32 tys. wniosków o wypłatę 500+ dla dzieci uchodźców

  • 08.04.2022, 11:38
  • Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
32 tys. wniosków o wypłatę 500+ dla dzieci uchodźców Zdjęcie: TT Straż Graniczna

Podziel się:

Oceń:

Już ponad 21 tysięcy wniosków o wypłatę 500+ na 32 tys. dzieci złożyli uchodźcy z Ukrainy w placówkach ZUS na Dolnym Śląsku. W całym kraju wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 230,3 tys. wniosków na 355,8 tys. dzieci. Wniosek o wypłatę można złożyć tylko online. Potrzebny jest do tego numer pesel, konto w polskim banku, polska komórka oraz adres email.

21 236 wniosków na 32 155 dzieci wpłynęło już do dolnośląskich placówek ZUS. Są to wnioski o wypłatę 500+ w nowym, obowiązującym od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 r. okresie rozliczeniowym.

Obywatele Ukrainy mogą przy składaniu wniosku skorzystać z ukraińskiej wersji językowej strony www.zus.pl oraz wniosków w języku ukraińskim.

Uruchomiliśmy także możliwość konsultacji on-line w języku ukraińskim. W e-wizycie po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uczestniczy ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Podczas e-wizyty obywatele Ukrainy otrzymają pomoc w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i złożeniu wniosków o wypłatę z programów 500+, RKO czy żłobkowe.

Według rzeczniczki, e-wizyta w języku ukraińskim to szansa na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności przychodzenia do placówki ZUS.

Żeby skorzystać z e-wizyty, wystarczy mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon z dostępem do Internetu – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Aby zarezerwować e-wizytę, należy wejść na stronę https://e-wizyta.zus.pl/ua

W kolejnym kroku należy wskazać temat e-wizyty „Świadczenia dla rodzin” oraz wybrać jej termin. Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

Z e-wizyty obywatel Ukrainy może skorzystać także w obecności swojego tłumacza. Taką informacje należy podać podczas rezerwacji e-wizyty. Aby uzyskać dane w swojej indywidulanej sprawie należy podać numer PESEL.

Infolinia dla obywateli Ukrainy

Od 21 marca tego roku działa w ZUS specjalna linia telefoniczna w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego.

Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres [email protected]

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Robespier"e
Robespier"e 09.04.2022, 21:27
Szef MSWiA na polecenie Koczkodana zarządził, że w niedzielę 10 kwietnia 2022 o godzinie 08:41 w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. W ten sposób władze polskiego państwa chcą uczcić 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Co to za ***yczny pomysł – w czasie kiedy mamy exodus ukraińskich uchodźców – kobiet i dzieci – wprowadzać im taka traumę?
Im te syreny śnią się nadal po nocach, a w dzień wywołują ogromny stres.
Wojna w Ukrainie zaktualizowała różne traumy pokoleniowe. U starszego pokolenia ogromne lęki przed Rosjanami, powracają opowieści rodziców o doświadczeniach barbarzyństwa, okrucieństwa. Dzieci bardzo boją się wojny. Bardzo się boją, że ten świat zginie. Nie możemy robić takich rzeczy. Co ma znaczyć ten alarm? Jakie ma mieć znaczenie? Ma kogoś przestraszyć? To już jest trudne do wytrzymania dla nich – a szczególnie dzieci.
Anastazy
Anastazy 09.04.2022, 20:34
Rząd w popłochu szuka pieniędzy. Na już potrzeba miliardów
++++++++++++++
Rząd nie doszacował środków, które są niezbędne na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Nie ma też pomysłu, co robić dalej. Tymczasem samorządom kończą się pieniądze.
=========
https://www.money.pl/gospodark…

Pozostałe