ZUS przejmuje wypłaty 500 plus. Nie wszyscy dostaną świadczenie przed świętami

  • 08.04.2022, 10:00 (aktualizacja 08.04.2022, 10:35)
  • News4Media
ZUS przejmuje wypłaty 500 plus. Nie wszyscy dostaną świadczenie przed… iStock

Podziel się:

Oceń:

Wielkanoc coraz bliżej, dlatego rodzice pytają… kiedy na ich kontach pojawi się 500 plus. Sprawdziliśmy i odpowiadamy.

Program „Rodzina 500 plus” został wprowadzony w Polsce w 2016 roku. Początkowo świadczenie obejmowało jedynie drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Od 2019 roku jednak objęte zostały nim wszystkie dzieci.

Złożenie wniosku o przyznanie tego świadczenia nie wymaga dokumentowania dochodów, bo w tym przypadku nie obowiązuje próg finansowy uprawniający do jego pobierania. Wyjątkiem są sytuacje, w których rodzice pobierają podobny zasiłek poza granicami Polski, niepełnoletnie dziecko pozostaje w związku małżeńskim lub samo wychowuje dzieci, które są beneficjentami programu.

ZUS przejął wypłaty

Do niedawna obsługą programu zajmowały się samorządy. Od początku 2022 roku obowiązek ten zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który już wypłaca pieniądze części beneficjentów.

Urzędy miast i gmin realizują jeszcze część wypłat za poprzedni okres rozliczeniowy, jednak potrwa to nie dłużej niż do 31 maja. Nowy okres rozliczeniowy rozpocznie się 1 czerwca i od tego dnia program w całości będzie już podlegał ZUS.

Kiedy kwietniowe wypłaty?

Wielu rodziców zastanawia się, czy wypłaty zaplanowane na kwiecień wpłyną na ich konta przed Wielkanocą, co z pewnością ułatwiłoby jej zorganizowanie. Jak się dowiadujemy, niektóre rodziny będą mogły z takiej szansy skorzystać, jednak świadczenia przesyłane będą w kilku, różnych terminach, co nie daje stuprocentowej pewności, że przelew dotrze na czas. 

News4Media

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

OCH
OCH 08.04.2022, 11:30
500+ tylko dla rodziców którzy pracują, reszta leżąca na kanapie niech zacznie pracować.
Gh
Gh 08.04.2022, 15:43
Też tak uważam,

Pozostałe