Na spacerze warto patrzeć pod nogi. Leśnicy ostrzegają przed żmijami

  • 10.05.2022, 11:33 (aktualizacja 10.05.2022, 12:13)
  • News4Media
Na spacerze warto patrzeć pod nogi. Leśnicy ostrzegają przed żmijami iStock

Podziel się:

Oceń:

Wybierając się na spacer do lasu, warto wiedzieć, co możemy tam spotkać. I nie chodzi tu o drzewa.

Leśnicy opowiedzieli na Facebooku historię jednego z użytkowników, który - spacerując po lesie - natknął się na węża.

"Wąż, na którego natknął się pan Marek, jest widywany stosunkowo rzadko. Gadem tym jest gniewosz plamisty. Informację o spotkaniu przekazaliśmy naukowcom z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, zajmującym się właśnie gniewoszami" - czytamy w poście na FB.

Wielu z nas taki widok wprawiłby zapewne w osłupienie, bo pełzające gady nie kojarzą się zbyt przyjaźnie. Dlatego leśnicy przygotowali krótką instrukcję, która pomoże nam się nauczyć, jak rozpoznawać poszczególne gatunki żmii i wiedzieć, jakie zagrożenia są z nimi związane.

Jak podkreślają eksperci od leśnej fauny, najczęściej występującym okazem jest beznoga jaszczurka, potocznie zwana padalcem. Nieco rzadziej możemy spotkać w lesie żmiję zygzakowatą, a w okolicach zbiorników wodnych nie powinien zaskoczyć nas widok zaskrońca. Gatunkiem, z którym spotkał się czytelnik profilu leśników, jest gniewosz plamisty.

Na poniższej grafice zostały przedstawione najczęściej występujące węże wraz z opisami ich wyglądu, sposobu poruszania się, ryzykiem ukąszenia czy aktywnością typową dla danego gatunku.

News4Media

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bogdan
Bogdan 11.05.2022, 12:16
Pis_owcy wypełzli do lasu.
Stary grzyb
Stary grzyb 11.05.2022, 00:44
Piękny Gniewosz. Choć ja bym się pomylił widząc go na jakiejś ściezce. Póki bym się nie przyjrzał bliżej. Bo z góry bardzo podobny do zygzaka. Ale głowę ma cienką jak reszta ciała. Żmija ma trójkąta ewidentnie odróżniające się od reszty. 40 lat chodzę do lasu na grzyby i tylko raz spotkałem parkę żmijek wygrzewających się w słonku. Piękne, jedna brązowa a druga czarna z czerwonym zygzakiem, splecione razem. Ale uważać trzeba, zwłaszcza jak się ma ze sobą zwierzaki. Pieseła potrafi ukąsić w nosa. Nie zabijaj węży!!! One nam pomagają. Jedzą gryzonie szkodniki.
Rumcajs
Rumcajs 13.05.2022, 08:42
Tak tak zwlaszcza te gryzonie w lesie bardzo nam szkodza. Chyba juz spruchniales grzybku.

Pozostałe