Ceny paliw w Polsce i Europie to teraz gorący temat. Przez wojnę w Ukrainie, sankcje nałożone na Rosję i windowanie cen ropy przez Rosjan za litr benzyny musimy zapłacić ponad 7,90 zł. Jej droższa wersja Pb98 kosztuje już ponad 8 zł. Eksperci od dawna przygotowują kierowców na to, że tak samo będzie z Pb95. Wydaje się, że koncerny paliwowe na razie boją się przekroczyć tę granicę.

Tymczasem jest w Polsce spora grupa osób, która za każdy wlany do baku litr płaci mniej. Jak to możliwe? Dzieje się tak dzięki wydawanym przez Lotos i Orlen (ten pierwszy ma wkrótce być wchłonięty przez ten drugi) kartom paliwowym i podpisanym porozumieniom z niektórymi organizacjami.

Kto zatem w Polsce tankuje taniej? Na przykład członkowie Solidarności.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podpisała z LOTOS Paliwa umowę, na podstawie której członkowie naszego Związku będą mogli uzyskać rabat przy zakupie paliwa na stacjach polskiego koncernu paliwowego” można przeczytać na stronie organizacji związkowej. Jest tam także wyjaśnienie, że każdy związkowiec zainteresowany kartą paliwową musi najpierw wyrobić elektroniczną legitymację członkowską NSZZ „Solidarność”. Dzięki temu działacze otrzymują rabaty – od kilku do kilkudziesięciu groszy – za każdy litr paliwa standardowego (Pb95, ON, LPG) lub paliwa premium LOTOS Dynamic (Pb98, ON), a także 10-procentową zniżkę na produkty z menu Cafe Punkt, zakup olejów i płynów do spryskiwaczy oraz 15-procentową zniżkę na usługi myjni.

Kolejna grupa to mundurowi. W 2019 roku do programu lojalnościowego Orlenu weszli strażacy z OSP. Rok później taką ofertę otrzymało kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Każde tankowanie jest dla nich tańsze o 8 groszy. Obowiązuje limit 200 litrów na miesiąc.

Koncern tłumaczył, że w taki sposób nagradza ochotników, którzy aktywnie brali udział w walce z pandemią koronawirusa. W 2020 roku padły także zapowiedzi, że programem może zostać objęte całe wojsko.

Taniej tankują także duchowni. Okazuje się, że tak jest od lat, bo pierwsze umowy z diecezjami Lotos przejął wraz z siecią Esso, którą koncern kupił w 2005 roku. Potem program dla duchownych był rozszerzany. W tym przypadku rabaty wynoszą od kilku do kilkunastu groszy, a w przypadku niektórych towarów i usług jest to 10-15 proc.

W 2020 roku diecezja świdnicka donosiła: „Z radością przekazujemy informację, że sukcesem zakończyły się pertraktacje z PKN Orlen dotyczące rabatu dla naszej grupy zakupowej. Konsekwencją jest zwiększony do 16 groszy na litrze rabat udzielany posiadaczom kart BiznesTank grupy zakupowej współpracującej z Fundacją św. Stanisława w Świdnicy”.

Szansa na tańsze paliwo

Pojawiła się właśnie szansa na obniżenie cen ropy na światowych rynkach. Stany Zjednoczone chcą zaproponować, aby wszystkie kraje kupujące surowiec od Rosji zgodziły się płacić za niego tylko 50 proc. obecnej ceny. Decyzje mają zapaść na szczycie G7. Jeżeli do tego dojdzie, to baryłka kosztowałby 50 dolarów.

 

News4media

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pol
pol Wczoraj, 10:39
gdyby nie wzrost cen żywności, który bezpośrednio uzależniony jest od cen energii, głównie od paliwa, to benzynza czy olej napędowy mógłby kosztować nawet 200 zł. za litr.
PIOTR
PIOTR 23.06.2022, 22:47
Do Nikity przepraszam bardzo mój brat jak określasz jest klechą i opłaca ZUS i płaci podatki nawet za tych ,którzy są innej wiary i normalnie płaci za wszystko nikt mu nie daje za darmo. Trochę wiedzy a nie bez podstawne wylewanie pomyj. Człowieku. Możesz sprawdzić, że oni też opłacają składki tzw . zdrowotne , społeczne i inne.
Klawier
Klawier 2 dni temu, 10:20
Tylko jak to jest że od tych składek które wierni za niego placom na emeryturze ma 4-5 tys złotych, a babcia owieczka co z renciny na niego odkłada - ma 1800 zł?
Przecież to jawne pasożytnictwo społeczne.
Makakipulos
Makakipulos 23.06.2022, 21:31
Jeżeli faktem jest istnienie "świętych krów" niejako naturalnym - niczym odwrotna strona medalu - jest występowanie równie licznego stada "świętych byków". Prekursorem-przodkiem wszystkich świętych byków jest święty byk Apis - Ojciec wszystkich światowych Świętych Byków, również tych wśród katolików...Skąd zatem zdziwienie, ba, zgorszenie tym co robią święte byki-katoholiki skoro święty zawsze i wszędzie mógł, może i będzie mógł więcej? Dowodem - pierwszy z brzegu święty Apis-co się katoliku Dziwis-co się parafianinie gapis? Mamy też swego Świętego kunia - szukać go w okolicach Torunia...
Mieszkaniec lubania
Mieszkaniec lubania 23.06.2022, 13:42
W tym kraju jest lepszy i gorszy sort ludzi kto trzym z władzą ten ma profity
Halwa
Halwa 23.06.2022, 13:27
wystarczy pojechać do 100 km w Polskę i paliwo jest tańsze o około 20 groszy i to bez zapisywania się do jakiejś organizacji a Orlen powinien mieć ceny takie same w całym Kraju a jest drożej bo może teren przygraniczny to jest złe rozwiązanie pozdrawiam,
Nm
Nm 23.06.2022, 13:13
Zlodzieje z rządu
G
G 23.06.2022, 13:12
Zlodzieje z B
Nikita
Nikita 23.06.2022, 10:29
O klechy,plebany i inni sukienkowe nieroby tankują taniej,nie oplacają skladek ZUS i co jeszcze? Cìągle im mało łoją kasę za chrzty ,śluby,pogrzeby. Ręce mają wypielęgnowane a i szczupłoscią też nie grzeszą a do roboty zarobić na siebie a służbę Bogu poświecić w ramach swojego powołania.
panjapa
panjapa 23.06.2022, 14:46
Mogłeś iść do seminarium, też byś łoił kasę. Masz też inną możliwość, weź się za robotę to nie będziesz narzekał.
Kleryk
Kleryk 2 dni temu, 10:22
Nie mógł iść bo urodził sie normalny i nie miał żadnych dewiacji - czyli tak zwanego powołania bożego. Po prostu Duch Święty się nad nim nie pochylił.
Japa.
Japa. 23.06.2022, 17:08
Pan japa, stul jape.

Pozostałe