Świeradów-Zdrój. Magistrat będzie badał co mieszkańcy spalają w piecach

  • 05.04.2022, 08:03 (aktualizacja 05.04.2022, 08:14)
  • red.
Świeradów-Zdrój. Magistrat będzie badał co mieszkańcy spalają w piecach OSP Świeradów-Zdrój

Podziel się:

Oceń:

Z końcem marca jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeradowie Zdroju wzbogaciła się o Forda Rangera z wyposażeniem. Jednym z elementów wyposażenia jest bezzałogowy statek powietrzny służący do przenoszenia laboratorium pomiaru jakości powietrza, kamerę wizyjną oraz system pomiaru zanieczyszczeń powietrza.

Sprzęt z końcem marca na ręce strażaków ochotników przekazał Walery Czarnecki, starosta lubański. Zakupiono go w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia. Projekt "Kom(m)ando - wspólna ochrona przed skutkami zmian klimatu" .

Samochód wyposażony jest w agregat wysokociśnieniowy o wydajności pompy min 50l/min, przy ciśnieniu 40 bar, linię szybkiego natarcia 60 mb, zbiornik wody 200 l, wyciągarkę - uciąg 4200 kg. Bezzałogowy statek powietrzny służący do przenoszenia laboratorium pomiaru jakości powietrza wyposażony w funkcje lotów autonomicznych, kamerę wizyjną oraz system pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Maksymalny zasięg radiowy urządzenia wynosi 2 500 metrów. - chwalą się w mediach społecznościowych druhowie OSP ze Świeradowa-Zdroju.

Świeradowski magistrat cały czas inwestuje w poprawę jakości powietrza w uzdrowisku i dopłaca do wymiany kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Żyjemy z uzdrowiska i turystyki, więc nie możemy sobie pozwolić na utratę statusu uzdrowiska przez powietrze zanieczyszczone spalinami z kominów.
Zapewne akcja pacyfikowania kopciuchów w mieście będzie budzić wiele emocji, ale nie chcemy nikogo przedwcześnie karać bądź kierować wnioski do sądu o ukaranie. Po wykonaniu analizy spalin z komina poprosimy mieszkańca o współpracę i wymianę kopciucha, z dofinansowaniem z budżetu gminy do 10 000 zł bądź ze środków unijnych do 85% wartości inwestycji. Jeśli odmówi, to gmina zmuszona będzie wstąpić na drogę sądową o ukaranie sprawcy zatruwania powietrza w naszym uzdrowisku. - wyjaśnia Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

W najbliższych tygodniach urzędnicy Referatu Ochrony Środowiska rozpoczną badania jakości spalin z świeradowskich kominów.

red.

Zdjęcia (4)


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jarek
Jarek 05.04.2022, 18:31
Smog w Leśnej spowodował, że mieszkańcy genetycznie przystosowali się i uodpornili się całkowicie od smrodów. Nigdy nie przestaną spalać śmieci, czy ruskiego węgla. Obecny burmistrz robi wszystko, aby zamieszkująca populacja żyła jak najdłużej - krótko mówiąc, nie robi nic. Nie dopuszczalne są drony, czy jakieś inne wynalazki. Facet mieszka na wsi i ma to gdzieś.
zulu
zulu 05.04.2022, 15:43
Następna zabawka i etacik dla znajomków.
ChybaZdrowy
ChybaZdrowy 05.04.2022, 13:16
Ludzi chcą karać za palenie np mokrym drewnem,a sami ścieki do Kwisy.Nie No brawo …
😂😂😂
😂😂😂 05.04.2022, 11:26
No K... Zielony się znalazł. A rzeki kiedy zacznie badać?
Wali ścieki w kwise a ekonkominy będzie badał
ULC
ULC 05.04.2022, 10:50
Loty BSP powyżej 900 gram w terenie zabudowanym, nad budynkami oraz nad ludźmi, są prawnie zabronione. Ponadto jest zakaz lotu BSP 50metrów od i 15m nad zabudowaniami. Z ramienia Urzędu Lotnictwa Cywilnego nawet z odpowiednim szkoleniem i umiejętnościami, wymagana jest każdorazowa zgoda przelotu na podstawie oceny ryzyka PDRA od ULC, które jasno zabraniają jakiegokolwiek lotu w pobliżu budynków mieszkalnych ciężkimi dronami. Chwalicie się, a nie macie żadnej podstawy prawnej nad przelot nad kominem.
Jarek
Jarek 05.04.2022, 18:21
Spoko dron <250g może latać bez licencji. Zamiast kamery może mieć odpowiedni czujnik. Ze smogiem trzeba walczyć, bo wyzdychamy jak dinozaury.
ULC
ULC 06.04.2022, 15:24
Nie jestem przeciw, ale nie taką ciężarową lotniczą o wadze kilku cegieł. coś takiego można zrobić do 250 gram, tylko trzeba zgłosić się do chociażby przeciętnego droniarza, a nie pisać pisma urzędowe do ludzi ktorzy nie mają zielonego pojęcia co robią.
ULC
ULC 06.04.2022, 15:14
Dron ze zdjęcia nie waży 250g, tylko 5-15kg. upadek czegoś takiego na głowę przechodnia może poważnie zranić.
Kominiarz
Kominiarz 05.04.2022, 10:21
I co marciniak dołoży ludziom do lepszego węgla?. Niech odda parę groszy ze swojej pensji to se kupię sam. Milionery za dychę
Prokor
Prokor 05.04.2022, 08:40
Szkoda było pieniedzy , w Lubaniu to nie zdaje egzaminu wystarczy pod wieczór przejść się na spacer porażka.,niech zbadają Rejon drug publicznych jak z komina leci jak rozchulane turbo.Zjezdzilem pol Europy nie widziałem nigdzie tak gęstego, ciemnego dymu wydobywajacy się tak obficie z komina o średnicy beczki.

Pozostałe