Kto odpowiada za inflację i drożejące kredyty? Polacy to wiedzą [SONDAŻ]

  • 09.05.2022, 14:09 (aktualizacja 09.05.2022, 14:11)
  • News4Media
Kto odpowiada za inflację i drożejące kredyty? Polacy to wiedzą [SONDAŻ] gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Szalejąca drożyzna i rosnące raty kredytów coraz bardziej dają się we znaki Polakom. Wiemy, kto za to odpowiada.

Mamy najwyższy poziom inflacji od lat – w kwietniu jej wartość przekroczyła już 12 proc. Eksperci nie kryją, że będzie jeszcze gorzej. W ubiegłym tygodniu kolejny raz drastycznie wzrosły też stopy procentowe, które jeszcze bardziej pogrążą kredytobiorców w kłopotach finansowych. W badaniu przeprowadzonym przez instytut badań IBRiS Polacy wskazali, kto jest winien tak trudnej sytuacji finansowej. O opinię poprosił ich dziennik „Rzeczpospolita”.

Winien: Glapiński

W pierwszej części sondażu respondenci mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie: Kto jest winien rosnących rat kredytów hipotecznych? Choć zdania były podzielone, udało się wyłonić trzech głównych winowajców tego zamieszania.

W najmniejszym stopniu Polacy obwiniają za to opozycję (0,1 proc.) i Unię Europejską (6,6 proc.), przy czym 10,8 proc. z nas nie ma sprecyzowanego zdania w tej kwestii.

Trzecie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajęły wydarzenia związane z wojną w Ukrainie, które według 22,4 proc. niekorzystnie wpływają na finansowe realia Polski.

Drugie miejsce przypadło obozowi rządzącemu, który według 28,8 proc. pytanych odpowiada za wysokie raty kredytów.

Największą odpowiedzialnością za trudności finansowe opinia publiczna obarcza prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego (31,3 proc.).

Wyborcy niezadowoleni z władzy

Druga część badania dotyczyła rosnących cen. Tu opozycja również może być spokojna - podobnie jak w przypadku stóp procentowych za inflację obwinia ją tylko 0,2 proc. uczestników sondy.

Trzecie miejsce na podium zajęli ex aequo Unia Europejska i Adam Glapiński. Ich działania wpłynęły na drożyznę według 6,6 proc. ankietowanych.

Na drugim miejscu w tym rankingu wstydu Polacy wskazali wojnę w Ukrainie i Władimira Putina (35,9 proc.).

Prawie połowa badanych uważa jednak, że to decyzje partii rządzącej doprowadziły do tak wysokiego spadku wartości pieniądza (40,4 proc.).

10,3 proc. respondentów wskazało odpowiedź: „Nie wiem/trudno powiedzieć”.

 

News4Media

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Won z pis
Won z pis 10.05.2022, 11:41
Głupie pytanie ,, kto spowiada,, sekta PiS. Rozdawnictwo 500+ teraz trzeba długi spłacać. Rozkradli wszystko, a robol będzie dziadował
Antypisior
Antypisior 10.05.2022, 09:41
według rządzących wina jest sklepikarzy, pandemii, Putina a przede wszystkim Tuska, rządzący nie widzą żadnej winy w sobie, są tacy dobrzy, cudowni, zakochani w sobie i zachwyceni sobą a kraj miodem i mlekiem płynie, czepiają się ich tylko wrogie media, dziennikarze TVN
lknb
lknb 10.05.2022, 08:59
Jak kiedyś cenzura , nie ma wolności ..
!!! YebaćPIS !!!
!!! YebaćPIS !!! 09.05.2022, 15:56
Protestuję. Każdy myślący dobrze wie, że to wina Tuska :-)
Benz
Benz 09.05.2022, 15:14
Za to wszystko odpowiadaja wyborcy PIS, zobaczymy teraz nie roby jak bedziecie kwekać nikt wam wczesniej nie wytlumaczyl, że rzadzacy nie mają pieniedzy, muszą najpierw kogoś naliczyć zabrać by dać, mnie stać, a z pretensjami do Kaczora.
wiktor
wiktor 15.05.2022, 22:33
Głupoty piszesz i na leczenie do Bolesławca i szybciutko bo bedzie zapozno
kjnb
kjnb 09.05.2022, 15:04
Panowie i panie obecnie u władzy w obecnej Polsce tworzą nam Polakom nowe dziady i obiecują zagładę.

Pozostałe