Pozbywanie się śmieci na koszt wszystkich mieszkańców… kosztuje

  • 07.04.2022, 12:40 (aktualizacja 07.04.2022, 13:07)
  • Straż Miejska w Lubaniu
Pozbywanie się śmieci na koszt wszystkich mieszkańców… kosztuje SM Lubań

Podziel się:

Oceń:

Zasady, że uliczne kosze na drobne odpady mają służyć przechodniom, a pojemniki na odpady przypisane poszczególnym nieruchomościom ich mieszkańcom – zdaje się nie trzeba nikomu tłumaczyć. Zdaje się…

Od kilku dni służby komunalne odpowiedzialne za czystość oraz mieszkańcy centrum Lubania zauważali, że w dziwny sposób opróżniane pojemniki na odpady nadzwyczaj szybko zapełniają się workami z odpadami budowlanymi. 

Zgodnie z przepisami odpady takie powinny być przekazywane odrębnym zleceniem podmiotowi odbierającemu odpady, który następnie przekazałby je do dalszego zagospodarowania. - informuje straż miejska w Lubaniu.

Strażnicy postanowili przyjrzeć się okolicznościom w jakich pojemniki są tak szybko wypełniane, dodać trzeba, że teren ten jest całodobowo obserwowany przez miejski monitoring.

6 kwietnia br. sprawca niechlubnego czynu został ujawniony. Strażnicy miejscy przy współpracy z mieszkańcami szybko ustalili, że „podrzucaczem” odpadów budowlanych był 39-letni mieszkaniec powiatu lubańskiego. Próba pozbycia się odpadów na koszt mieszkańców Lubania kosztowała go 500 zł grzywny w drodze nałożonego na niego mandatu karnego. - poinformowała straż miejska.

Podobna sytuacja miała miejsce w marcu tego roku, na obrzeżach miasta Lubania, gdzie 38-letni mieszkaniec powiatu będzińskiego - tuż pod kamerą monitoringu wyrzucił odpady komunalne do ogólnodostępnych pojemników. Dzięki monitoringowi strażnicy dotarli do sprawcy, który również musiał podjąć decyzję – przyjąć nałożony mandat karny lub w przypadku jego odmowy – oczekiwać na termin postępowania karnego w tutejszym Sądzie, który za ten czyn orzec może karę grzywny do 5 000 zł.

Straż Miejska w Lubaniu apeluje do mieszkańców, aby wszelkie zaobserwowane podobne przypadku niezwłocznie zgłaszać dyżurnemu pod nr tel. 75 64 64 442. Skoordynowane działanie pozwoli skuteczniej przeciwdziałać bezprawnemu podrzucaniu odpadów, za których wywóz płacimy przecież wszyscy z własnej kieszeni.

Straż Miejska w Lubaniu

Zdjęcia (3)


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Makakipulos
Makakipulos 11.04.2022, 17:31
W ogromnej większości ci, co w ceglanym kościele nie splunęliby, peta ani puszki po piwie nie rzucili z czystym sumieniem pod Kopułą Boskiej Wielkiej Świątyni Przyrody wywożą śmieci i opony oraz inne złomy do lasu a w CO palą plastiki, opony i "wsysko co sie ino poli". Tacy to są owi chrześcijanie co w ceglanym ręką ludzką wzniesionym kościele modlą się do bohomazów o zdrowie dla siebie i swojej najdalszej nawet progenitury a po wyjściu dokonują najgorszych, rujnujących środowisko i łańcuch pokarmowy zbrodni przeciwko rzeczonemu zdrowiu: np. kominami emitują do biotopu dioxyny i inne skrajnie kancerogenne gazy wdychane przez bawiące się na dworze ich własne i sąsiedzkie dzieci a potem - przez tysiące mieszkańców miast i miasteczek w których żyją i z którymi na mszy wymieniają - a jakże! - znak pokoju! To spośród nich wywodzą się ci, co w akcie błagania o uzdrowienie gotowi są spłonąć w autokarze pielgrzymując do "miejsc świętych" a nie potrafią powstrzymać się przez niszczeniem tego zdrowia w życiu codziennym paląc tytoń, pijąc i "zażywając", a jest tego sporo... Wolą liczyć na cud - i ciężko za te złudzenia kapłańsko-dobrozłodziejskiej hochsztaplerii płacić - niż racjonalnie, zdroworozsądkowo żyć nie szkodząc sobie ani innym, ot chociażby dbając o środowisko by tę "dzierżawę od swoich dzieci, wnuków i prapraprawnuków" dzierżawioną zostawić lepszą niż - przychodząc na ten świat - wzięli ją w chwilowe przecież posiadanie i użytkowanie...
Paradoks
Paradoks 08.04.2022, 20:16
Rzeczywiście...przestępca roku. Tak jak pisali poprzednicy teraz będą wywozić do lasu albo wyrzucać na drodze. Głupszych przepisów chyba żaden kraj nie wymyślił...żeby karać ludzi za to że wyrzucają śmieci do śmietników....czegoś takiego jeszcze nie grali.
Maryśka
Maryśka 08.04.2022, 08:57
Dzwonić do Straży miejskiej- żart. Pierwsze co robi Straż Miejska to informuje delikwenta kto na niego doniósł!
Arabela
Arabela 08.04.2022, 00:14
Dobrze, że nie wywiózł tego do lasu....
stefan
stefan 08.04.2022, 17:52
następnym razem wywali w lesie, mniejsze ryzyko przypału.
hebel
hebel 07.04.2022, 23:17
Wywinął się 500+em, tanio!!
Bardzo tanio!
Musiał się spodobać!
M
M 07.04.2022, 21:51
Skoro Wszyscy placimy to i ten kto , podrzucil tez przeciez placi za to to hyba mu wolno.
!!! YebaćPIS !!!
!!! YebaćPIS !!! 07.04.2022, 18:59
Jakie kary, takie podejście. Otrzymał mandat w kwocie 500 PLN. Kolejnym razem *** wszystko do lasu i cześć. Powinien dostać tyle, aby pokryć koszty wywozu odpadów za tych, którym udało się nie być złapanym. Założę się, że wykrycie sprawców podobnych przypadków nie sięga nawet ułamka procentu, więc kara byłaby naprawdę dotkliwa. No, ale cóż - pis Karton, to karton.
Zosia Samosia
Zosia Samosia 07.04.2022, 17:55
Co to za mandat 500zł? Kogo ma to odstraszyć ? Radni zatwierdzili podwyżki za wywóz nieczystości stałych, ale może służby miejskie bardziej zainteresowali się jak to jest z tą segregacją. Na prywatnych posesjach wszyscy złożyli deklaracje, że segregują odpady ,ale to ma się nijak do rzeczywistości. Kubły pełne i jeszcze wokół kubła masę worków do zabrania ma ZGiUK. Skoro ktoś nie mieści się w kuble, to ZGiUK nie powinien zabierać dodatkowych odpadów. Każdy ma możliwość dokupienia dodatkowych śmietników.
Grzegorz
Grzegorz 07.04.2022, 17:02
Śmieszna ta kara!!!
Maryjan
Maryjan 07.04.2022, 16:58
Czy przylapane osoby zabraly podrzucone odpady?

Pozostałe